Kupujete televízor? Viete, aký je rozdiel medzi plazmou a LED TV?

Ktorý televízor je šetrný k vašej peňaženke a ktorý dodá dokonalý obraz – plazma či LED-ka? Na tieto, ale aj ostatné dôležité otázky týkajúce sa výberu nového televízora sme sa spýtali odborníka.

2fotky
V súčasnosti je hlavne pri nových TV trochu mätúce, že rám televízora sa neustále zmenšuje a stenčuje, preto sa nám môže reálne zdať, že starý televízor s uhlopriečkou 42”/106 cm je väčší ako nový 42-palcový televízor. Je to spôsobené primárne rámom a je to aj jeden z dôvodov, prečo majú ľudia tendenciu kupovať si televízory s čoraz väčšou uhlopriečkou. Autor: profimedia.sk

Pre akých užívateľov sa viac hodí plazma a pre akých LED TV?

Plazmová technológia je určená hlavne pre priaznivcov športových prenosov, kde dochádza k vyšším pohybom na obrazovke, napríklad pri tenise, hokeji a podobne.

Základný rozdiel medzi plazmovými a LED TV spočíva v rozdielnom dynamickom kontraste a vernom zobrazení čiernej farby. Ak si predstavíme pri plazme štvorec s veľkosťou 1 x 1 metra, a do tohto štvorca poukladáme miniatúrne fľaštičky naplnené plazmovým plynom, každá z nich tvorí na obrazovke 1 bod, 1 pixel. Pôsobením elektrického prúdu sa rozsvecujú vo farbách škály RGB a rozsvietia sa a zhasnú 2 až 4-krát rýchlejšie ako pri LED technológii, preto je zobrazenie pohybu na plazmovej obrazovke oveľa vernejšie a ostrejšie. Tam, kde je na obrazovke podklad čierny, sa fľaštička nerozsvieti a preto je na nej čierna reálne čierna.

Pri LED TV sú v okolí rámu malé LED žiarovky, ktoré sú neustále rozsvietené. LED-ky svietia na tekuté kryštáliky, ktoré menia farbu a natáčajú sa. Preto čierna na LED obrazovke nie je dokonalo čierna, lebo cez tieto kryštáliky dokáže prenikať svetlo z LED-ky. Výhodou LED TV je však nižšia spotreba energie ako pri plazmových TV. Dynamický kontrast plazmy však LED TV nikdy nedosiahne, pretože tekutý kryštálik sa nedokáže tak rýchlo otočiť.

Plazmová technológia, bohužiaľ, tento rok úplne na celosvetovom trhu končí, kvôli vyššej energetickej spotrebe. Bude nahradená technológiou OLED.

Doteraz sa vravelo, že pri obrazovke s uhlopriečkou nad 42´´s rozlíšením HD je odporúčaná vzdialenosť aspoň 2 m. Platí to aj pri nových modeloch televízorov?

Áno, veľkosť uhlopriečky nedokážete oklamať, veľký rozmer nepustí. V dnešnej dobe je hlavne pri nových TV trochu mätúce, že rám televízora sa neustále zmenšuje a stenčuje, preto sa nám môže reálne zdať, že starý televízor s uhlopriečkou 42”/106 cm je väčší ako nový 42-palcový televízor. Je to spôsobené primárne rámom a je to aj jeden z dôvodov, prečo majú ľudia tendenciu kupovať si televízory s čoraz väčšou uhlopriečkou.

Ako môže zákazník zabezpečiť, aby mal obraz vo Full HD kvalite, akú mu poskytuje jeho DVB tuner alebo set top box?

Keď si zákazník kúpi TV, ktorý je iba HD, znamená to, že aj keď sleduje televízny program vo full HD rozlíšení, jeho televízor vie tento signál prijať, spracovať a premietnuť iba do HD rozlíšenia. Pokiaľ má zákazník televízor vo Full HD kvalite, vysielanie je zobrazené v plnom Full HD rozlíšení, nedochádza tu k žiadnej úprave obrazu, ani kompresii.
Pokiaľ má zákazník set-top-box, ktorý dokáže nahrávať aj obsah vo vysokom rozlíšení a jeho televízor je iba HD, ale TV dokáže tento signál zobraziť iba ako HD. Ak by si takto nahratý program divák doniesol k susedovi, ktorý má TV s Full HD rozlíšením, mohli by si ho pozrieť aj vo Full HD kvalite pri fľaške dobrého vínka.
Chcel by som upozorniť, že dnes sú využívané v televízoroch tri druhy zobrazeni: HD Ready rozlíšenie, Full HD a nový fenomén Ultra HD nazývaný tiež 4K. Je to v podstate štvornásobne zväčšené Full HD rozlíšenie a predpokladáme, že do dvoch rokov sa stane aj u nás štandardom.

Na otázky odpovedal:

Ján Gábriš, produktový manažér NAY Elektrodom

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Kupujete televízor? Viete, aký je rozdiel medzi plazmou a LED TV?
 
2fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Kupujete televízor? Viete, aký je rozdiel medzi plazmou a LED TV?
PEKNÉ BÝVANIE/ipeknebyvanie.sk