Pred a po: Takto sa vynovovala loggia v centre mesta

03.05.2018
Dizajn a Dekor

Od posledného redizajnu prežila južne orientovaná loggia už päť rokov, čo sa najviac odrazilo na vzhľade drevenej podlahy. Aby zahájila novú sezónu v plnej kráse, potrebovala malé nakopnutie.

17fotiek
Porovnajte: Balkón chytil nový dych po dôkladnej očiste, namorení podlahy a nasadení kvetov. Po otvorení dvojkrídlových dverí sa počas teplých dní stáva súčasťou obývačky. Autor: Lýdia Jušková

Tak ako všetky exteriérové plochy, aj loggia javila po zime známky opotrebenia a bez balkónových kvetov pôsobila smutne. Praktická drevená agátová podlahová krytina na plastovom rošte dlho statočne odolávala nástrahám počasia, ale tento rok si už zaslúžila obnovu

"Natreli sme ju ochranným moridlom na drevo vo vonkajšom prostredí," vraví Inéz. "Postačila jedna vrstva a náter musel schnúť 24 hodín. Čas medzitým som využila na nákup balkónových kvetín."

Vypestujte si na balkóne jahody či paradajky. S našimi radami to zvládne aj záhradkár začiatočník.

S ohľadom na psíka Jacka

"Kvôli nášmu malému zvedavému psíkovi Jackymu som musela vymyslieť nejakú ochrannú bariéru pri otvorenom kovovom zábradlí, pretože veľmi rád nakúka na kamarátov dole na dvore. Ako najlepšie riešenie sa mi pozdávali plastové skrinky pôvodne určené na topánky, ktoré mali zhodou okolností farbu zábradlia. Páčil sa mi praktický detail horného ukončenia skriniek v tvare žliabku, vytvorený kvôli stabilnému uloženiu rovnakých skriniek na seba. Nám tu poslúžil ako miska pod kvetináč.

A samozrejme, zišiel sa aj úložný priestor na uskladnenie zeminy, hnojív a záhradkárskych potrieb. Kvitnúce kvety, ktoré sú teraz osadené vyššie sú dobre viditeľné aj z obývačky. A Jacky môže bezpečne sledovať dianie na dvore."

Vypočujte si rady od dizajnérky prečo je dobré vpustiť do obývačky letné farby.

Dokonale chránený

Zariadeniu hrá do karát aj fakt, že tu v priebehu roka nebýva veterno, a tým pádom je priestor loggie dostatočne chránený pred dažďom. Z toho dôvodu si mohla Inéz dovoliť situovať sem jednoduchú skrinku a otvorenú policu, ktoré nie sú určené do exteriéru. Ani po piatich rokoch nevykazujú výraznejšie známky opotrebovania.

Vytvorte si večer na balkóne takúto čarovné atmosféru. 

K outdoorovým stoličkám pribudol sezónny príručný stolík. Kovové stoličky sú vďaka subtílnemu pružnému výpletu čiastočne priehľadné, preto opticky nezaťažia priestor tak ako modely z masívneho  dreva. Praktické sú nielen pre jednoduché stohovanie, ale aj že sa dá na ne pohodlne sadnúť aj keď sú spojené dohromady.

Prepojená s obývačkou

O celkové oživenie a sviežosť sa postarali nové kvitnúce rastlinky: hortenzia, ľalia, prvosienka, daylili a iskerníky. Z byliniek pribudla mladá mäta a zimu na balkóne prežil rozmarín. Ľahká záclona zľahka sa vlniace vo jemnom vánku spolu s textilnými doplnkami prináša útulnú atmosféru. Po zatiahnutí pomáha zjemniť horúce lúče slnka, poskytuje súkromie a podvečer rozžiari interiér ako veľkoplošné svietidlo.

Balkón ako plnohodnotná súčasť obývačky? Takto si ho zútulníte a vytvoríte na ňom domácku atmosféru. 

Výhodou tejto loggie sú dvojkrídlové dvere, po ich otvorení sa exteriér stáva neodmysliteľnou súčasťou obývačky, ktorú v letnom období opticky zväčší.

Úžasná rekonštrukcia bytu pomohla majiteľke ako terapia po rozvode. 

 
Autor: ib
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Pred a po: Takto sa vynovovala loggia v centre mesta
ib