Vyberáme jedálenské stoličky: Ako vybrať čalúnenie? S opierkami či bez?

22.11.2017
Interiér

Vyberáte si jedálenské stoličky? Nestačí len to, aby sa vám na nich dobre sedelo, majú byť zohraté s jedálenským stolom.

7fotiek
Ilustračná fotografia Autor: Haller, USM

Neznamená to, že sa musíte držať jedného výrobcu alebo identického materiálového vyhotovenia. V tomto smere už súčasný interiérový dizajn postúpil k voľnejšiemu ladeniu. Čo je však nezávislé od trendov, je ergonómia a váš pocit pohodlia pri stolovaní. Oplatí sa vychádzať z minimálnych rozmerov odporúčaných normou, ale aj overených praxou. Pre jedného stolujúceho rátajte so šírkou sedenia 60 až 75 centimetrov.

S ohľadom na priestor a zvyky

Výber jedálenských stoličiek aj stola sa má odvíjať od miesta, kde ich chcete situovať. Kruhový stôl vyžaduje veľkorysejší priestor ako hranatý. Kde nie je núdza o miesto, krásne vyniknú masívne stoly so stoličkami s vysokým operadlom. Ak však máte limitované rozmery pre jedáleň, odporúčame uprednostniť svetlejšie tóny nábytku, prípadne priehľadné materiály. Malej jedálni sadnú subtílnejšie svetlé stoličky. Stiesnenejšie pomery pomôže vyriešiť aj lavica, ktorá sa opäť začína tešiť veľkej obľube.

Práca s dlažbou: Príprava, pokladanie a veľké finále!

Svieži ako ranná rosa: Kanadské vidiecke bývanie si vás získa svojou atmosférou

S opierkami či bez?

Záleží na frekvencii využívania jedálne. Ak je centrom spoločenského života a radi sa tu stretávate s rodinou a priateľmi, zaslúži si dominantnú pozíciu, dôraz na kvalitu a pohodlie. Pri dlhodobom využívaní vám prinesie vyšší komfort mäkké čalúnenie a opierky. Tie zaberajú viac miesta, pretože ich nemožno zasunúť pod stôl úplne. Nebojte sa ani kombinovať. Pohodlné kresielka s opierkami za vrchom stola doplňte klasickými stoličkami menej náročnými na miesto. V jedálni, ktorá sa využíva len sviatočne, stavte na rozkladací stôl a stoličky, navyše v stohovateľnom alebo skladacom vyhotovení. 

Ako zistíte, či sa vybraté stoličky hodia k vášmu jedálenskému stolu?  Majú byť zladené nielen vzhľadom, ale aj rozmermi. Ak ich nemôžete priamo prirovnať, odmerajte si výšku sedu stoličky. Vzájomnú kompatibilitu dosiahnete, ak sa bude vzdialenosť medzi doskou stola a sedom stoličky pohybovať v rozmedzí 25 až 35 centimetrov. Aby ste mali dostatok miesta na pohodlné odsunutie stoličky, optimálna vzdialenosť od steny alebo od nábytku je aspoň jeden meter. Opierky na ruky pomáhajú asistovať pri vstávaní zo stoličky a zvyšujú bezpečnosť. Ideálna výška je približne o tri centimetre vyššie ako lakeť.

"VŽDY a NIKDY" pre krásne drevené podlahy

Rovnaké a rôznorodé

Súčasné trendy fandia pestrosti, záleží však, k akému štýlu sa prikláňate v celom interiéri. Fanúšikovia klasiky sa nemusia trápiť či stolička ladí so stolom, môžu staviť na jednu z kompletných jedálenských zostáv. Nevýhodou v takom prípade je chýbajúci punc osobitosti a limitovaný počet stoličiek. Opačný extrém je eklektický štýl, v rámci ktorého môžete skombinovať takmer všetko – drevo, plast, kov, jednoduchosť aj zdobené prvky. Elegantné moderné riešenie predstavuje použitie rovnakého modelu stoličiek, ale v palete dvoch až troch farebných odtieňov alebo rôznych materiálových vyhotovení.

Ako vybrať čalúnenie?

Mäkké sedadlo je príjemnejšie najmä pri dlhodobom sedení, ale záleží aj na výbere poťahu. V hre je príjemný povrch na dotyk a zároveň náročnosť údržby. Ak máte malé deti, poťahu z textílie, ktorý nie je odnímateľný, sa oblúkom vyhnite. Jednoduchšie sa čistia poťahy z umelej kože, označenej tiež ako ekokoža. Ide o polyuretán s vernou imitáciou kože na bavlneno-polyesterovej podšívke. Ale pozor, lacnejší variant vám dlhú životnosť nezaručí. Po piatich rokoch začne praskať a budete musieť investovať do prečalúnenia stoličky. Kvalitné vyhotovenie prezradí údaj o odolnosti proti treniu v hodnote od 40 000, ktorý je výsledkom testovania metódou martindale.

Aké sú predpovede trendov na rok 2018? Zatiaľ dizajnéri v mekke módy odkukali TOTO

 
Autor: Inéz Búci
Fotogaléria
Vyberáme jedálenské stoličky: Ako vybrať čalúnenie? S opierkami či bez?Vyberáme jedálenské stoličky: Ako vybrať čalúnenie? S opierkami či bez?Vyberáme jedálenské stoličky: Ako vybrať čalúnenie? S opierkami či bez?Vyberáme jedálenské stoličky: Ako vybrať čalúnenie? S opierkami či bez?
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vyberáme jedálenské stoličky: Ako vybrať čalúnenie? S opierkami či bez?
Inéz Búci