Rekonštruujeme detskú izbu: Zamerané na steny!

16.03.2018
Interiér

Pripravujete detskú izbu pre svoju ratolesť? Úprave stien sa určite nevyhnete.

3fotky
Ilustračná fotografia Autor: Profimedia

Pri maľovaní stien treba myslieť nielen na odtieň farby, ale aj na jej zloženie a hygienický štandard. Dôležité je, aby farba nepáchla a pri sušení neuvoľňovala nebezpečné toxické látky. Pre istotu sa snažte izbu vymaľovať v dostatočnom predstihu. Pri výbere náteru myslite aj na to, aby sa povrch stien dal aspoň jemne umyť. Neskôr to určite oceníte. Buďte si však vedomí, že prvé maľovanie detskej izby nie je tým posledným. Približne po piatich rokoch bude treba steny opäť natrieť.

Prečítajte si aj pár šikovných rád pri rekonštrukcii panelákového bytu - plánovenie

Keď farbu vyberáte vy

Pri výbere farby stien pre školákov dajte na názor samotného dieťaťa. Zvážte jeho záľuby aj vlastnosti. Nesnažte sa deťom vnucovať odtiene, ktoré sa páčia vám, ale im nie. Od farby totiž závisí, ako sa dieťa bude v izbe cítiť. Keď je však dieťa ešte v perinke a nedokáže povedať, čo sa mu páči, voľba je na vás. Ideálne farby do izbičky batoľaťa sú menej výrazné, pričom sa snažte príliš nekombinovať.

Psychológovia jasne odporúčajú pastelové farby, ktoré na drobca pôsobia upokojujúco. Rozhodne sa vyhnite červenej, čiernej alebo iným tmavým farbám. Neodporúča sa ani ružová a tyrkysová, ak sú ich odtiene príliš sýte a výrazné. Ak ste sa rozhodli pre klasiku, biele steny, aspoň čiastočne ich doplňte inou farbou. Farby podnecujú zmysly dieťaťa a pri bielych stenách by bol jeho záujem minimálny.

Prečítajte si aj naše rady pri výmene podlahy!

Podporte kreativitu

Poznáte to z mladosti. Aj keď je papier na kreslenie čistý, steny sú ešte čistejšie a oveľa lákavejšie. Vyhnite sa čmáraniciam na nevhodných miestach tým, že deťom nalepíte na stenu špeciálnu tabuľu na kreslenie alebo stenu či jej časť vymaľujete tabuľovou farbou. Je to originálny doplnok do detskej izby nielen pre najmenších, ale aj pre školákov.

Kreativitu u detí podporíte aj veselou tapetou, ktorú môžete po rokoch odlepiť, prípadne vymeniť za inú. Pri starších deťoch pokojne stavte na obrazovú tapetu alebo fotografiu obľúbeného zvieraťa. Jednofarebnú stenu oživíte i maľbami rôzneho druhu, od kvietkov cez písmená abecedy až po grafity. Pomôžu vám v tom papierové či plastové šablóny. Zaujímavým dekorom sú 3D nálepky. Hlavne malé dievčatá by určite potešili motýle, ktorým zo steny trčia krídelká, alebo kvety, ktoré vyháňajú do priestoru svoje lupienky.

 

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/ Iveta MADIGÁROVÁ
Fotogaléria
Rekonštruujeme detskú izbu: Zamerané na steny!Rekonštruujeme detskú izbu: Zamerané na steny!
 
3fotky
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Rekonštruujeme detskú izbu: Zamerané na steny!
PEKNÉ BÝVANIE/ Iveta MADIGÁROVÁ