Kam s toľkými knihami? Skúste ich takto šikovne zakomponovať do bytu!

01.06.2019
Poradňa

Kopia sa vám doma knihy? Tiež neviete odolať návšteve kníhkupectva alebo lákavým zľavám v internetových obchodoch?

52fotiek
Autor: unsplash.com

Robíte dobre, veď čítať treba - a to čo najčastejšie. Horšie je, keď začnete hľadať pre svoje obľúbené knihy v domácnosti to správne „miestečko". Máme pre vás niekoľko nápadov kam s nimi štýlovo.

Pozrite si aj: Toto sú najkrajšie hotely, v ktorých musíte zažiť aspoň jednu dovolenku!​

Domácnosť bez kníh je domácnosťou bez duše. Knihy by aj v dnešnej elektronickej dobe stále mali patriť medzi pomocníkov i spoločníkov, ktorí majú v každej domácnosti svoje čestné miesto. Ak už nie stohy beletrie či odborná literatúra, aspoň niekoľko slovníkov, či encyklopédií a minimálne jedna kniha o krásach nášho Slovenska by sa rozhodne mohli zísť.

Možno však máte doma viac než len pol tucta kníh, a preto hľadáte ideálne miestočko, kam ich umiestniť. Už dávno nemusíme knižky schovávať len v spálni, aj keď je možno posteľ stále vaším najobľúbenejším miestom na čítanie.

Pozrite si aj: Kedysi vandalizmus, dnes umenie: Dali by ste si do obývačky tento pouličný trend?​

Neraz totiž kupujeme knihu nielen pre jej obsah, ale aj pre vizuálny zážitok, ktorý nám prináša. A takto krásnu knihu by ste rozhodne mali vystaviť, nech nám robí radosť, aj keď ju práve nečítate.

Pozrite si aj: Pozrite si architektúru, ktorá spôsobuje zimomriavky na koži: Len pre odvážnych!​

Nepochybujeme, že ich máte tucty. Nazbierali sa vám v priebehu rokov, mnohé ste dostali do daru a iným ste prosto neodolali. Teraz je však najvyšší čas zužitkovať ich nielen po obsahovej stránke, ale aj po tej vizuálnej.

Čo s knihami?

Spravte z nich štýlový doplnok obývačky! Spôsobov je hneď viacero. Zaujímavým trendom je ukladanie kníh podľa ich farebnosti, teda napríklad knihy s prebalom zelenej či červenej farby do jednej police, knihy v inom farebnom odtieni do ďalšej. Vytvoríte tak zaujímavý farebný kontrast (alebo naopak) ladenie.

Pozrite si aj: Kochajte sa: Toto sú najkrajšie budovy na svete, neskutočné

Vyniknú najmä v jednoduchej knižnici, ktorá farbou či štruktúrou neodpútava pozornosť od svojho obsahu. Keďže knihy nie sú ľahkým doplnkom, voľte knižnice z masívu a s vysokou nosnosťou, inak sa vám časom môžu deformovať - hlavne najzaťaženejšie police.

Pozrite si aj: Dom na vidieku v tvare L: Keď sa má rád kameň s drevom​

Triediť a ukladať však môžete aj podľa svojich obľúbených edícií či autorov, hlavne ak nakupujete ich diela od jedného vydavateľa - zvyčajné sú potom série aj vizuálne nadväzujúce, v rovnakom formáte i úprave.

Alebo zoraďte knihy na policiach podľa autorov - vieme, že isto máte svojich obľúbencov, ku ktorým sa z času na čas vraciate. Druhou možnosťou je tematické rozdelenie kníh, napríklad detektívky, slovenská beletria, knihy pre deti, kuchárske knihy, cestopisy či slovníky. Vyhnete sa tak dlhému hľadaniu po celej domácnosti.

Pozrite si aj: Nástrahy pri rekonštrukcii bytu: Na čo treba dať pozor?​

Náš tip: Aj keď najbežnejšie knihy skladujeme v otvorených knižniciach a policiach, tie drahšie, staré či inak vášmu srdcu blízke by ste mali dať za sklenené dvierka. Takto budú menej vystavené pôsobeniu prachu z okolia, a teda aj viac chránené proti pôsobeniu „zubu času".

Nahliadnite do našej GALÉRIE, uvidíte také knižnice, aké ste určite ešte nikdy nevideli!

 
Autor: Agáta
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Kam s toľkými knihami? Skúste ich takto šikovne zakomponovať do bytu!
Agáta