Základné pravidlá, aby vám práčka nikdy nesmrdela

11.10.2018
Interiér

Práčka nám čistí veci, ale my nečistíme JU. A potom sa stane, že akosi čudne smrdí a s ňou aj naša bielizeň!

17fotiek
Autor: tips-and-tricks.co

Ak máte novú práčku, je ideálny čas, premyslieť si spôsoby, akými ju udržíte čistú a funkčnú čo najdlhšie. Už po troch mesiacoch používania by ste mali začať s prvým čistením. 

Základné pravidlá
Čistite práčku pravidelne - aj to aj v prípade, že sa vám zdá, že je čistá a funguje dobre. Stanovte si pravidelné intervaly, napríklad prvý či posledný víkend v mesiaci. Jednoducho, dátum na ktorý nezabudnete a zapadne do fungovania vašej domácnosti a upratovacích zvyklostí. Pravidelným čistením práčky si ušetríte prácu a špina, plesne a vodný kameň sa budú dať odstrániť jednoduchšie než poriadne „zažraná" nečistota.

Prečítajte si pozorne návod na obsluhu
Niektoré práčky majú vlastné čistiace programy odporúčané výrobcom - ten uvádza aj interval, kedy ich používať a mnohokrát odporučí aj druh prostriedku, ktorý použiť. Predĺžite tak životnosť spotrebiča.

Čo treba v práčke čistiť?
V práčke sa ukladá špina, vodný kameň, ale aj baktérie a plesne, ktorým sa vo vlhkom a tmavom prostredí dobre darí. Čistiť by ste mali vždy všetky jej časti - a to nielen bubon a nádobku na prací prostriedok a aviváž, ale aj tesnenia a filter práčky.

Pozrite si aj: FOTO: Vyštudovaná zdravotná sestra presedlala na dizajn. Ako asi vyzerá jej bývanie? Úžasne!

Čo s bubnom?
Bubon môžete vyčistiť jednoduchým použitím 1 litra octu, ktorý nalejete do bubna. Dajte prať prázdnu práčku na čo najdlhší program pri teplote 90 °C. V prípade, že ste tento postup už skúšali, ale želaný výsledok sa nedostavil, skúsiť môžete aj dezinfekčné a protiplesňové prostriedky určené na pranie. Tie však kombinujte s praním na nižšej teplote (40 °C), inak stratia svoju účinnosť.

Neignorujte dávkovaciu nádobku
Ak máte nádobu, ktorú je možné vybrať, ponorte ju do teplej vody a nechajte zvyšky pracích prostriedkov a aviváže riadne odmočiť. Pridať môžete aj dezinfekčný prostriedok. Ak sa vám v nádobke usádza vodný kameň, bude potrebné po dôkladnom odmočení aplikovať prostriedok proti kameňu, zvyčajne postačí ocot. Záhyby a ťažko dostupné miesta skúste čistiť zubnou kefkou alebo kefou na čistenie fliaš.

Nevytesňujte tesnenie
Na handru či uterák aplikujte protiplesňový prostriedok a zasuňte ho pod gumu. Nechajte pôsobiť približne 15 minút, nikdy však nepoužívajte prostriedky, ktoré sú agresívne voči gume. Potom zotrite a dajte prať na prázdno.

Filtre je potrebné čistiť podľa návodu výrobcu. Zvyčajne je potrebné ich vyšróbovať a následne dôkladne vyčistiť a vydrhnúť. Filter dôkladne vyčistite a bezpečne vráťte na miesto.

Pozrite si aj: Na návšteve: Poďte sa s nami inšpirovať do chaty neďaleko mesta!

Náš tip: práčku nenechávajte zatvorenú. Vždy ju dôkladne vyvetrajte a bielizeň čo najskôr po praní vyberte.

 
Autor: Agáta
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Základné pravidlá, aby vám práčka nikdy nesmrdela
Agáta