Trápi vášho drobca alergia? Prispôsobte mu detskú izbu čo najlepšie

17.08.2018
Interiér

Každý túži po bezpečnom domove pre svoje deti. Netreba pritom zabúdať najmä na ich kráľovstvo - detskú izbu. Aj tu je množstvo nástrah.

5fotiek
Šťastné dieťa = šťastný rodič. Postarajte sa o to, aby na vašu ratolesť doma nečíhali nepríjemné alergény. Vieme ako na to. Autor: CapriCoast

Nedávno sme vám v dvojdielnom seriáli poradili, ako efektívne zatočiť s alergénmi, ktoré sa okolo nás v domácnosti nachádzajú. Nikdy však nie je na škodu, potrebné informácie si zopakovať. Najmä nie vtedy, ak sa jedná o vaše dieťa. V detskej izbičke totižto naň vplýva množstvo alergénov, ktoré treba pravidelne ničiť, aby ste sa postarali o jeho dokonalé zdravie. Tak ideme na to: 

Čo najmenej textílií 

Textílie sú veľkým pohlcovačom prachu. A prach je rajom pre roztoče, ktorých výlučky a časti tiel bývajú spúšťačom alergických reakcií. Veľa detí je dnes alergických práve na prach, respektíve na roztoče. Darí sa im napríklad v kobercoch, ktoré by v blízkosti alergikov radšej byť nemali a najlepšou voľbou je teda holá podlaha, ktorú je možné ľahko udržiavať.

Ďalšími zásobárňami prachu sú záclony a závesy, ktoré by v detskej izbe malého alergika takisto mali mať červenú. Lepšou alternatívou sú žalúzie. V prípade, že záclony a závesy odstrániť z detskej izby nechcete celkom, je potrebné ich často prať na vyššej teplote (odporúča sa 60°C).

Alergici pozor! Objavte výhody koberca vyrobeného z vinylu!

Hračky 

Ak máte doma malého alergika, zrejme viete, že plyšové hračky nie sú pre tieto deti vhodné. Najlepšie urobíte, ak z detskej izby všetkých „plyšákov" odnesiete. A ak sa ich zbaviť nechcete, dávajte ich z času na čas na noc do mrazničky (v zime stačí aj na balkón do mrazu). Mráz roztoče usmrtí. Následne hračky vyperte. Dajú sa tiež kúpiť prísady do prania s účinkom proti roztočom, ktoré vám pomôžu hračky ešte dôkladnejšie vyčistiť.

Posteľ 

Najväčším problémom pre deti s alergiou však býva posteľ. Matrac a posteľná bielizeň je totiž rajom pre roztoče. Matrac by mal byť zo zdravotne bezchybného materiálu, pričom veľkým pomocníkom sú aj špeciálne poťahy na matrace, ktoré „neprepúšťajú" roztoče k telu dieťaťa. Veľmi dôležité je matrace pravidelne čistiť, pričom ešte lepší „anti-roztočový" efekt vám pomôžu dosiahnuť aj špeciálne spreje proti roztočom.

Pri posteľnej bielizni platí, že by mala byť najmä ľahko udržiavateľná, čiže by sa mala dať vyprať v práčke na vyššej teplote. Z tohto pohľadu sú nevhodné páperové periny a lepšou voľbou sú paplóny plnené syntetickým vláknom. Opäť možno pridať do prania aj prípravok proti roztočom. U alergikov je dôležité časté pranie posteľnej bielizne - raz za sedem až desať dní a paplón i vankúš aspoň každé dva-tri mesiace.

Tá správna žehlička: Túžite po modernej technológii alebo žehlíte pre celý regiment?

Čistota 

Celkovo je v detskej izbe potrebné udržiavať čistotu a utierať prach najlepšie každý deň vlhkou handričkou - nezabúdame ani na také miesta, ako sú rámy obrazov, hračky na policiach a rôzne skryté plochy, kde sa zvykne prach hromadiť. Takisto nezabúdame na pretieranie podláh.

Poraďte sa s lekárom 

Ak vaše dieťa trpí alergiou, pravdepodobne je v starostlivosti alergológa. V tom prípade je dobré poradiť sa o vhodnom zariadení detskej izby aj s týmto špecialistom, ktorý vám môže dať cenné rady s ohľadom na konkrétny prípad vášho dieťaťa.

Ako osviežiť tmavú izbu? Máme pár šikovných tipov

Kvetinové repelenty: Ktoré rastlinky nás v záhrade ochránia pred nepríjemným hmyzom?

 
Autor: Mária
Fotogaléria
Trápi vášho drobca alergia? Prispôsobte mu detskú izbu čo najlepšieTrápi vášho drobca alergia? Prispôsobte mu detskú izbu čo najlepšieTrápi vášho drobca alergia? Prispôsobte mu detskú izbu čo najlepšieTrápi vášho drobca alergia? Prispôsobte mu detskú izbu čo najlepšie
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Trápi vášho drobca alergia? Prispôsobte mu detskú izbu čo najlepšie
Mária