Nie je chatovanie ako chatovanie: Aký je súčasný stav trhu s rekreačnými nehnuteľnosťami?

Súčasná rýchla doba spôsobila nový boom na trhu s rekreačnými nehnuteľnosťami. Z mesta sa ťaháme na vidiek.

5fotiek
Ilustračná fotografia Autor: Profimedia

V deväťdesiatych rokoch prišiel útlm a každý túžil bývať v meste. Dnes je situácia iná a každý chce viac oddychu, ticha a pokoja. Chatovanie sa dostáva znovu do módy a v realitnom svete nazývaný „second home“ (prekl. Druhý domov) je často cieľom investovania. Ako to však na realitnom trhu v tomto segmente dnes vyzerá?

Tie TOP lokality

Ak ste si tipli, že najviac vyhľadávané sú lokality v Nízkych a Vysokých Tatrách v blízkosti lyžiarskych centier, uhádli ste. V tesnom závese je Záhorie, Malé Karpaty, Myjavské Kopanice, Orava a Slovenský raj. Najviac po chatách siahajú mladé rodinky s deťmi, ktoré už majú vyriešené prvé bývanie a rekreačnú nehnuteľnosť kupujú ako príjemný únik z mesta.

Ako je to s cenou?

Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk hovorí: „Neexistuje niečo ako priemerná cena rekreačných nehnuteľností. Na Slovensku je tento segment reprezentovaný najmä chatami (chalupami, vidieckymi domami). Ceny sa porovnávajú veľmi ťažko, pretože pri bytoch sú ukazovateľom napríklad štvorcové metre, pri chalupe rozloha nezohráva podstatnú úlohu. Môžeme vidieť akurát absolútnu cenu, ktorú ovplyvňuje, tak ako vždy lokalita, následne štandard a vybavenie.“ Dodáva tiež: „Ceny rekreačných nehnuteľností sa nemenia tak dramaticky ako ceny bytov či domov. Z dlhodobého hľadiska môžeme pozorovať mierny rast priemernej ceny. Vzhľadom na rôznorodú štruktúru ponuky môžeme tento segment označiť skôr za dlhodobo stabilný.“

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

 
Autor: Mária Ambrozová, TS
Fotogaléria
Nie je chatovanie ako chatovanie: Aký je súčasný stav trhu s rekreačnými nehnuteľnosťami?Nie je chatovanie ako chatovanie: Aký je súčasný stav trhu s rekreačnými nehnuteľnosťami?Nie je chatovanie ako chatovanie: Aký je súčasný stav trhu s rekreačnými nehnuteľnosťami?Nie je chatovanie ako chatovanie: Aký je súčasný stav trhu s rekreačnými nehnuteľnosťami?
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Nie je chatovanie ako chatovanie: Aký je súčasný stav trhu s rekreačnými nehnuteľnosťami?
Mária Ambrozová
TS