Pri výbere nových okien sú dôležité TIETO parametre

23.01.2019
Poradňa

Keďže výmena okien nie je práve najlacnejšia záležitosť, je dôležité ju premyslieť a naplánovať, určite ich nechcete po pár rokoch znovu meniť. Nesmiete to teda podceniť!

25fotiek
Autor: pinterest.com

Vybrať si, ktoré okná budú pre vás najlepšie, je naozaj náročné. Tak podľa čoho vyberať? Existuje niekoľko parametrov, váš vkus, cena či materiál...

Pozrite si aj: Stačí pár lacných maličkostí a vaša obývačka bude ihneď moderná!

Prvá voľba

Prvým a najdôležitejším rozhodnutím je ujasnenie si, z ktorého materiálu vaše okná budú. Na výber máte klasické plastové okná tzv. eurookná, drevené okná, hliníkové okná alebo nejakú ich kombináciu. Materiál je dôležitý nielen preto, že dodáva bytu a domu charakteristický vzhľad. Ide aj o jeho vlastnosti, ako sú napr. vetranie, tienenie, bezpečnosť.

Pozrite si aj: FOTKY PRED A PO: Otrasná kuchyňa sa zmenila na vidiecku rozprávku, wau​

Zaručená klasika

Plastové okná sú najpredávanejšie, a to preto, že majú najlepší pomer ceny a jednotlivých parametrov. Sú najlacnejšie, a teda sú pre drvivú väčšinu ľudí prvou voľbou. Treba si však poriadne premyslieť a dôsledne vybrať tie najkvalitnejšie. Na trhu nájdete mnoho výrobcov, predajcov, modelov a typov plastových okien. Vybrať si spomedzi toľkých, je naozaj náročné.

Najznámejšie sú zrejme klasické biele plastové okná a balkónové dvere, ktoré patria medzi najlacnejšie. No aj plast si podľa vašich predstáv môžete nechať potiahnuť fóliou, napríklad takou, ktorá imituje drevo. Výhodou okien z plastu je ich nenáročná údržba, výborná tepelná izolácia a odolnosť proti vonkajším vplyvom počasia.

Pozrite si aj: Všetky známe tváre si dávajú domov TOTO: Už ste sa s tým stretli?

Ekologické aj luxusné

Z ekologického hľadiska sú najlepšia voľba práve drevené okná. Tie boli kedysi úplne bežné, dnes je to skôr luxusný kúsok. Sú totiž oproti plastovým oknám asi o tretinu drahšie. Okrem ceny a väčšej náročnosti na údržbu vás však nemôže odradiť už nič. Pozitívne vlastnosti sú prírodný a obnoviteľný materiál, príjemný vzhľad či prirodzené tepelnoizolačné schopnosti.

Pozrite si aj: Minidomčeky naberajú na popularite: Sú krásne a môžete s nimi cestovať po celom svete​

Moderný dizajn

Hliník pôsobí spomedzi týchto materiálov najmodernejšie. Hliníkové okná sú charakteristické pre súčasnú čistú a minimalistickú architektúru. Pôsobia veľmi elegantne, sú pevné, odolné a nároky na údržbu sú veľmi nízke, sú ale najdrahšie spomedzi všetkých materiálov. Tuhosť hliníkového okna sa hodí najmä na veľké sklenené plochy, napríklad do výškových budov. Avšak moderný vzhľad spôsobuje, že si ich ľudia čoraz častejšie montujú aj do bytov a do rodinných domov.

Jedným z aktuálnych trendov sú drevo-hliníkové okná, v ktorých je skĺbený moderný vzhľad a užitočné parametre. Z exteriérovej strany rámu je použitý hliník, čo dodáva oknu čisté línie, zabezpečuje jeho odolnosť proti poveternostným vplyvom aj mechanickému poškodeniu, ale aj minimálnu náročnosť na údržbu a dlhú životnosť. Drevo zo strany interiéru zasa pôsobí útulne, plní nosnú funkciu a zabezpečuje tepelné parametre rámu.

Porovnajte, ktoré sú krajšie v našej fotogalérii.

 
Autor: Ľudmila
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Pri výbere nových okien sú dôležité TIETO parametre
Ľudmila