Zaostrené na jedáleň: Ako si vybrať ten správny stôl a stoličky?

07.03.2018
Interiér

Zariaďte svoju jedáleň alebo jedálenský kút tak, aby nabádali na rodinné posedenia.

8fotiek
Máte radi spoločné obedy či večere? Pripravte pre svojich hostí ideálne miesto na stolovanie. Autor: Roohome

Priestranná miestnosť na zriadenie jedálne vo väčšine domácností chýba a často sa treba uspokojiť s jedálenským kútom v kuchyni či obývačke. Súčasný trend nahráva otvoreným priestorom, v ktorých je jedáleň akousi spojnicou medzi kuchyňou a obývačkou. Pri riešení jedálne vychádzajte z vlastného spôsobu života a početnosti rodiny.

Ste veľká rodina, ktorá trávi veľa času pri spoločnom stolovaní, alebo je to skôr výnimka a doma sa stravujete len ojedinele? Ak máte často hostí, vyžijete väčšiu jedáleň aj väčší stôl. Minimálny priestor, ktorý má mať každý stravník pri stole, aby sa pohodlne najedol a neštuchal pritom svojho suseda, je 40 x 60 centimetrov, no nič nepokazíte, ak to bude viac.

Prečítajte si aj o výhodách a nevýhodách otvorených políc v kuchyni

Pre celú rodinu

Veľkosť jedálenského priestoru je hlavným faktorom pri výbere jedálenského stola. V priestrannej jedálni siahnite po veľkom masívnom stole. Sklenený model vnesie do priestoru ľahkosť a eleganciu. Ak zariaďujete jedálenský kút v kuchyni, voľte radšej rozkladací stôl, ktorý v zloženom stave zaberá minimum miesta a po rozložení poskytne stolovanie pre šesť a viac hostí.

Stôl musí byť vždy pevný a stabilný. Veľmi obľúbené sú okrúhle a oválne kúsky, za ktorými sú si všetci rovnocenní a netreba zavádzať pravidlá, kto bude sedieť za vrchom stola a kto na druhej strane. Je však náročnejší na priestor a vynikne vo väčšej, štvorcovej miestnosti. Priemer takéhoto stola má byť pre 3 až 4 osoby 100 centimetrov, pri väčšom počte pripočítajte na každé dve ďalšie osoby 25 centimetrov. Okrúhle stoly majú väčšinou jednu nohu, preto dbajte na to, aby bol podstavec stabilný.

Pozrite si aj krásnu rekonštrukciu kuchyne videckeho domčeka

Mixujte

K jedálenskému stolu vyberte pohodlné stoličky a ak vám to dispozícia jedálne dovolí, praktické sú aj lavice. Pri stoličkách si okrem dizajnu všímajte rozmery, predovšetkým výšku stoličky vzhľadom na výšku stola. Medzi výškou sedadla stoličky a najnižším okrajom stolovej dosky má byť 25 až 30 centimetrov.

Jednoduchšie je zadovážiť si kompletnú zostavu, ale súčasné trendy nahrávajú nekonečnej kreativite. Napríklad k masívnemu stolu sa hodia stoličky z plastu, najlepšie z transparentného, aby drevo krásne vyniklo. Populárny je aj eklektický štýl, takže pokojne môžete mať každú stoličku inú. Líšiť sa môžu nielen tvarom a farbou, ale aj použitým materiálom.

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/ Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
Zaostrené na jedáleň: Ako si vybrať ten správny stôl a stoličky?Zaostrené na jedáleň: Ako si vybrať ten správny stôl a stoličky?Zaostrené na jedáleň: Ako si vybrať ten správny stôl a stoličky?Zaostrené na jedáleň: Ako si vybrať ten správny stôl a stoličky?
 
8fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zaostrené na jedáleň: Ako si vybrať ten správny stôl a stoličky?
PEKNÉ BÝVANIE/ Adela MOTYKOVÁ