Ktorej dáte prednosť: Keramickej, porcelánovej či silikónovej forme na zapekanie?

Výber nádob na zapekanie je skutočne pestrý. A to doslovne. Keramické nádoby na zapekanie žiaria rôznymi farbami. Ale atraktívne sfarbenie nechýba ani kvalitným pekáčom s nepriľnavou povrchovou úpravou. Vybrať si ale môžete aj nenápadnú číru nádobu.

4fotky
Francúzske zemiaky, zapekaná zelenina, slané i sladké ryžové a cestovinové jedlá... Na tieto lahôdky potrebujete okrem osvedčeného receptu aj šikovných pomocníkov v podobe zapekacích mís a misiek alebo šikovných foriem. Autor: profimedia.sk

Zapekacie misy z číreho skla

Priaznivci čistých línií a tvarov majú zasa na výber z množstva priehľadných mís a misiek z ohňovzdorného skla aj kvalitného bieleho porcelánu. Všetko závisí od toho, čo radi zapekáte, pre koľkých stravníkov obvykle varíte a čo osloví váš vkus.

  • Zapekacia misa z číreho skla je vybavená praktickými doplnkami na servírovanie, ktoré jej jednoduchému dizajnu zároveň dodajú trochu lesku. Pod horúcu misu použijete korkovú podložku a pred popálením vás ochráni stojan s držiakmi z nehrdzavejúcej ocele. Misa aj stojan sa dajú umyť v umývačke, korkovú podložku stačí utrieť vlhkou handričkou.

Keramické nádoby na zapekanie

Klasické keramické alebo porcelánové nádoby potrebujú trochu dlhší čas, kým sa rozohrejú. Oproti pekáčom majú tú výhodu, že jedlo udržia dlhšie teplé a sú väčšinou natoľko estetické, že sa dá servírovať priamo z nich. Podobne ako pekáče s nepriľnavou povrchovou úpravou sa dajú pomerne dobre umyť aj od prípadných pripálených zvyškov. Ak vám však padnú z väčšej výšky na tvrdý povrch, je raz a navždy po nich.

Niektoré nádoby na zapekanie majú aj pokrievku, takže ich môžete využiť aj na dusenie mäsa. Pri zapekaných jedlách môže pokrievku v prípade potreby nahradiť hliníková fólia.

  • Špecialistkou na paštéty, teriny, rôsoly, ale aj na množstvo ďalších dobrôt menších rozmerov môže byť aj efektná červená miska s pokrievkou vyrobená z prvotriednej keramiky. Odolný materiál je vhodný do všetkých typov rúr, mikrovlnky aj mrazničky.

Áno či nie pre silikónové formy?

Silikónové formy, pri všetkých dobrých vlastnostiach, ktoré majú, nie sú dostatočne stabilné na to, aby sa v nich dal pohodlne zapiecť rodinný nedeľný obed. Na menšie dávky sú však praktické. Nemusíte ich vymastiť a navyše sa aj výborne umývajú.

  • Diétne jedlá sa dajú pohodlne pripraviť v silikónovej miske s pokrievkou. Špeciálny silikón odoláva teplotám do 230 °C a hodí sa do všetkých typov rúr vrátane mikrovlnky. Nevadí mu ani pobyt v chladničke, mrazničke a umývačke. Pri niektorých silikónových formách nájdete aj originálnu kuchárku s diétnymi receptami.

Foto: archív firiem

 
Autor: ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Ktorej dáte prednosť: Keramickej, porcelánovej či silikónovej forme na zapekanie?Ktorej dáte prednosť: Keramickej, porcelánovej či silikónovej forme na zapekanie?Ktorej dáte prednosť: Keramickej, porcelánovej či silikónovej forme na zapekanie?
 
4fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ktorej dáte prednosť: Keramickej, porcelánovej či silikónovej forme na zapekanie?
ipeknebyvanie.sk