Kupujete vysávač? Týchto 6 rád vám pomôže ako neurobiť chybu pri jeho výbere

22.02.2017
Interiér

Čochvíľa začne hlavná sezóna alergií a je najvyšší čas myslieť na jej prevenciu a k nej patrí aj zbavovanie sa prachu, ktorý je najčastejším alergénom. A pri tom sa nezaobídete bez kvalitného vysávača.

10fotiek
Bezvreckový vysávač Cinetic Big Ball sa vyprázdňuje pohybom silikónového goliera dolu po krycom plášti zbernej nádoby. Nečistoty sú tak účinne stiahnuté z vyprázdňovanej nádoby a nie je teda potrebné sa dotýkať prachu a nečistôt, ani siahať dovnútra nádoby. Autor: Dyson

Vysávače prešli tiež dlhú cestu vývoja a niektoré súčasné modely sú často rovnako zložitého, ako autá či smartfóny. Preto môže byť veľmi ťažké vyznať sa v ich funkciách, ktorými sa pýšia. Prečítajte si, aké najčastejšie chyby robíme pri výbere vysávača.

1.Veríme všetkému v reklame

Nenechajte sa ňou bezhlavo strhnúť a dobre si zvážte, čo od vysávača očakávate. Ak potrebujeme výkonný a šikovný vysávač, rozhodne by sme nemali vyberať len podľa vzhľadu a parametrov, ktoré udáva reklama. Je logické, že žiadny výrobca nebude svoje produkty haniť, práve naopak. Preto si prejdite rôzne testy alebo referencie, aby ste mali istotu, že ide o skúsenosti reálnych užívateľov. Aktuálna ponuka na trhu vždy umožňuje vybrať si vysávač, ktorý spĺňa funkčnú aj dizajnovú stránku.

Prečítajte si aj: 5 vecí, ktoré rozhodne treba z vášho domu vyhodiť ešte dnes! 

2.Snažíme sa za každú cenu ušetriť

Ďalšou chybou je, že siahame po lacných spotrebičoch a očakávame od nich, že splnia naše očakávania a dlho vydržia. Aj v tomto prípade bohužiaľ platí, že čím lacnejší produkt, tým väčšie riziko poruchy vo veľmi krátkej úžitkovej dobe. Kvalitné značky ponúkajú aj dlhšiu záruku, ktorá sa určite oplatí. Ak sa predsa rozhodnete pre veľmi lacný model, mali by ste si ho opäť overiť v recenziách a predovšetkým sa zaujímajte o kvalitu HEPA filtra – i keď chcete ušetriť, nemali by ste riskovať svoje zdravie s prístrojom, ktorý po vašej domácnosti veselo vyfukuje alergény vysaté z podlahy.

3. Neriešime triedu energetickej účinnosti

Veľká chyba. Ale pochopiteľná. Už ste si zvykli riešiť energetickú triedu pračiek a chladničiek, u ktorých sa to udáva už dávno, ale pri vysávačoch ide o pomerne nedávno zavedený údaj. Ale treba si ho všímať. Označenie na energetických štítkoch vysávačov sa tiež pohybuje v škále A až G, kde A znamená najlepší pomer medzi spotrebou energie a výkonom čistenia na tvrdých podlahách a kobercoch. Uvádzaný vysoký príkon však vôbec nemusí znamenať, že vysávač vysáva lepšie než ten, ktorý udáva tretinové hodnoty. Mnoho typov zužitkuje asi štvrtinu svojo výkonu len na teplo a hluk. Základom účinného vysávania je kvalitnejšia hubica a jej stabilita na sacej ploche. Energetický štítok teda neprehliadajte, údaje na ňom vám napovedia o funkčnosti prístroja viac ako prikrášlené reklamné frázy ako „neošúchaný dizajn a nekompromisná kvalita“.

4.Zabúdame na zdravotnú stránku

Priemerný koberec môže obsahovať až 1000 roztočov na jeden štvorcový meter. Tie sa živia odumretými kožnými bunkami a v priebehu svojho trojmesačného života môžu vyprodukovať až 2000 trusových častíc, ktoré vyvolávajú rôzne alergické reakcie. Preto sa informujte, či vysávač zachytáva aj tie najmenšie mikročastice a výrazne tak zníži výskyt alergénov vo vašej domácnosti. HEPA filter je už dnes u väčšiny vysávačov samozrejmosťou. Odlišujú sa však svojou kvalitou a tiež je ich funkčnosť ovplyvnená celkovou konštrukciou vysávača, predovšetkým jeho prachotesnosťou a ďalšími parametrami. To je už pomerne zložitá problematika, ktorou sa zaoberá niekoľko celosvetovo pôsobiacich inštitúcií, ktoré potom vyhovujúcim produktom udeľujú osvedčenia o vhodnosti pre alergikov. Spoľahnúť sa môžete napríklad na certifikáciu Service Allergie Suisse.

5. Neriešime ergonómiu

A potom sa poriadne nadrieme. Nie je totiž nič horšie, než ťahať za sebou ťažký stroj, ktorého kolieska sa zadrhávajú o okraje koberca a v zákrutách sa prevracia. U tyčových vysávačov môžete naraziť na to, že keď chcete vysávať vyššie položené miesta, je to v podstate nemožné, ak je spodná časť prístroja tá najťažšia. Vyskúšajte si vždy vysávač v predajni a zistite, či vám vyhovuje po všetkých stránkach – pri pohybe, jeho ovládanie, držanie...

Pozrite si rekonštrukciu bytu v historickom dome s moderným interiérom

6. Nepoznáme rozdiely medzi vreckovým a bezvreckovým vysávačom

Rozdiel medzi nimi je v spôsobe zachytávania prachu. Vreckové vysávače strácajú sací výkon i po ľahkom naplnení prachom, pretože sa upchávajú póry papierového vrecka. Výhodou bezvreckových vysávačov je teda práve to, že výkon je ustálený a nehrozí ani bez údržby filtra jeho obmedzenie. Po vreckových modeloch siahnu mnohí preto, že im príde hygienickejšie vybrať plné vrecko z vysávača a celé ho vyhodiť do odpadu. Je pravda, že vyprázdňovanie zbernej nádoby bezvreckového vysávača môže niekedy vyžadovať uvoľnenie obsahu ručne, siahnutím do nádoby. Vyberajte preto modely, u ktorých konštruktéri dobre vyriešili i tento problém. 

 
Autor: am/ipeknebyvanie/Mgr. Lenka Pajdičová
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Kupujete vysávač? Týchto 6 rád vám pomôže ako neurobiť chybu pri jeho výbere
am/ipeknebyvanie/Mgr. Lenka Pajdičová