Ako čistiť chladničku, aby už nikdy nesmrdela a vydžala vám veľa rokov?

26.11.2018
Poradňa

Chladnička je spotrebič, bez ktorého si určite neviete predstaviť svoje fungovanie. Ale aj ona potrebuje z času na čas vašu pozornosť.

6fotiek
Autor: pixabay

Chladnička a mraznička sú naozaj nenahraditeľné kuchynské spotrebiče a zároveň sú vo väčšine domácností aj najpoužívanejšie. Udržiavať ich v čistote je veľmi dôležité pre zdravie a umožňuje to aj ich správne fungovanie a dlhú životnosť.

Pravidelné čistenie

Ak chcete zabrániť nepríjemným prekvapeniam a najmä zápachu a plesniam, je dôležité kompletne vyčistiť chladničku aspoň dvakrát za rok a samozrejme aspoň povrchovo ju vyčistiť aspoň raz mesačne. To isté platí aj pre mrazničky, nezabúdajte, že musia byť pravidelne rozmrazené.

Ostatní práve čítajú: Prečo sa musím zobudiť a prestať používať mikroténové sáčky?

Krok za krokom

Všetko má svoju postupnosť, začnite preto od vonkajších povrchov: kovová časť môže byť čistená odmasťovačom alebo saponátom. Ak však máte vstavanú chladničku, postupujte presne podľa odporúčania výrobcu pre čistenie vonkajšieho nábytku. Ako prvé vyprázdnite chladničku, zahoďte všetky pokazené potraviny. Ostatné potraviny, ktoré ste nevyhodili, oddeľte a v priebehu čistenia, aby sa zabránilo ich zmenám teploty čo možno najdlhšie, vložte do termo obalu.

Aby ste zachytili vodu, ktorá môže vytekať von počas umývania, položte uterák do spodnej časti chladničky. Absorbuje vodu a nečistoty a vy nespôsobíte povodeň. Vnútri chladničky už ale čistiace prostriedky nepoužívajte, môžu totiž uvoľňovať škodlivé látky. Ak chcete dôkladne vyčistiť police, stačí použiť trochu teplej vody a pridať jedlú sódu alebo ocot.

TIP: Osobitnú pozornosť venujte tesneniu, tam sa nachádza veľmi veľa nečistôt: Dobre ho umyte, vysušte a pridajte pár kvapiek oleja, aby zostalo mäkké.

Ostatní práve čítajú: Porovnanie 2 bytov: Kto žije luxusnejšie? Americký minister financií alebo slovenský?

Chladnička, čo sa čistí sama

V prípade, že máte tzv. bezúdržbovú chladničku s mrazničkou (systém no frost), nie je od veci z času na čas z nej vybrať všetky potraviny, vypnúť ju, vybrať police, dôkladne vyčistiť drážky, priehradky a umyť všetky boxy. Znova môžete použiť roztok octu vo vode. Ocot odoberie z chladničky všetky pachy a tiež ju dezinfikuje.

Alebo ak pridáte aj trochu sódy bikarbóny, zmäkčíte vodu a lepšie odstránite nečistoty. Ak aj napriek pravidelnému čisteniu máte stále pocit, že je vo vašej chladničke zápach, máme pre vás skvelý tip, nechajte v chladničke namočenú bavlnu s octom, pomôže to zabrániť prítomnosti zápachov.

Správne miesto

Nezabudnite, že aj to ako poukladáte potraviny vo vašej chladničke, je veľmi dôležité. Keďže zadná časť chladničky je vlhká, preto sú police prispôsobené tak, aby sa potraviny tejto steny nedotýkali. Ak nezabránite kontaktu potravín so stenou, rýchlo vám splesnivejú. Ak ste chladničku už dlho nečistili, tak šup-šup, hneď budete mať lepší pocit a aj vaša chladnička bude lepšie vyzerať aj voňať. 

 
Autor: Ľudmila
Fotogaléria
Ako čistiť chladničku, aby už nikdy nesmrdela a vydžala vám veľa rokov?Ako čistiť chladničku, aby už nikdy nesmrdela a vydžala vám veľa rokov?Ako čistiť chladničku, aby už nikdy nesmrdela a vydžala vám veľa rokov?Ako čistiť chladničku, aby už nikdy nesmrdela a vydžala vám veľa rokov?
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ako čistiť chladničku, aby už nikdy nesmrdela a vydžala vám veľa rokov?
Ľudmila