Dosť bolo tupých nožov! S týmto trikom zostane čepeľ vášho noža ostrá

12.02.2019
Poradňa

Už sa stalo asi každému z nás, že išiel krájať a nôž bol gumený. Otras! Ako sa máte správne starať o nôž, aby bol navždy ostrý?

13fotiek
Autor: unsplash.com

Komu by sa nezišiel aspoň jeden skutočne ostrý nôž? Kupovať stále nový s nabrúsenou čepeľou nie je riešenie. Ako sa máte teda starať o nôž, aby vydržal ostrý dlho-predlho?

Pozrite si aj: Tento balkón získate stlačením jedného gombíka. Tomu hovoríme wau!

Správne fungujúce nástroje sú základom pre každú prácu v domácnosti, kuchyňu nevynímajúc. Ak ste už mali možnosť držať v ruke dobre nabrúsený nôž, iste viete oceniť, akú dobrú službu vám môže urobiť. Práca s ním je jednoduchá, pohodlná, rýchla a presná. Ako sa teda správne starať o nôž, aby ostal ostrý?

Nový nôž, to je úplná odmena pre každého kuchára. Je ostrý a správne funguje. Časom sa však každý nôž mierne otupí a krájanie či iné práce s ním už nebudú také príjemné. Aby sa vám to nestalo príliš skoro, je vhodné každý nôž po zakúpení a tiež nabrúsení správne skladovať.

Pozrite si aj: Ako získať dom bez stavania? Odpoveď ponúka architektúra, z ktorej mrazí​

V každej kuchyni je potrebný aspoň jeden univerzálny nôž, ktorým prakticky vybavíte všetky základné úkony. Aj profesionálni kuchári majú vždy takýto svoj osobný nôž k dispozícii, a prezradíme, že ho nedávajú z ruky nikomu ďalšiemu. Zvyčajne ide o širokú trojuholníkovú čepeľ s dĺžkou 20 - 30 centimetrov, ktorú môžete použiť na sekanie i na rezanie.

Ako doplnok k týmto bežným úkonom v kuchyni môžete mať po ruke aj menší nôž na jemné šúpanie, krájanie a úpravu rôznych potravín. Zvyčajne má dĺžku 9 - 12 centimetrov. Na chlieb a pečivo by ste mali mať osobitný nôž s tupou zúbkovitou čepeľou. Tá vám umožní rozkrajovať alebo odkrajovať perfektné krajce aj cez chrumkavú kôrku. Tieto tri základné nože sa zídu v každej kuchyni.

Pozrite si aj: Rozlúskli sme dilemu: Je lepšia plochá alebo šikmá strecha?

K nim môžete pridať nože rôznych veľkostí s čepeľou dlhou od 15 do 25 centimetrov, využijete ich pri mnohých činnostiach. Ak radi varíte a podávate pečené mäso, odporúčame aj nôž s dlhou čepeľou a na prácu so surovým mäsom využijete aj ťažký nôž slúžiaci na sekanie. Takýto nôž sa často používa aj na prípravu surovín pre ázijské pokrmy.

Pozrite si aj: Architekti vybrali farby, ktoré musia byť v roku 2019 na stenách: Súhlasíte s nimi?​

Ako si vybrať?

Nôž by ste rozhodne mali chytiť do ruky, aby ste cítili jeho hmotnosť i tvar rukoväte, ktorá musí pohodlne sadnúť. Ak sa vám s nožom pohodlne manipuluje, iste sa čoskoro spriatelíte. Každý výrobca má vlastný recept na kombináciu materiálov, z ktorých nože vyrába.

Pri kúpe sa oplatí investovať, drahší a kvalitnejší vám bude dlhšiu dobu verne slúžiť. Ak budete šetriť na cene, nôž bude menej kvalitný, bude ho potrebné častejšie ostriť a ostrenie nemusí byť dostatočne efektívne, čo spôsobí, že práca s nožom nebude podľa vašich predstáv.

Pozrite si aj: Myslíte si, že sú moderné minimalistické novostavby? Omyl, teraz fičí TOTO

Ako zachovať ostrosť noža?

Či už ste si nôž naostrili doma, alebo u profesionálov, je potrebné sa o neho správne starať. Nezabúdajte, nôž na krájanie nikdy nedávajte do umývačky riadu! Umývací proces a veľké teplotné šoky jeho čepeli ubližujú, nôž dokonca môžu úplne zničiť. Po práci ho vždy umyte ručne a následne ihneď osušte.

Pozrite si aj: Pár posadnutý cestovaním si zariadil svoj dom takto: Inšpirujete sa?​

Skladujte ho na mieste, ktoré máte po ruke, napríklad v stojane alebo na magnetickom držiaku. Ak skladujete nôž v zásuvke, uložte ho do puzdra. Predídete tak zraneniam a zároveň zabránite styku s inými nožmi alebo s kovovými predmetmi, ktoré by nôž mohli poškodiť.

Test ostrosti

Ostrosť noža odskúšajte na rajčine. Ak sa jej šupka a dužina krájajú jednoducho, doslova už pri dotyku čepele, máte skutočne ostrý nôž, s ktorým sa vám bude príjemne pracovať.

 
Autor: Agáta
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Dosť bolo tupých nožov! S týmto trikom zostane čepeľ vášho noža ostrá
Agáta