Andrej Bičan: Budem mať aj „žúrovňu“!

UŽ v lete by sa chcel Andrej Bičan s druhou manželkou Editou a ich spoločnou dcérkou Aničkou sťahovať do nového domu v Ivanke pri Dunaji. Na jeho stavbe sa však podieľa minimálne, všetko zveril stavebnej firme a dom bude mať postavený na kľúč.

3fotky
Andrej Bičan sa do stavby nemieša, všetko prenechal profesionálom. Autor: Archív

Prečo ste sa rozhodli stavať dom?
  Je to reakcia na byty. Jeden dôvod sú susedia, druhý dôvod, že kedysi na Šancovej sme mali okná rovno do ulice, čiže som neustále vnímal štvorprúdovú hlavnú cestu. Skrátka, nepáčilo sa nám to.

V čom sú teda tie najväčšie výhody domu?
  V dome má človek oveľa väčšiu voľnosť, nie je obmedzovaný susedmi, ktorí sú nad ním, pod ním a hlavne vedľa. Ďalej príroda je absolútnou súčasťou domu, a to jednoducho panelákové kvetinky nenahradia. Okrem zvierat podľa mňa aj človek potrebuje mať svoj výbeh. Domy majú zväčša väčšiu plochu ako byty a človek má viac životného priestoru

Čo je pre vás najpodstatnejšie pri bývaní?
  Veľmi sa teším, že budem mať svoje súkromie. Budem mať izbu len pre seba. Volám ju pracovňa, ale možno sa tam nebude pracovať. Jednoducho ide o priestor, kde budem môcť otočiť kľúčom a byť tam sám. Som počítačový človek, takže určite tam bude počítač, dobré pripojenie na internet a okolo tie správne reproduktory, aby som mal ten správny zážitok z „počítačového hrania“.

Pri stavbe domu ste využili architekta alebo ste si ho „vymysleli“ sám?
  Dom nám navrhoval kamarát architekt. Celý čas sme to s ním riešili – mali sme nejaké nápady a on bol ten, ktorý bral do úvahy technické veci, riešil problémy, ktoré by mohli vzniknúť realizáciou našich myšlienok.

Čiže podľa vás architekt dokáže vystihnúť myšlienky tak, aby bol dom podľa predstáv jeho budúceho majiteľa?
  Základ je, aby si dokázal majiteľ „ušiť“ dom podľa svojich predstáv a architekt má byť ten, ktorý mu dá na výber možnosti. Podľa mňa architekt musí poznať zadávateľa. Je to podobné ako s módnym návrhárom.

 

 Rozostavaný dom by mal byť hotový v lete.

Bolo vám hneď jasné, aký štýl domu chcete? Aký sa vám páči?
  Skombinovali sme niekoľko štýlov, možno je ich aj priveľa. Uvidíme, čo z toho bude. Čo sa týka tradičnej a netradičnej architektúry, dom je tradičnej architektúry s modernými prvkami a vnútro je úplne moderné

Neobávali ste sa komplikácií, ktoré sa môžu pri stavbe prihodiť?
  Človek sa vždy obáva, že niečo nedopadne dobre. Ale som večný optimista. Je mi jasné, že nikdy sa neodvedie stopercentná čistá práca a počítam s tým, že prídu aj nejaké nedokonalosti. Keď je to v rámci normy alebo je to prerobiteľné, je to v poriadku.

Ste spokojný s prácou, ktorú odvádzajú robotníci u vás?
  Spokojný. Chodím skontrolovať stavbu tak raz za mesiac a vidím, ako to rastie. Celkom dobre som si zvolil staviteľa. Dali sme si to spraviť na kľúč a sme spokojní.

Priložili ste ruku k dielu aj vy?
  To nie. Nechávam to na firmu.

Ako ste postupovali pri výbere materiálov?
  Už na začiatku sme mali definované určité materiály a hľadali sme firmu, ktorá s takými pracuje. Chceli sme napríklad pálenú tehlu a tie najkvalitnejšie veci, čo sú na trhu. Čo sa týka tehál či kúrenia, mám veľmi kvalitné materiály, teda aspoň myslím. Firma, ktorá nám dom stavia, už mala v portfóliu tieto materiály.

Kde ste zisťovali, ktoré materiály sú najkvalitnejšie?

Základné rozhodnutia sú dve – z čoho má byť postavený dom a z čoho má byť strecha. Treba sa rozhodnúť, či bude dom z pórobetónu, pálenej tehly, či z iného materiálu. Potom sa rieši strecha – aká má byť krytina. Sú určité tradičné materiály a sú také, ktoré nie sú tak dlho vo všeobecnom vedomí. A potom sa rieši aj podľa ceny. Samozrejme, že sme prečítali veľa odborných časopisov, kníh a navštevovali sme odborné výstavy, kde si človek môže chytiť veci do ruky a dostane dobrý výklad.

V akom štádiu je teraz vaša stavba?

Momentálne sa čaká, kedy prídu sadrokartonári, urobia stropy, zateplenie, podkrovie. Potom príde na rad kachličkovanie, maľovka.

Napríklad kachličky ste už riešili, máte už nejaké vybrané?

Súčasťou stavby na kľúč je aj podmienka, že sa bude vyberať u dodávateľov tej firmy, ktorá nám stavbu realizuje. V prípade kachličiek máme na výber dve firmy, ktoré sme, samozrejme, navštívili, aby sme vedeli, či je to v poriadku. A práve vďaka tomuto systému sa nám darí znížiť aj cenu, lebo máme na materiály zľavu, približne 10 – 15 percent.

Čo bude vo vašom dome najdominantnejšie?
  Máme takú zvláštnosť, máme „žúrovňu“. To znamená, že budeme mať zvlášť obývaciu izbu a zvlášť miestnosť pre návštevy.

Prečo ste sa to rozhodli takto oddeliť?
  Ľudia, ktorí prichádzajú na návštevu, nemusia byť vždy zatiahnutí do súkromia rodiny, ktorá tam býva. Návštevy, ktoré nepatria do súkromia, sa týmto oddelia.

Bavil vás celý proces stavby alebo sa už tešíte na dokončenie?
  Myslím, že dokončenie stavby je to, čo každého poháňa dopredu. Neviem o nikom, kto by sa vyžíval práve v stavaní. Proces stavby však napĺňa človeka, že vidí realizáciu svojich myšlienok a presne vidí, v čom sa odrážajú peniaze, ktoré do stavby investoval. Sú v materiáloch, odvedených prácach, vidieť ich v konkrétnych oknách, obkladoch, tehlách, omietkach. Každý mesiac niečo pribudne a človek si uvedomuje, že to má zmysel.

Čo bolo na stavaní najťažšie?
  Najťažšie je to zaplatiť. Zobrať veľa peňazí a investovať ich do niečoho, čo sa volá dom.

Koľko vás vyjde?
  Objavili sa odhady, že dom bude stáť desať miliónov, toľko to však nebude. Máme nejaké sporenie a aj niečo našetrené. Navyše som od stavebnej firmy dostal zľavu.

Takže stavba ide podľa plánu?
  Som človek, ktorý verí a celkom to ponechávam na staviteľskú firmu. Rád sa pozerám na niečo, čo sa pomaly finalizuje, ale nevidím do toho až tak, ani to nechcem riešiť. Sú nejaké dohody a zmluvy a tie sa napĺňajú – z oboch strán.

Kedy sa plánujete sťahovať?
  V lete by sme tam už chceli kosiť trávu. V momente, keď sa vymaľuje, začneme nosiť veci. Ako sme sa sťahovali z Bratislavy k svokrovcom do Veľkej Mače, tak budeme riešiť aj toto sťahovanie – keď pôjdem do práce, naložím plné auto a budeme postupne exodovať. Všetko závisí najmä od toho, kedy príde kuchynská linka. Kuchynská linka a kúpeľňa sú základ.

 
Autor: EVA JANOVICKÁ
Fotogaléria
Andrej Bičan: Budem mať aj „žúrovňu“!Andrej Bičan: Budem mať aj „žúrovňu“!
 
3fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Andrej Bičan: Budem mať aj „žúrovňu“!
EVA JANOVICKÁ