"VŽDY a NIKDY" pre krásne drevené podlahy

13.11.2017
Interiér

Milujete svoje drevené podlahy a nechcete ich zničiť nesprávnym zaobchádzaním? Máme pre vás pár tipov.

5fotiek
Starajte sa o svoje podlahy správne. Autor: The Spruce

Drevené podlahy sú často okrasou bývania. Kvalitné drevo v krásnom lesku, či už tmavé alebo svetlé, je dokonalým doplnkom bielych aj farebných stien a dnes je častou voľbou v množstve domácností. Nie len preto, že skvelo vyzerá a je to relatívne finančne nenáročná záležitosť, ale aj preto, že si často myslíme, že starostlivosť o takúto podlahu je veľmi nenáročná. Pár zásad však má. 

VŽDY:

  • Odborníci tvrdia, že stierať drevenú podlahu raz denne je ideál. Mamičky však vedia, že je to takmer nemožná požiadavka, no na toto čistenie (minimálne vysávanie) si je potrebné nájsť čas minimálne 2 - 3 krát do týždňa. Najmä vtedy, ak doma nedodržiavate papučovú kultúru a sem tam sa prejdete po obývačke v topánkach.
  • Dávajte si pozor na vlhkosť a teplotu miestnosti, kde máte drevené podlahy. Ak je príjemne vám, je to správne prostredie aj pre ne. Ak sa však napríklad počas zimnej dovolenky rozhodnete stiahnuť kúrenie na minimum kvôli vysokým účtom, vaše podlahy to môže nepekne poznačiť a drevo začne pracovať (stiahne sa alebo začne bobtnať). 

100 rokov staré rady do domácnosti z cigaretových krabičiek: Viete, ako vyčistiť zamat či zlepiť keramiku?

Podlaha v kúpeľni: 7 tipov podláh, medzi ktorými si jednoducho vyberiete!

NIKDY:

  • Nikdy nepoužívajte na čistenie ocot. Hoci to dnešný trend DIY (urob si sám) čistiacich prostriedkov odporúča, neriskujte to. Kyselina, ktorá sa v bielom octe nachádza sa totižto pomaly prederie cez vrchnú vrstvu podlahy a tá bude vyzerať mdlo a nakoniec bude povrch omnoho menej chránený.
  • Dámy, nestúpajte po svojich krásnych drevených podlahách na vysokých opätkoch. Tie totižto držia váhu človeka len na niekoľkých centimetroch štvorcových a to môže spôsobiť rôzne jamky a ryhy. 
  • Na vysávanie drevených podláh nikdy nepoužívajte rotujúce štetiny, ktoré sú ideálne napríklad na čistenie kobercov. Môžu ich totižto poškodiť. 
  • Ak podlahy radšej stierate na vlhko než vysávate, aj tu si dávajte pozor na prehnanú vlhkosť. Mop vždy pred položením na podlahu precízne vyžmýkajte, aby sa na ňu nedostalo zbytočne veľa vody. 
  • Nikdy nezvažujte nové podlahy skôr, než je to skutočne potrebné. Malé škrabance či drobné nerovnosti sa dajú jednoducho opraviť profesionálnym zbrúsením a novým lakom, pričom vám to ušetrí množstvo financií a tiež nepríjemnosti s pohybom v domácnosti. Pretože keď sa pokladajú nové podlahy, zákaz vstupu je zaručený. 

Šikovné riešenie: Otvorený projekt spoločenskej zóny dostal vďaka pódiám nový rozmer

FOTO: Pozývame vás na návštevu krásneho bývania, ktorému vládne muž

 
Autor: Mária Ambrozová
Fotogaléria
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
"VŽDY a NIKDY" pre krásne drevené podlahy
Mária Ambrozová