Výber postieľky: Aby sa bábätku snívali len sladké sny!

18.05.2018
Interiér

Ak sa práve nachádzate v období šťastného očakávania vášho dieťatka, určite vám záleží na tom, aby sa už od prvých chvíľ cítilo v novom domove príjemne a bezpečne. Preto sme si pre vás pripravili pár rád, ako postupovať pri výbere detskej postieľky.

13fotiek
Naše rady by sa dali zhrnúť do do jednej jednoduchej vety. Dbajte hlavne na bezpečnosť a pohodlie dieťatka. Autor: http://projectnursery.com

Je niekoľko možností, medzi ktorými si môžete vybrať a ako to už pri všetkom býva, každá z nich má svoje výhody aj nevýhody

Základné parametre
Predtým, ako sa rozhodnete pre tvar, či farbu postieľky, dbajte na omnoho dôležitejšie veci. Prvou je náter samotnej postieľky, ktorý musí mať certifikát zdravotnej nezávadnosti, pretože ako vieme, bábätko skúma svet aj ústami a na následky chemický náterov v tomto prípade ani nechceme pomyslieť. Druhou dôležitou súčasťou prvej postieľky by mala byť nastaviteľná bočnica. Tá slúži hlavne vám ako rodičom na to, aby ste mali k bábätku lepší prístup. A treťou našou radou je nastaviteľnosť výšky postieľky. Ak sa dieťatko ešte nestavia na nôžky, bude pre vás pohodlnejšie nechať postieľku vyššie, ako drobca ukladať s polmetrovým predklonom. Nastaviteľná výška je ďalej obrovskou výhodou v prípade, že postieľku chcete upevniť o manželskú posteľ. Tak ako vy, tak aj dieťatko bude mať svoj vlastný priestor a navyše zostávate v jeho bezprostrednej blízkosti.

Prečítajte si aj pár dobrých rád pri zariaďovaní detskej izby

Kolíska, praktická postieľka alebo spanie s rodičmi?
Ak ste romantický typ, určite sa zamýšľate nad krásnou, rozprávkovou kolískou, ktorá by sa spolu s baldachýnom vynímala v kútiku vašej izby. Takto riešená postieľka sa hodí najmä vtedy, keď sa dieťatko v noci zobudí a začne sa hýbať, rozkolíše postieľku a samé sa uspí (v súčasnosti trh ponúka aj rôzne vylepšenia v podobe hrajúcich uspávaniek alebo automatického kolísania). Naopak má aj svoje nevýhody. Takto riešené spanie je adekvátne približne do prvých šiestich mesiacov dieťatka, pretože ak si začne v kolíske sadať, môže veľmi jednoducho prísť k úrazu. To by ste predsa nechceli riskovať.

Ak ste naopak praktickým typom človeka a účelovosť je pre vás dôležitejšia ako vonkajší vzhľad, siahnite po postieľke, ktorá bude spolu s vaším dieťatko rásť. Že ako to? Pri nákupe postieľky nekúpite len ju samotnú, ale celú sadu. Môže to byť napríklad postieľka s prislúchajúcim úložným priestorom, vedľa komoda a prebaľovací priestor. Po tom, ako vaše dieťatko narastie, tento priestor môžete pretransformovať tak, aby sa plocha na spanie zväčšila a zvyšok zariadenia taktiež dostane nový tvar. Tu musíte rátať s prvotnou vyššou investíciou, ktorá sa vám ale vráti v tom, že nábytok pre svoje dieťa nebudete musieť kupovať až do puberty.

Samozrejme, že existuje ešte mnoho druhov postieľok, ktoré môžete zvažovať. Je tu postieľka cestovná, ktorá však nie je vhodná na každodenné spanie dieťatka, závesný kôš, ktorý je taktiež využiteľný len do času, kedy sa bábätko začne učiť si sadať a je tu aj možnosť spania spolu s rodičmi. Tu je obrovskou výhodou blízkosť maminky a dieťatka, čo je v prvých mesiacoch naozaj dôležité a navyše pohodlné. Je však dôležité určiť si hranice. Po roku sa totižto bábätko už začne počas noci poriadne hmýriť, kopať, búchať okolo seba a to už pre rodičov nie je žiadna sláva. Navyše je omnoho ťažšie priučiť ho na priestor vlastnej postieľky.

Bezpečnosť a pohodlie
Okrem iného navyše musíme myslieť aj na správny vývoj dieťatka, ku ktorému mu napomôže aj precízne vybratý matrac. Počínajte si tak, ako by ste ho vyberali pre seba a určite neoľutujete. Navyše je potrebné dbať aj na bezpečnosť drobca vo vlastnej postieľke a zabezpečiť mäkké steny tak, aby sa bábätko pri prevaľovaní neudrelo – napríklad vankúšmi alebo polstrovanými zábranami. Chrániť dieťatko určite chceme aj pred hmyzom a počas horúcich mesiacov tak zostane v bezpečí vďaka baldachýnu alebo špeciálnym sieťkam proti hmyzu.

 
Autor: ma/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Výber postieľky: Aby sa bábätku snívali len sladké sny!
ma/ipeknebyvanie.sk