Inšpirujte sa najkrajšími schodmi z návštev

10.02.2018
Interiér

Hľadáte inšpiráciu, ako vyriešiť svoje budúce schodisko ešte pred výstavbou domu alebo mezonetového bytu? Keďže vybrať si pre seba a svoju rodinu to správne schodisko nie je až také jednoduché, predstavujeme vám niekoľko elegantne vyhotovených riešení z článkov a návštev. Ich spoločný menovateľ je chvályhodný prístup nielen k ich technickému riešeniu, ale aj estetickému stvárneniu s dôrazom na každý detail. Po prechádzke niekoľkými schodiskami sme sa utvrdili v názore, že každý typ schodiska má niečo do seba. Stačí si len všimnúť silnú stránku každého z nich a jednoducho si vybrať.

20fotiek
Oceľová konštrukcia tohoto točitého schodiska však v priestore pôsobí veľmi kompaktne. Stupne schodiska sú zo slzičkového plechu, ako zábradlie slúžia oceľové lanká ukotvené do stropu. Autor: Archív

1. Schodisko v kombinácii kovu a skla patrí medzi dizajnové lahôdky. Výborne presvetlí tmavšie priestory a odľahčí priestor. Sklenené schody môžu byť číre, farebné alebo z protišmykového skla. Majitelia navštíveného domu schodisku prispôsobili aj stenu so sklenenými platňami a priestor pod ním.

2. Najobľúbenejším materiálom pre výrobu schodíšť je kov - povrchovo upravovaná oceľ alebo antikoro. Takéto schodiská sú pevné a odolné. Do interiéru však vnášajú prvok chladu, ktorý je treba zjemniť kombináciou s teplými materiálmi, napríklad drevom.

3. Príslovie "v jednoduchosti je krása" dokonale vystihuje toto samonosné schodisko s pôdorysom v tvare podkovy. Nosnú konštrukciu tvorí tenké železobetónové zábradlie opatrené sadrovou omietkou a bielou farbou. Stupnice sú obložené kamenným obkladom.

4. Schodisko v mezonetovom byte vyúsťuje do podkrovnej haly. Ukotvené
je do kovovej bočnice, stupnice sú z dreva.

5. Majitelia tohto schodiska chceli pôvodne sklenené schodisko, no pre finančnú náročnosť sa tohto zámeru vzdali. Oceľová konštrukcia točitého schodiska však v priestore pôsobí veľmi kompaktne. Stupne schodiska sú zo slzičkového plechu, ako zábradlie slúžia oceľové lanká ukotvené do stropu.

6. Samonosné kovové schodisko vedúce z galérie do podkrovia je zaujímavé svojou jednoduchosťou a materiálovým riešením. Aj tu je použitý slzičkový plech.

7. Tvarové riešenie zábradlia by malo umocňovať charakter schodiska a celkový štýl interiéru. Majiteľov tohto schodiska nezlákali súčasné trendy, ktoré preferujú antikoro a sklo, dali prednosť drevenej klasike a estetickým kvalitám tradičného kováčstva.

8. Nevtieravé elegantné schody v kombinácii dreva a antikora plnia nielen funkciu praktickú, ale aj estetickú.

9. Kombinované schodisko. Monolitická spodná časť, bočnicová horná časť, schodišťové stupne z dreva.


Foto: Archív (10)

10. Jednotlivé stupne samostatnej schodiskovej konštrukcie pripomínajú na prvý pohľad masívne drevo. V skutočnosti je v tejto verzii oceľové jadro odeté do laminátu. Sklenené zábradlie je ku schodisku pripevnené kovovým plátom

 
Autor: Michaela NIKODÝMOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Inšpirujte sa najkrajšími schodmi z návštev
Michaela NIKODÝMOVÁ