Najlepšia chladnička: Pri výbere myslite na jej funkčnosť a aj dizajn

13.04.2018
Interiér

Aj chladnička má štýl a mala by ladiť s imidžom vášho domova. Zároveň má spoľahlivo predĺžiť čerstvosť a životnosť potravín. Viete si takú vybrať?

10fotiek
Pri výbere chladničky je potrebné zamerať sa na niekoľko jej hlavných parametrov z hľadiska funkčnosti. Potom sa môžete zamerať aj na jej prepracovaný dizajn. Autor: www.qarmazi.com

Kým sa definitívne rozhodnete pre túto funkčnú spoločníčku, ktorá zabezpečí spoľahlivé skladovanie potravín a zároveň spríjemní prostredie svojím elegantným zjavom, prečítajte si, ako sa na trhu zorientovať. Pri prezeraní rôznych modelov s najnovšími vychytávkami a zlepšovákmi si nebudete pripadať, že v predajni hovoria po čínsky.

Podľa rozmerov

Skôr ako vyrazíte do obchodu, prejdite sa po kuchyni s metrom v ruke a zistite základné údaje, ako výška, šírka a hĺbka budúcej chladničky. Výška sa väčšinou pohybuje okolo 185 centimetrov pri kombinovaných chladničkách. Ak kupujete samostatnú, bez mrazničky, je to o niekoľko desiatok centimetrov menej.

Šírka sa pri základných modeloch pohybuje okolo 60 centimetrov, čo neplatí pre veľké americké chladničky, ktoré majú dve krídla. Hĺbka chladničiek je jednotná, medzi 60 až 70 centimetrami. Nezabudnite ani na to, ako je vyriešené jej otváranie. V ponuke sú i chladničky s vylepšeným typom pántov, ktoré bez problémov umiestníte do rohu či zasuniete do sektorového nábytku bez toho, aby pri otváraní potrebovali priestor na presah.

Veľkosť domácnosti a nákupov

Tieto ukazovatele vám pomôžu určiť veľkosť chladničky. Ak robíte jeden veľký nákup týždenne, oplatí as väčšia chladnička, ako keď každý druhý deň kúpite štyri pečivá a maslo. Veľkosťou chladničky sa, samozrejme, mení aj jej objem. Ten môže byť pri klasickej okolo 200 litrov, pri veľkej americkej až 700 litrov. Vyberajte s rozvahou, aby ste chladničku takej veľkosti využili. Na jedného člena domácnosti počítajte s parametrom 78 až 80 litrov.

S mrazničkou alebo bez?

Okrem veľkosti chladničky zohráva úlohu to, či chcete chladničku s mrazničkou, alebo bez. Kombinované chladničky sú najbežnejšie a mraznička je v spodnej časti so samostatnými dvierkami. Už len retro modely majú mrazničku vnútri chladničky, kde sa otvára zvlášť. Objem mrazničky sa pohybuje medzi 60 až 100 litrami. Pri výbere kombinovanej chladničky vás čaká ešte jedno rozhodnutie – beznámrazová alebo námrazová verzia.

Pri prvej spomínanej viete len to, že dokonale mrazí potraviny a o jej údržbu sa vôbec nemusíte starať. Námraza sa kumuluje v hornej časti mrazničky a automaticky sa odmrazuje v momente, keď dosiahne stanovenú hrúbku. Námrazové mrazničky sú vybavené mraziacimi roštmi. Ich povrch sa zanáša námrazou, ktorá sa musí pri hrúbke viac ako 6 milimetrov odstrániť.

V opačnom prípadne tento stav pocítite na spotrebe. Ani námrazová mraznička vám nemusí ukrojiť veľa z času. Napríklad technológia Stop Frost je založená na princípe kovovej dosky, kde sa kumuluje námraza, ktorá tak nevzniká v inom priestore. Odmrazovanie je jednoduché. Stačí ju len vybrať a opláchnuť pod studenou vodou.

Prečítajte si aj o správnom výbere digestora

Hlučnosť a úspornosť

Väčšina moderných chladničiek už ide potichu a výrazne neruší. Hlučnosť riešte najmä v prípade, že máte vedľa kuchyne spálňu. Aby vaša peňaženka okrem šoku z kúpy novej chladničky netrpela pri každom vyúčtovaní energií, zaujímajte sa aj o jej spotrebu. Dozviete sa ju zo štítku. Najúspornejšie a pre životné prostredie najprospešnejšie sú modely označené A+++.

Podľa štýlu

Aj vzhľad je dôležitý. Všetci výrobcovia sa snažia vytvárať čo najlepšie a najštýlovejšie modely. Najmä v bielej farbe, vo vyhotovení antikoro a v čiernej. Ak vás takéto nudia, vyskúšajte retro chladničky, ktoré sú zaujímavé tvarom aj farbou, od žltej cez červenú a zelenú až po modrú. Okrem farby a tvaru o štýle rozhoduje umiestnenie a veľkosť rukoväte, ktorá môže pôsobiť sama osebe originálne. Vždy však dbajte, aby chladnička ladila so zvyškom kuchyne.

Americká či zabudovaná?

Ak máte veľkú rodinu a potrpíte si na rôzne rodinné či priateľské stretnutia a hostiny, zíde sa vám americká chladnička, ktorá ohromuje svojou veľkosťou, ale aj usporiadaním.

Jej poznávacím znamením sú dvoje dverí, a teda dvakrát toľko miesta na ukladanie jedla. Väčšinou k nej patrí aj samostatne otvárateľná mraznička. Skôr ako si ju kúpite, uistite sa, že máte na ňu dosť miesta. Ak chcete miestom šetriť alebo sa vám chladnička trčiaca do priestoru nepáči, poobzerajte sa po zabudovanej, ktorá zapadne do kuchynskej linky alebo do steny. Tiež pri nej myslite na veľkosť a radšej si všetko dvakrát zmerajte, zabezpečíte si, aby chladnička ladne zapadla tam, kam patrí.

Vychytávky

Od chladničky očakávate, že bude predovšetkým dobre chladiť. Moderná doba sa nám však snaží uľahčiť život a okrem základnej funkcie vie chladnička vypomôcť s inými potrebami. Niektoré modely majú výrobník ľadu či dávkovač vody na vonkajších dvierkach. S ľadom súvisí aj funkcia No Frost, ktorá sa postará o to, aby sa v mrazničke nevytvorila nepríjemná námraza.

Navyše vie rýchlo zmraziť potraviny, takže budú dlhšie čerstvé a okamžite zmrazené. Ďalší zlepšovák je displej, na ktorom si môžete naťukať dátum spotreby potravín a chladnička vás na končiacu lehotu upozorní. Tiež si môžete prezerať nákupný zoznam s receptmi a vyberať z chladničky presne to, čo potrebujete. Niektoré majú aj detský zámok, takže ratolesti sa v nej nebudú môcť kedykoľvek prehrabávať.

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/ Adela MOTYKOVÁ, odborná spolupráca Darina PAPÁČOVÁ, Whirlpool
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Najlepšia chladnička: Pri výbere myslite na jej funkčnosť a aj dizajn
PEKNÉ BÝVANIE/ Adela MOTYKOVÁ
odborná spolupráca Darina PAPÁČOVÁ
Whirlpool