Len v dokonale čistej spálni si dokážete poriadne oddýchnuť. Ako ju dosiahnuť?

15.01.2018
Interiér

Snívanie, zaspávanie, milovanie, ranné vstávanie aj poobedňajšie polihovanie bude omnoho krajšie v čistom prostredí.

5fotiek
Miesto, kde načerpávate novú energiu do ďalšieho dňa musí byť útulné, príjemné, no najmä čisté. Autor: Home Designing

Čistota prostredia priamoúmerne súvisí s úrovňou pohodlia, ktorú priestor dokáže poskytnúť. Neporiadok nemusí byť len očividný, ale aj hlboko skrytý. Spálňa je typickým príkladom. Patrí k najviac znečisteným priestorom, hoci si do perín líhame osprchovaní a čistí. A treba ju čistiť inak ako ostatné priestory bytu. Omnoho viac do hĺbky a precíznejšie.

Správna voľba

O čistote v spálni nerozhoduje len spôsob údržby. Úroveň, akú môžete dosiahnuť, nastavíte už pri zariaďovaní. Základom je určite posteľ s výmenným matracom a roštom. Drevená alebo kovová konštrukcia je vhodnejšia v porovnaní s čalúnením, ktoré sa veľmi rýchlo stane hlavným sídlom prachu a roztočov.

Pre odkladací priestor je posteľ na nožičkách negatívom, pre milovníkov čistoty priam požehnaním, keď dokážete povysávať priestor pod miestom, kde spíte. Namiesto závesov skúste použiť na zatemnenie izby exteriérové žalúzie a čo sa týka látkových dekorácií, voľte radšej tie, z ktorých sa dá prax jednoducho zotrieť.

Prečítajte si aj: 8 dôvodov prečo mať sivú spálňu! 

Prvotriedna podlaha

Popri posteli a zariadení treba spraviť krátku zastávku aj pri podlahe. Koberec bude určite hodnotná voľba. Ak nie na celú plochu, tak na časť spálne. Dokáže totiž priťahovať prachové častice ako magnet a jednoducho ich raz-dvakrát týždenne vysajete. Pozor na vysoký vlas. Povysávať z neho kúsočky kože, roztoče a drobnú špinu je takmer nemožné.

Vyššiu čistotu zabezpečia nižšie vlákna. V prípade tvrdých povrchov počítajte s chuchvalcami prachu. Tie dokáže eliminovať antistatickým prostriedkom. Ideálny partner je v tomto prípade robotický vysávač, ktorý môže prebehnúť priestor aj každý deň.

Prečítajte si aj: Týchto 5 izbových rastlín upokojí váš organizmus a prinesie kvalitný spánok

Lapače prachu

Skúste ich eliminovať. Na jednej strane je spálňa územím, ktoré si priam žiada tkané závesy, plyšové dekorácie, vankúše a nariasený baldachýn. Všetky tieto predmety však patria do kategórie lapačov prachu.

Treba ich oprašovať rovnako často ako nočný stolík. To, že prach nevidieť, neznamená, že tam nie je. Bez pravidelnej starostlivosti sa závesy pri každom pohybe stanú nástrojom, ktorý vám pred spaním dokonale zapráši dýchacie cesty. Základom je povysávať ich každý týždeň bežným vysávačom pri nízkej intenzite nasávania.

Pravda o bielizni

Otázka výmeny posteľnej bielizne je predmetom častého tápania. Ideálom je dvojtýždňový interval. Obliečky totiž po prepotení, zamastení aj nasiaknutí telesnými tekutinami strácajú svoju ochrannú funkciu a nečistoty prenikajú hlbšie do perín a matraca. To na dlhý čas zníži hygienický štandard, pretože nečistoty z týchto miest sa omnoho horšie odstraňujú.

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/ Marek MITTAŠ
Fotogaléria
Len v dokonale čistej spálni si dokážete poriadne oddýchnuť. Ako ju dosiahnuť?Len v dokonale čistej spálni si dokážete poriadne oddýchnuť. Ako ju dosiahnuť?Len v dokonale čistej spálni si dokážete poriadne oddýchnuť. Ako ju dosiahnuť?Len v dokonale čistej spálni si dokážete poriadne oddýchnuť. Ako ju dosiahnuť?
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Len v dokonale čistej spálni si dokážete poriadne oddýchnuť. Ako ju dosiahnuť?
PEKNÉ BÝVANIE/ Marek MITTAŠ