Máte radi umývanie riadu? Takto si ho obľúbite

Kto umyje riad? Častá otázka , ktorá neobíde z času na čas žiadnu domácnosť.

13fotiek
Stačí jemný dotyk a z kuchynskej batérie Minta Touch od Grohe začne tiecť voda. Funkciu EasyTouch najviac oceníte, keď budete mať mastné či špinavé ruky. Batériu môžete ovládať i klasickým spôsobom, pákou. V ponuke je v tvare písmena „C“ s veľkou sprškou a písmena „L“ s dlhou hadicou. Autor: Minta Touch od Grohe

Keby sme vedľa seba postavili na rebríček najneobľúbenejších domácich prác vysávanie a umývanie riadu, zvíťazilo by to druhé. Bohužiaľ, javí sa ako častejšia nevyhnutnosť. Či už pre sprevádzajúci zápach, ktorý neznesie odklad, alebo pre nedostatok čistého riadu.

Ručná práca

Ručné umývanie riadu je na ústupe. Už väčšina z nás pochopila, že zaberá veľa času, ale aj zbytočne plytvá vodou. Výhodou je vari len v momente, keď chcete deti priučiť domácim prácam. Neverte reklame!
Podľa našich redakčných skúseností tabletky do umývačky s najmasívnejšou televíznou reklamou obstáli v konkurencii s inými značkami najhoršie. Na umytom riade sú často zvyšky nečistôt a usadenín.
  
Ak ste však predsa len zástancovia tohto štýlu, myslite na to už pri výbere drezu.

Dvojvanička je ideálne riešenie. Špinavý riad vám nebude prekážať pri bežnej kuchynskej príprave jedál. Ďalší bonus je, že kým v jednej vaničke budete riad oplachovať saponátom, v druhej môžete riad zbavovať zvyškov saponátu.

Bonusom pri ručnom umývaní riadu je, samozrejme, aj dostatočne veľká odkladacia plocha.

umývačka riadu
Foto: Oras Cubista 2814F

Batéria nielen na ozdobu

Hoci by sa mohlo zdať, že na výbere batérie nezáleží, opak je pravda. Po prvé, rozmyslite si materiál armatúry, o ktorý sa budete starať, a po druhé, praktický tvar. Hlavne pri ručnom umývaní oceníte výsuvnú spršku batérie, s ktorou bez problémov opláchnete aj veľké hrnce. Praktická je aj vyššia batéria.

Ak ste zástancovia šetrenia a ručné umývanie v dreze s napustenou vodou odmietate, hoci je najúspornejšie, poobzerajte sa po ekobatérii. Páka batérie vám pri prvomnadvihnutí poskytne ekologicky menší prúd vody. Táto funkcia je pre vás výhodná, hlavne ak umývate riad pod tečúcou vodou.

umývačka riadu
Foto: AEG ProClean F88009WOP

Klasika na umývanie

Aj vy ste už roky oddaný a verný spotrebiteľ klasickej značky prostriedku na umývanie riadu? Skúste vystúpiť z radu a siahnite aj po iných prostriedkoch.

Najnovšie prieskumy umývacích prostriedkov dokazujú, že tie lacnejšie zastanú svoju prácu lepšie, než drahší konkurenti. Hoci vám výrobcovia ponúkajú saponáty, ktoré sú šetrné k pokožke rúk, nezabúdajte na jej ochranu.

Nielen prostriedok, ale aj samotná voda kožu vysušuje a tá je potom náchylnejšia na infekcie. Nie nadarmo sú nad regálom umývacích prostriedkov vystavené aj gumenné rukavice!

A čo klasický problém s nevzhľadnými či zapáchajúcimi hubkami? Možno by stačilo dať si záväzok a vymeniť jej farbu každý týždeň. Berte to ako príjemnú zmenu farebného ladenia, ktorá nebadane poslúži na lepšiu hygienu.

Umývačka to zariadi

Tento neoceniteľný domáci pomocník je priam ideálny. Ušetrí čas aj peniaze. Kedy však nad ním zvraštíme tvár? Keď neumyje riad poriadne. Ruku na srdce, dámy, väčšinou si za to môžeme samy!

Či už podceníme odstránenie zvyškov jedál pred vložením do umývačky, alebo riad nesprávne umiestnime. Ak ste však pri týchto postupoch neomylné a výsledok nie je adekvátny príprave, chyba nastala inde.Pokiaľ vám to priestor na pracovnej ploche dovolí, kúpte si čo najširší drez aj keď máte umývačku. Je to praktické napríklad pri oplachovaní plechov, ktoré potrebujú na manipuláciu veľkorysejšiu plochu.  

Veľkou prekážkou bechybného výsledku je tvrdosť vody. Ak je vo vašej domácnosti voda veľmi tvrdá (>21°dH) použitie multifunkčných tabliet nestačí. Treba siahnuť aj po soli, aj oplachovači.

Ak máte na riade po umytí modrastý film, znížte dávkovanie oplachovacieho prostriedku. Ak vzniká na riade dúhový efekt, použite tablety so zabudovanou ochranou skla.

Tieto tablety odstránia aj problém s koróziou skla, teda matnými bielymi fľakmi v prípade, že nevznikajú ako následok vodného kameňa. Dilemu rozlíšite pretrením skla octom. Ak fľak odstránite, ide o kameň.

 
Autor: Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Máte radi umývanie riadu? Takto si ho obľúbite
Edita JANÍKOVÁ