Ako zvládnuť predaj nehnuteľnosti?

Chcete predať byt alebo dom, ale na prvý problém ste narazili už pri určovaní ceny? Aby vás niekto nedobehol, musíte poznať všetky riziká.

2fotky
Prvým a najdôležitejším krokom je stanovenie správnej ceny. Ak ste sa rozhodli nevyužiť služby realitnej kancelárie, na inzertných portáloch si vyhľadajte podobné nehnuteľnosti, ako je vaša. Predajnú cenu určite spriemerovaním asi piatich najlacnejších ponúk. Buďte maximálne objektívni a porovnávajte len nehnuteľnosti s podobnými parametrami a so stavom rekonštrukcie. Autor: profimedia.sk

Ešte ste sa nerozhodli, či predaj zveríte do rúk realitnej kancelárie, alebo sa o to pokúsite samy? Predaj nehnuteľnosti nie je taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a pevné nervy. Navyše existuje určitá postupnosť krokov, ktoré pozná každý dobrý realitný maklér – a odteraz aj vy.

Radí Marek Grajcarík, odborník na reality

Optimálna cena

Prvým a najdôležitejším krokom je stanovenie správnej ceny. Ak ste sa rozhodli nevyužiť služby realitnej kancelárie, na inzertných portáloch si vyhľadajte podobné nehnuteľnosti, ako je vaša. Predajnú cenu určite spriemerovaním asi piatich najlacnejších ponúk. Buďte maximálne objektívni a porovnávajte len nehnuteľnosti s podobnými parametrami a so stavom rekonštrukcie.

Spôsob predaja

Môžete si vybrať z troch možností. Obrátite sa na realitnú kanceláriu, nehnuteľnosť sa pokúsite predať samy alebo využijete možnosť priameho výkupu. Ide o menej známy spôsob predaja, no keď vás tlačí čas, o to atraktívnejší. Vašu nehnuteľnosť odkúpi spoločnosť, ktorá sa týmito službami zaoberá, a nemusíte riešiť žiadne inzeráty, obhliadky ani úvery. Peniaze dostanete bez zdĺhavého čakania, nevýhodou je len nižšia cena. Výkupná spoločnosť vám zaplatí asi 85 % z trhovej ceny.

Maklér profesionál

Ak s predajom nehnuteľností nemáte skúsenosti, obráťte sa na odborníkov. Rozhodne však predaj nezverte prvému maklérovi, ktorý sa objaví. Vyberte si takého, z ktorého máte celkovo dobrý dojem, pretože rovnako bude pôsobiť aj na potenciálnych kupcov. Položte mu zopár základných otázok. Napríklad, čo si myslí o predajnej cene, či ju odporúča znížiť alebo zvýšiť, alebo akú predajnú stratégiu zvolí. Ak nezaváha a vy máte z jeho rozprávania dobrý pocit, vyberte si ho.

○○○○○○

Výška provízie

Koľko vás budú stáť služby realitného makléra? Jednotný sadzobník realitných kancelárií neexistuje. Provízia sa väčšinou pohybuje od troch do piatich percent z predajnej ceny. Podmienky si vyjasnite vopred. Môžete sa s maklérom dohodnúť, že ak nehnuteľnosť predá za dobrú cenu, provízia bude vyššia a naopak.

○○○○○○

Samostatný predaj

Na internete nájdete množstvo inzerátov na predaj či kúpu nehnuteľností. Zistite si, ktoré dva až tri internetové portály so zameraním na reality sú najsilnejšie, a podajte si inzerát. Dajte si záležať na názve inzerátu, texte i na fotografiách. Uveďte čo najviac technických informácií, vyzdvihnite pozitíva, ale nezatajujte vážne nedostatky. Vyhnete sa tak zbytočným obhliadkam a konfrontácii so sklamanými záujemcami. Fotografie by mali byť dostatočne svetlé a záujemca by z nich mal cítiť pozitívnu energiu.

Obhliadka

Ak máte dohovorenú obhliadku, inzerát zrejme zaujal. Skôr ako príde potenciálny kupec, poupratujte, vyvetrajte a pusťte dnu svetlo. Ani príjemná vôňa nie je na škodu, príliš silná by však mohla pôsobiť rušivo.

K záujemcovi buďte príjemné, vhodne oblečené a na otázky odpovedajte pravdivo. Ak odpoveď neviete, dohodnite sa, že odpoviete najneskôr do dvoch dní, pretože je nepísaným pravidlom, že každých 48 hodín po obhliadke sa pravdepodobnosť kúpy znižuje o polovicu.

Potvrdenie záujmu

Záujemca vám oznámil, že nehnuteľnosť kúpi. Realitná kancelária zabezpečuje kompletný právny servis, vy len čakáte na peniaze. Ak predávate samy, je to zložitejšie. Najprv treba uzatvoriť zmluvu o budúcej zmluve, ktorá oboch účastníkov zaväzuje uzatvoriť kúpnu zmluvu do určitého dátumu a za určitých podmienok. Ak sa tak nestane, pokutu zaplatí strana, ktorá zapríčinila „neuzatvorenie“ kúpnej zmluvy. Nemusíte hľadať právnika, obe zmluvy možno získať na internete za rozumnú cenu.

Spôsob platby

Najjednoduchšia je platba v hotovosti, respektíve na bankový účet. Tento krok sa nezaobíde bez notárskej úschovy alebo bankovej vinkulácie. V oboch prípadoch kupujúci pred podpisom zmluvy vloží potrebnú čiastku na špeciálny účet, kde bude čiastka uzamknutá do splnenia dohodnutých podmienok. Predávajúci získa peniaze v okamihu, keď sa notárovi predloží list vlastníctva, na ktorom je ako majiteľ nehnuteľnosti zapísaný kupujúci.

Ak kupujúci využije bankový úver alebo kombináciu hotovosti a úveru, postup je zložitejší. Banka zvyčajne vyžaduje sken občianskeho preukazu a znalecký posudok, ktorý nie je starší ako tri mesiace. Na to treba ísť na katastrálny úrad a vyžiadať originál listu vlastníctva a katastrálnej mapy. Tým sa však chodenie do banky a na katastrálny úrad zďaleka nekončí.

Odovzdanie nehnuteľnosti

Keď je všetko vybavené, podpísané a pripravené, môžete nehnuteľnosť odovzdať novému majiteľovi. V kúpnej zmluve býva stanovené, koľko času na to máte, zvyčajne je to 30 dní od zaplatenia celej sumy. Nasleduje odovzdávacia obhliadka, na ktorej sa spíše takzvaný odovzdávací protokol, kde sa zaznačia výrobné čísla a aktuálne stavy vodomerov, elektromera, prípadne plynomera. Stačí už len odovzdať kľúče a predaj nehnuteľnosti máte úspešne za sebou.

 
Autor: JANA BROŽÍKOVÁ/ Báječná žena
Fotogaléria
Ako zvládnuť predaj nehnuteľnosti?
 
2fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ako zvládnuť predaj nehnuteľnosti?
JANA BROŽÍKOVÁ/ Báječná žena