Kuchyňa vo vidieckom štýle

16.12.2013
Interiér

Viete, ako si zariadiť kuchyňu vo vidieckom štýle? Ponúkame vám osvedčené tipy, ako vdýchnuť svojej kuchyni ten správny vidiecky šmrnc.

11fotiek
Štýlové doplnky sú tým správnym dochucovadlom vidieckej kuchyne - mosadzné panvice či smaltované džbány,sa tu neschovávajú do skriniek, práve naopak. Autor: Vladimír Vavrek

Znova vo svojich príbytkoch objavujeme čaro starého a patinovaného nábytku. Určite sa pod tento trend nemalou mierou podpísali aj rekonštrukcie priestorov, ktoré už majú niečo za sebou. No prekvapivo sa im nebránia ani novostavby. Ak máte aj vy chuť na trocha kuchynského útulna, ponúkame recept na vidiecky štýl.

Päťdesiat odtieňov bielej vo vidieckej kuchyni

Kto povedal, že biela je len jedna? Tento štýl pozná desiatky nuáns a všetky miluje! I keď býva tento farebný tón zvyčajne dominantný, povolený je aj tandem s kontrastnými odtieňmi. Pristane k nej skoro každý – od olivovozelenej, žltej, červenej, modrej či farby prírodného dreva. Pri výbere doplnkových farieb platí jediná zásada: Vyberajte tlmenú, farebne mäkkú variantu. Príliš ostrý a jasný odtieň by mohol pôsobiť rušivo. Platí to nielen pre zariaďovacie prvky, ale aj textilné doplnky a steny.

Vidiecky štýl miluje obliny v kuchyni

Na strohé línie a ostré hrany zabudnite. V kuchyni vo vidieckom štýle sú dovolené obliny a nepravidelnosť. Dvierka či poličky nebývajú úplne hladké, obľubujú zdobné rámiky a latovanie. Rovnako je to s úchytmi. Bývajú nápadné, povolená je aj kombinácia viacerých sérií. Výnimkou nie je ani ak horná polovica linky neleží v jednej priamke, ale skrinky a poličky sa výškovo striedajú.

V kuchyni na prírodno a matne

Tabu sú aj lakované povrchy, lesklý chróm či plast. Štýlový návrat do minulosti uznáva materiály „made in nature.“ I keď sa kovovým prvkom nedá ani tu vyhnúť, vyberte si úchyty či armatúru v mosadznom alebo patinovanom prevedení. Keď už sme pri tom, kredit autenticity určite podčiarkne aj drez či spotrebiče v historizujúcom štýle.

Povinná výbava vidieckej kuchyne

Viete, bez čoho sa vidiecka kuchyňa nezaobíde? Bez tradičného stola! Najlepšie situovaného v strede miestnosti. Iba s ním bude tento štýl pôsobiť dôveryhodne. Opomeňte vychytávky moderného dizajnu na ultratenkých nožičkách a určite si zadovážte stôl s masívnou doskou a poriadnymi nohami.

Doplnky do vidieckej kuchyne

Štýlové doplnky sú tým správnym dochucovadlom štýlovej kuchyne - smaltované džbány, kvietkovaný porcelán, mosadzné panvice sa tu neschovávajú do skriniek, práve naopak. Radi sa prezentujú na otvorených poličkách, v presklených vitrínach či na pracovnej ploche. Nešetrite ani na dekoratívnom textile. Nemáme na mysli iba obrusy a prestierania, nosia sa aj romantické záclonky či mäkké sedáky na stoličkách.

Aj „vidiek v kuchyni“ ide s dobou

Zadovážiť si štýlovú kuchyňu ešte neznamená nejsť s dobou. Za dvierkami a zásuvkami linky sa často ukrývajú rôzne vychytávky , ktoré ponúka dnešná doba. Od sofistikovaného kovania, praktických priehradok, drviča odpadu. Všetko bude závisieť od vašej peňaženky a  miery nárokov.

Viac záberov z kuchyne vo vidieckom štýle nájdete v našej fotogalérii.

 
Autor: ds/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Kuchyňa vo vidieckom štýle
ds/ipeknebyvanie.sk