Odpovedáme na otázku: Je výhodnejšie kúpiť starší byt alebo ten v novostavbe?

Kúpa nového bývania je jedným z najdôležitejších okamihov v našom živote. Výber toho správneho preto netreba nechať na náhodu.

5fotiek
Ilustračná fotografia Autor: Shutterstock

Novostavba má oproti staršiemu bytu viacero výhod. Všetko však záleží od konkrétneho porovnania ponúk v danej lokalite. Ak je cenový rozdiel malý, oplatí sa priplatiť za kvalitnejšie bývanie v novostavbe. Ak je ale cenový rozdiel veľký, alternatívou by mala byť kúpa staršieho bytu.

Na realitnom trhu sa často stretávame s faktom, že ľudia nehnuteľnosť kupujú ako investíciu. „Ak kupujete byt ako dlhodobú investíciu na prenájom, v súčasných podmienkach by mala byť prvou voľbou novostavba. Je pravdepodobné, že na novostavbu získate úver ľahšie alebo za lepších podmienok. Banky chcú mať zahrnuté v portfóliu založených nehnuteľností z dlhodobého hľadiska práve takéto nehnuteľnosti, ktoré sú na začiatku životnosti,“ uvádza Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. 

Pozemok na celý život: Pri jeho výbere si určite hlavné priority

Máte staré poistenie? Skontrolujte to. Môže vás totižto dostať do veľkých problémov!

Fakty, ktoré závažia

V rozhodovacom procese zavážia aj fakty ako je napríklad lokalita, dopravná dostupnosť alebo občianska vybavenosť. Starší byt môže mať v tomto prípade prevahu, práve kvôli svojej dobrej lokalite, kde už nie je priestor na výstavbu nových bytov. Staršie byty, ktoré boli pôvodne stavané na perifériách sa s rozširovaním mesta stávajú jeho súčasťou. A naopak, nové developerské projekty, ktoré sú umiestnené na okraji miest, alebo do bývalých priemyselných častí miest, často trpia zlou dopravnou dostupnosťou, ktorú síce developer pôvodne sľúbil doriešiť, no nestalo sa tak. Rovnako, ak sa byty v novostavbe dobre predávajú a vy máte momentálne skvelý výhľad na centrum mesta, nemáte garanciu, že voľný pozemok pri dome nevyužije developer v budúcnosti na stavbu ďalších bytov a výhľad zostane len minulosťou.

Výhoda kúpy novostavby oproti staršiemu bytu je aj tá, že v určitom štádiu stavby je možné zasahovať do dispozičného riešenia budúceho obydlia. Priestor bytu v novostavbe vyhovuje súčasných trendom a nárokom na bývanie, akým je napríklad spojenie kuchyne s obývacou izbou, tiež priestorným balkónom alebo terasou. Nehovoriac o vlastnom parkovaní priamo v objekte. Byť prvým majiteľom nehnuteľnosti prináša svoje plusy ale aj mínusy. Zistené nedostatky je možné reklamovať. Horšia situácia nastáva, ak sú chyby zrejmé až s odstupom času. V staršom byte tieto nedostatky mohol vyriešiť predchádzajúci majiteľ, prípadne sú jasne viditeľné už pri prvej obhliadke bytu. A samozrejme veľkým plusom je, že v prípade kúpy staršieho bytu, je možné nasťahovať sa v dohľadnej dobe, v závislosti od dĺžky trvania rekonštrukcie. 

Nie je chatovanie ako chatovanie: Aký je súčasný stav trhu s rekreačnými nehnuteľnosťami?

V ponuke na realitnom trhu môžeme občas objaviť aj honosne zrekonštruovaný starší byt, ktorého predajná cena je porovnateľná, alebo dokonca vyššia ako bytu v novostavbe. Zvyčajne má ale starší byt výhodu atraktívnej lokality a kompletného vybavenia. „V prípade porovnávania a rozhodovania sa medzi takýmto starším bytom a novostavbou je nutné spraviť kompletnú detailnú kalkuláciu. Ak je na konci tejto kalkulácie rozdiel pár tisíc euro, nie je dôvod váhať nad kúpou novostavby. Samozrejme musíme zohľadniť aj časové hľadisko, kedy bude novostavba kolaudovaná,“ upozorňuje Martin Lazík. 

 
Autor: Mária Ambrozová/TS
Fotogaléria
Odpovedáme na otázku: Je výhodnejšie kúpiť starší byt alebo ten v novostavbe?Odpovedáme na otázku: Je výhodnejšie kúpiť starší byt alebo ten v novostavbe?Odpovedáme na otázku: Je výhodnejšie kúpiť starší byt alebo ten v novostavbe?Odpovedáme na otázku: Je výhodnejšie kúpiť starší byt alebo ten v novostavbe?
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Odpovedáme na otázku: Je výhodnejšie kúpiť starší byt alebo ten v novostavbe?
Mária Ambrozová/TS