Pripravte vašu predsieň na dážd a nepriaznivé počasie

01.11.2014
Interiér

Čoskoro tu budú čľapkanice a predsieň, inak cez leto útulná, sa zaplní kabátmi, topánkami a dáždnikmi. Čo urobiť, aby bola čistá a uprataná ?

7fotiek
V otvorených dispozíciách predsieň často narúša charakter spoločenskej zóny. Aby sa tak nedialo, vhodné je oddeliť ju. Napríklad rafinovaným nábytkom na mieru v kombinácii s posuvnými presklenými dverami. Autor: Archív firiem

Keďže v predsieni sa nielen obliekame, prezúvame a odkladáme rozličné veci, ale aj vítame návštevy, záleží nám, aby urobila dojem. Stačí však pár daždivých dní a s udržaním čistoty za vchodovými dverami to bude ťažšie. Zopár nenáročných úprav vám to uľahčí.

Predsieň bez blata

Najjednoduchšie je nechať čo najviac špiny pred dverami. Na to poslúži systém rohožiek. Jedna pred dverami, ktorá odstráni z topánok čo najviac hrubej nečistoty. Nesnažte sa ju nahradiť starým kobercom. Rohožka má špeciálny podklad, ktorý neprepustí vodu. Pod kobercom by sa držala špina a ak bude neustále mokrý, objaviť sa môže pleseň. Ďalšia rohožka za dverami pohltí drobné nečistoty a nasiakne vlhkosť.

Hneď vedľa nej by mala stáť skrinka na topánky. V období dažďov a snehových nádielok nájdu uplatnenie aj praktické odkvapkávacie podložky na premočené topánky. Ak máte v byte malú predsieň a nie ste ochotní každý deň umývať podlahu, presuňte špinavú zónu von pred dvere. To však vyžaduje naučiť sa zobrať topánky do rúk a uložiť ich do skrinky v byte.

Koberec radšej nie

Na udržiavanie čistoty v predsieni je základ dobrá podlaha, ktorá sa dá umývať. Tá tu dostáva najviac zabrať, preto je vhodné, aby jej povrch bol nielen dobre udržiavateľný, ale aj vysokoodolný. Za výmenu určite stojí koberec, ktorého čistenie dáva poriadne zabrať. Problém môže nastať aj pri lamináte nižšej triedy, ktorý je málo odolný.

Tu si dajte pozor aj na povrchové vyhotovenie, keďže mnohé laminátové podlahy majú klzký povrch. Náročné na údržbu je i drevo, na ktorom nie je vhodné nechať dlhšie stáť vodu, či príliš mäkký a na poškodenie náchylný korok.

Vhodní kandidáti

K tým odolnejším, po ktorých je v predsieni vhodné siahnuť, patria dlažba, linoleum a vinyl. Pri dlažbe voľte matný povrch, ideálne mierne profilovaný, aby nebol za mokra šmykľavý. Hladká dlažba by sa časom poškrabala od kamienkov prinesených na topánkach. Ideálna je spekaná neglazovaná dlažba, bežne označovaná ako gres.

Ak sa stane vaším favoritom linoleum, všímajte si jeho hrúbku, ktorá má byť minimálne dva milimetre. Takto hrubé linoleum bude odolnejšie a dlhšie vydrží. Vinyl je oproti klasickému PVC tvrdý, neohybný, odolný proti nárazu i škvrnám a je protišmykový. Jeho odolnosť a životnosť závisí od nosnej vrstvy. Vedzte, že viac znesie vinylová ako drevotriesková, ktorá nie je odolná proti vlhku.

Povrchy proti špine

Či chcete, alebo nie, občas sa chytíte alebo opriete o stenu, na ktorej sa časom vytvoria tmavšie a možno aj trochu vyleštené fľaky. Predísť tomu môžete, ak stenu do výšky 1,2 m opatríte tapetou alebo dreveným, keramickým či kamenným obkladom. Menej nápadné riešenie ponúka umývateľný náter, ktorý je zároveň odolný proti oderu.

Ak je v predsieni využitý každý kúsok steny, sústreďte sa na materiály nábytku. Hlavne na ich odolnosť proti mechanickému poškodeniu, škrabancom. Nevhodné sú vysokolesklé povrchy. Skôr siahnite po matnej úprave a farebnom odtieni, na ktorom nevidno každý odtlačok rúk.

Kabáty vetrajte

Okrem skrinky na topánky by vás mal pri vstupe vítať i vešiak na kabáty a box na dáždniky. V malých predsieňach majú silnú pozíciu vešiaky nad skrinkou na topánky. V tomto prípade ju vyberte uzatvorenú, inak vám bude voda z mokrého oblečenia kvapkať do topánok.

Kabáty, ktoré práve nosíte, neskrývajte do uzatvorenej skrine, ale ich nechajte vetrať na otvorenom vešiaku. V menších domácnostiach sa uplatnia štýlové, voľne stojace vešiaky, ktoré dodajú predsieni šmrnc. Pre početnejšie rodiny sú určené vešiakové programy so šatníkovou tyčou a množstvom háčikov.

Pohodlie a poriadok

Aby bola predsieň útulná, musí tu byť poriadok. Zadovážte si malé odkladacie prvky, ktoré ju spravia originálnou a finančne vás nezruinujú. Zásuvka alebo polička postráži drobnosti, ktoré vyložíte z vreciek, a praktický vešiačik sa zas postará o kľúče či šály.

Kreslo či menšiu lavicu ocenia pri obúvaní mladí i starší. Odložiť si na ne môžete i kabelku či tašku s nákupom. Čo v predsieni rozhodne nesmie chýbať, je zrkadlo. Okrem toho, že sa v ňom skontrolujete pred odchodom z domu, opticky nafúkne priestor.

Tip pekného bývania

Tmavú chodbu presvetlíte, keď plné dvere z izieb vymeníte za presklené.

Tip pekného bývania

Ak disponujete veľkorysým vstupným priestorom, rozdeľte ho na dve časti posuvnými dverami alebo vysokou skriňou. Prvú časť zariaďte na odkladanie kabátov a topánok, druhú môžete začleniť do obytnej funkcie, napríklad umiestnením jedálenského stola.

Foto:Archív firiem

Neviete , ako má vaša nová chodba vyzerať?

Obráťte sa na interiérového dizajnéra, ktorý vám predsieň navrhne a predstaví v podobe vizualizácie. Za návrh chodby vrátane obhliadky, zamerania a výkresov na realizáciu zaplatíte od 150 eur. Na vizualizácii je návrh panelákovej chodby s rozmermi 3,6 x 1,46 m. Dizajnérka navrhla pre jej malú šírku posuvné dvere do kúpeľne a WC. Úložný priestor zastupuje skriňa siahajúca po strop, v ktorej nájdu svoje miesto topánky i kabáty.

Nechýba ani polička na drobnosti, box na dáždniky a taburetka na pohodlné obúvanie. Podlahu pokrýva praktická dlažba. Výrazný vešiak za netradične deleným zrkadlom a LED podsvietenie dodávajú predsieni osobitú štýlovosť.

 
Autor: Pekné bývanie/Adela Motyková
Fotogaléria
Pripravte vašu predsieň na dážd a nepriaznivé počasiePripravte vašu predsieň na dážd a nepriaznivé počasiePripravte vašu predsieň na dážd a nepriaznivé počasiePripravte vašu predsieň na dážd a nepriaznivé počasie
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Pripravte vašu predsieň na dážd a nepriaznivé počasie
Pekné bývanie/Adela Motyková