Byt, v ktorom hrá sklo dôležitú dizajnovú úlohu: Presnejšie, grafosklo

01.03.2014
Dizajn a Dekor

Nevtieravý motív kmeňov stromov a ich konárov poteší nielen milovníkov prírody, jeho abstrahovaná podoba sa hodí aj do moderného interiéru. Stačí sa spoľahnúť na grafosklo.

7fotiek
Priečka z grafoskla priestor delí, no neizoluje navzájom jednotlivé zóny. Rovnaký materiál použili aj na zábradlie a kuchynskú linku. Motív „Shy“ umožňuje čierno-biele, bielo-čierne aj priesvitné vyhotovenie. Kombinácia dreva, antikora a skla dodáva interiéru luxusný vzhľad. Autor: J.A.P.

Majitelia chceli priestranný a vzdušný byt plný svetla. Pri rekonštrukcii sa rozhodli, že veľký priestor nebudú predeľovať murovanými priečkami, ktoré by bránili svetlu vchádzať dovnútra. Priali si otvorenú dennú zónu, v ktorej by ako rodina trávili čas spolu. Uvažovali preto o bielom alebo mliečnom skle, ktoré by použili ako deliace prvky. Natrafili ale na výrobcu, ktorý dokáže vyrobiť sklá s prakticky akýmkoľvek grafickým motívom a to ich nadchlo. Ide o takzvané grafosklo. Grafický či fotografický motív sa zatavuje medzi dve kalené bezpečnostné sklá. To ho chráni pred poškodením, poškriabaním alebo vyblednutím. V tomto prípade ho dizajnéri použili ako zástenu kuchynskej linky, zábradlie schodiska a galérie, a deliacu priečku. Jednotný motív stvárnený ako „pozitív a negatív“ navyše celý interiér myšlienkovo zjednocuje.

Decentný motív na grafosklo

Grafosklo funguje v tomto interiéri ako grafická výzdoba a doslova nahrádza obrazy a dekoračné prvky. Domáci majú radi jednoduchosť a minimalizmus a zo širokej ponuky vybrali motív „Shy“ - v preklade znamená plachý, ostýchavý - ktorý interiér neprezdobí. Jeho estetika je veľmi decentná a prednosťou bolo, že sa dá použiť ako priesvitný, ale aj v bielo-čiernom alebo inverznom čierno-bielom vyhotovení. Vďaka tomu sa tak rýchlo neopozerá. Čierna a biela navyše nenaruší koncept moderne ladeného interiéru.

Bezpečné sklo

Kalené sklo vyniká tepelnou a mechanickou odolnosťou a neublíži mu ani prudký náraz do čelnej plochy. V bežnej prevádzke domácnosti je vlastne prakticky nerozbitné. Jediné rizikové miesto je jeho roh. Pri presne cielenom náraze do rohu môže dôjsť k prasknutiu. Vďaka vnútornej bezpečnostnej fólii sa sklo nerozsype, rozpadne sa na drobné neostré úlomky, ktoré zostanú pohromade.

Foto: J.A.P.

Viac záberov si prezrite v našej fotogalérii.

 
Autor: mk/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Byt, v ktorom hrá sklo dôležitú dizajnovú úlohu: Presnejšie, grafoskloByt, v ktorom hrá sklo dôležitú dizajnovú úlohu: Presnejšie, grafoskloByt, v ktorom hrá sklo dôležitú dizajnovú úlohu: Presnejšie, grafoskloByt, v ktorom hrá sklo dôležitú dizajnovú úlohu: Presnejšie, grafosklo
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Byt, v ktorom hrá sklo dôležitú dizajnovú úlohu: Presnejšie, grafosklo
mk/ipeknebyvanie.sk