Plech na streche: Populárna strešná krytina. Prečo po nej siahnuť?

Nízka hmotnosť, široká farebná škála, vďaka ktorej sa dobre doladí s fasádou a rýchla inštalácia. To sú vlastnosti, ktoré robia strešnú krytinu z plechu populárnou.

10fotiek
Po plechovej streche siahajú už celé generácie. Je to vďaka jej nedmysliteľným vlastnostiam a odolnosti materiálu a tiež estetickej funkcii. Autor: Aliancia Roofing, Piercy & Company

Vybrať si môžete maloformátovú alebo veľkoformátovú plechovú krytinu. Hlavný rozdiel medzi nimi je v požiadavkách sklonu. Veľkoformátové prvky, napríklad trapézové plechy či imitácia drážkovanej krytiny, majú menej priečnych a pozdĺžnych spojov, preto ich možno použiť už od 6 stupňov.

Malé formáty sa využívajú pri väčších sklonoch, od 14 do 15 stupňov. Po tejto prvotnej technickej špecifikácii prichádzajú na rad estetické nároky na krytinu a, samozrejme, finančné možnosti. Pri rekonštrukciách sa okrem toho zohľadňuje hmotnosť krytiny, aby nezaťažila staršie krovy a pomúrnice. Plechová krytina ju má nízku, okolo 5 kg/m2. S nízkou hmotnosťou plechových krytín súvisí ďalšia výhoda, a to úspora dreva pri výrobe krovu, ktorý nemusí niesť ťažké krytiny.

Korózia nehrozí

K prednostiam plechovej strešnej krytiny patrí jej hladký povrch, na ktorom sa neusádza mach, ako pri pálených a betónových strechách. Mnohí sa obávajú prácneho natierania plechu. Pri moderných strešných prvkoch je to už minulosť. Väčšinou majú už z výroby nanesenú vrstvu zinku, pasivačnú vrstvu proti korózii, základný náter a vrstvu plastu. Riziko vzniku korózie je teda zanedbateľné. No to iba v prípade, ak sa dodržia všetky podmienky montáže a starostlivosti.

Po montáži je nutné krytinu a žľaby očistiť od oceľových pilín, ktoré na nej ostali. Ak sa neodstránia, „zapečú“ sa do poplastovaného povrchu a začnú na ňom korodovať. Tiež je nutné po montáži krytinu zakryť, ak sa bude na streche ešte pracovať. Zaschnutá omietka sa z nej ťažko odstraňuje a môžu po nej ostať fľaky. Na každej streche robte ročne kontrolu, pri ktorej si všímajte lokálne porušenia poplastovanej vrstvy, nedotiahnuté skrutky či chýbajúce tesnenia.

Zistené poruchy hneď odstráňte, len tak zabezpečíte optimálny stav a dlhú životnosť krytiny, niektorí výrobcovia uvádzajú až 120 rokov, a strechy. Ak však ostanú nepovšimnuté, prerastú do väčších rozmerov aj náročnejších opráv.

Plánujete výmenu okien? Poradíme vám so správnym výberom

Hlučnosť a vlhkosť

Častou a rozšírenou obavou, ktorá odrádza od kúpy plechovej strechy, je jej hlučnosť pri daždi. Samozrejme, že plech nepohltí hluk natoľko ako napríklad asfaltová strešná krytina, ale granulátový povrch, ktorý sa dnes používa, dokáže hlučnosť veľmi obmedziť. Navyše každé obývané podkrovie musí byť v našich končinách zateplené a tepelná izolácia má okrem termických aj zvukovoizolačné vlastnosti, ktoré neprepustia prípadný zvýšený hluk.

Jednou zo zásad, ktoré zabezpečujú bezporuchovosť strešného plášťa, je jeho dostatočné odvetranie vzduchovou medzerou medzi poistnou hydroizolačnou fóliou a strešnou krytinou. Pri výkyvoch teplôt totiž ľahko dochádza ku kondenzácii vodných pár pod krytinou. Ak sa fólia nepoužije, začne sa zrážať voda, ktorá môže presiaknuť do zateplenia a postupne ho znehodnotí.

Udržujte ju čistú

  • zvyčajne postačuje dažďová voda
  • napadané lístie, konáre a nečistoty odolávajúce dažďovej vode pravidelne odstraňujte 
  • ak sú na plechovej krytine špinavé plochy, napríklad od ihličnatých stromov, umyte ich pomocou mäkkej kefy a vody. Možno použiť aj vodu pod tlakom až 50 barov 
  • pri odstraňovaní snehu nechajte radšej na streche približne 100 mm vrstvu, aby ste lopatou nepoškodili krytinu

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/ Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Plech na streche: Populárna strešná krytina. Prečo po nej siahnuť?
PEKNÉ BÝVANIE/ Adela MOTYKOVÁ