Musí byť miestnosť bez okien aj bez svetla? Samozrejme, že nemusí!

V modernej dobe to už zďaleka nie sú len obyčajné okná, ktoré by boli jediným svetlonosom v domácnosti. Pozrite sa s nami na alternatívne riešenia osvetlenia domácnosti.

3fotky
Autor: coelux.com

Nedostatok svetla sa na nás podpíše v podobe mrzutej nálady, vyššej únavy či depresiou. Aj prvý dojem z interiéru úzko súvisí so svetlom. Keď ho nie je dosť, miestnosti pôsobia menšie a ponurejšie. Čo robiť, keď v miestnosti chýba okno?

Dizajnové triky

Miestnosťou, ktorá sa musí zaobísť bez okna je často kúpeľňa, ktorá sa nachádza zo vnútornej dispozícii. S nedostatkom svetla zápasíme aj v predsieni, suteréne či v miestnostiach s malým oknom, v podkroviach. Našťastie, denné svetlo čiastočne vieme nahradiť umelým. 
Miestnosť môžu presvetliť a opticky zväčšiť tiež jednoduché triky. Dizajnéri odporúčajú použiť svetlé farby, predovšetkým bielu, vysoký lesk a zrkadlá. Pomôcť si však môžete oveľa účinnejšie.

Svetlovod

Ide o zariadenie, ktoré dokáže priviesť denné svetlo do interiéru. Tvorí ho špeciálne potrubie z vysoko reflexného materiálu, ktoré doráža až 99 % svetla. Svetlovod sa osvedčil v kúpeľni, šatníku, na chodbe, schodisku. 
Dĺžka potrubia je takmer neobmedzená, takže s ním môžete viesť svetlo naprieč celým domom - od podkrovia až do miestnosti v suteréne. Čím je potrubie dlhšie, tým vyššie sú náklady na inštaláciu a klesá jeho účinnosť. 
Pre maximálne osvetlenie je najlepšie, ak potrubie vedie čo najviac priamo, ohyby znižujú jeho svetelnú účinnosť. 

Výhodou svetlovodu je to, že privádza do interiéru denné svetlo, ktoré je pre ľudský organizmus vhodnejšie. Výrazne ovplyvňuje pozitívne vnímanie interiéru. Prináša finančnú úsporu, lebo nie je nutné používať umelé osvetlenie. 
Svetlovod je účinný už pri malých priemeroch potrubia (od 230 mm). Rýchla montáž nie je nenáročná, realizuje sa tzv. suchou cestou a nezasahuje do konštrukcií stavby. Môžete ho inštalovať aj dodatočne.

Nechajte sa osvietiť a získajte informácie o ďalších spôsoboch osvetlenia domácnosti tu:

 
Autor: lepsiebyvanie.sk/Radomír
Fotogaléria
Musí byť miestnosť bez okien aj bez svetla? Samozrejme, že nemusí!Musí byť miestnosť bez okien aj bez svetla? Samozrejme, že nemusí!
 
3fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Musí byť miestnosť bez okien aj bez svetla? Samozrejme, že nemusí!
lepsiebyvanie.sk/Radomír