V štýle severu: Škandinávsky nábytok možno máte aj vy, vedeli ste o tom?

30.08.2018
Dizajn a Dekor

Škandinávsky dizajn dávno prekročil hranice svojho pôvodu. Možno aj vy máte doma pár kúskov a ani o tom neviete. Rozoznáte ich?

4fotky
Škandinávsky štýl láka do interiéru vzácne slnečné lúče a ich účinok podporuje bielym povrchom zariadenia, stien aj podlahy. Nesmie tu chýbať aspoň jeden prvok z masívu a interiérová zeleň. Autor: archív

Tento harmonický štýl sa začal formovať začiatkom 20. storočia v Dánsku, vo Fínsku a Švédsku. Prirodzene vychádza z ich špecifickej klímy a tiež prírodných zdrojov. Vzhľadom na dlhšiu zimu a krátke dni si severania kompenzujú absenciu slnečných lúčov svetlými interiérmi. Preto na stenách prevláda biela, prípadne odtiene krémovej, béžovej a sivej. Rovnako drevená podlaha je buď vo farbách svetlých drevín, alebo s bielou povrchovou úpravou.

Drevo v popredí

Na svetlom až bielom pozadí dobre vynikne krása prírodného dreva alebo kože na zariadení. Keďže v škandinávskych krajinách je dreva požehnane, stalo sa jeho základným a zároveň typickým materiálom. Najobľúbenejšími sa stali svetlejšie dreviny ako borovica, dub, jaseň či breza, ale vo väčších moderných interiéroch sa už objavujú aj tmavšie dreviny s dramatickejším efektom.

Masívny drevený nábytok v modernom vyhotovení často dopĺňajú prvky z kovu, zo skla, alebo z plastu. Na čalúnenom nábytku si získala obľubu pravá koža, ale aj ľan a bavlna. Vzťah k prírode sa odráža aj na motívoch textílií v podobe kvetinových a zvieracích vzorov.

Čím je typický?

Filozofiou funkčnej jednoduchosti. Dôraz kladie na praktickú stránku s ľahkou údržbou povrchov, so zreteľom na pohodlie a ležérnu eleganciu. Uprednostňuje skôr hrany ako obliny, vlastné sú mu čisté línie. Škandinávsky dizajn je striedmy bez výrazných ozdôb, vzdušný a hravý zároveň. Neodmysliteľnou súčasťou sú textilné doplnky, dekorácie a interiérová zeleň, ktoré prostredie zútulnia a zharmonizujú. Tóny žltej, červenej, alebo modrej ho farebne oživia na vankúšoch, vázach a sviečkach. Dobrému presvetleniu interiérov pomáhajú aj rôzne typy svietidiel.

Dizajnové ikony

V 50. až 60. rokoch 20. storočia sa práve škandinávskym dizajnérom podarilo pozdvihnúť nábytkový dizajn na nadčasové umenie. Kreslo Egg od Arneho Jacobsena, stolička Panton od Vernera Pantona a  kreslá od Alvara Aalta sú dodnes vyhľadávané klenoty do moderných interiérov. Za zmienku stoja aj dizajnéri Poul Henningsen a jeho známe svietidlo Artichoke či Eero Aarnio s Ball chair v tvare gule.

Škandinávsky dizajn je:

  • tvarovo jednoduchý, striedmy
  • svetlý
  • praktický a funkčný
  • pohodlný
  • ohľaduplný k prírode
  • ľahkoúdržbový
  • orientovaný na domácu surovinu - drevo

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/Inéz BÚCI
Fotogaléria
V štýle severu: Škandinávsky nábytok možno máte aj vy, vedeli ste o tom?V štýle severu: Škandinávsky nábytok možno máte aj vy, vedeli ste o tom?V štýle severu: Škandinávsky nábytok možno máte aj vy, vedeli ste o tom?
 
4fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
V štýle severu: Škandinávsky nábytok možno máte aj vy, vedeli ste o tom?
PEKNÉ BÝVANIE/Inéz BÚCI