7 mýtov o tehlách: Odborník vám prezradí, čomu netreba veriť!

Dnes sa možno dozviete niečo užitočné.

5fotiek
Ilustračná fotografia Autor: Profimedia

Moderná architektúra využíva rôzne materiály a inovatívne riešenia. Pri mnohých projektoch a zvlášť pri projektoch rodinných domov ale architekti vsádzajú na klasiku. Typickým príkladom sú stavby z tehly, ktoré majú v Európe aj na Slovensku bohatú tradíciu. Počas dlhých rokov práce s materiálom, či v dôsledku komunikácie výrobcov iných murovacích materiálov, vznikli o tehlách aj rôzne mýty, ktoré majú, často, ďaleko od pravdy.

MÝTUS 1: Tehly sú krehké, často sa lámu a rozbíjajú

Tvar a vzhľad dnešných veľkoformátových tehlových blokov je vecou kompromisu medzi hmotnosťou a pevnosťou. Hmotnosť nepriamo súvisí s ďalšími vlastnosťami ako sú tepelná izolácia alebo zvuková izolácia. Tepelnoizolačné tehly musia byť čo najľahšie, zvukovoizolačné tehly naopak čo najťažšie. Takže vedľa ľahkých a tenkostenných tehál existujú aj tehly ťažké a robustné. Nedá sa teda paušálne povedať že tehly sú krehké. Tenkostenné tepelnoizolačné tehly sú logicky citlivejšie na nesprávnu manipuláciu ako masívne zvukovoizolačné tehly. Pritom sú však dostatočne pevné, to znamená že majú požadovanú pevnosť v tlaku v polohe, v ktorej sa zabudovávajú do muriva. K poškodeniu tehál môže dôjsť pri nesprávnej preprave, skladovaní a manipulácii, čo napokon platí pre všetky murovacie materiály.

Omietka na sto spôsobov: Vyberte si z tých NAJ. Zozbierali sme ich pre vás!

Myslite na detaily fasády: Svietidlá, bleskozvod aj správne kotviace prvky

MÝTUS 2: Tehly sú ťažké a zle sa s nimi manipuluje

Pálené tehly opúšťajú výrobnú linku v absolútne suchom stave. To znamená, že ich hmotnosť tvorí len vypálená keramická hmota, ktorá je okrem dutín navyše aj sama porézna. Expedičná hmotnosť tehlového bloku hrúbky 380 mm je 15-17 kg, pričom najväčšie formáty tehál na obvodové steny hrubé 500 mm majú maximálne 21 kg. Pre porovnanie, murovacie prvky vyrábané mokrou technológiou vážia v čase dodávky na stavbu často o 7 – 10 kg viac ako v suchom stave a ich hmotnosť v závislosti od formátu môže dosahovať až 29 kg.

MÝTUS 3: Stavba tehlového domu je pomalá

V súvislosti s pálenými tehliarskymi výrobkami sa hovorí, že tehla je tradičný stavebný materiál. Treba však jedným dychom dodať, že tehla je dnes zároveň aj moderný stavebný materiál. Už od roku 2003 sa na Slovensku používajú tehly s brúsenými ložnými plochami, ktoré sa môžu spájať buď na tenkovrstvovú maltu alebo na murovaciu penu. Tieto technológie murovania sú jednoduché, presné a rýchle. Sú to moderné technológie murovanie, ktoré šetria čas i peniaze. Pri murovaní na tenkovrstvovú maltu je možné dosiahnuť časovú úsporu až 30 % a pri murovaní na murovaciu penu až 50 % času v porovnaní s klasickým spôsobom murovania. Technológia murovania na penu znamená v podstate suchý spôsob murovania.

Odborne: Nepodceňujte výber strešnej krytiny. Pálená či betónová?

MÝTUS 4: Tehly sú nepresné a krivé

Väčšina mýtov o tehlách pochádza z čias keď sa tehla vyrábala nie príliš modernými technológiami a výsledkom bol výrobok oprávnene označovaný za hrubú keramiku s minimálnymi nárokmi na presnosť. Moderné veľkoformátové tehlové bloky majú brúsené ložné plochy. Skrátene sa označujú ako brúsené tehly. Majú presnú výšku s minimálnou prípustnou toleranciou a rovné a navzájom rovnobežné ložné plochy. Vďaka tejto presnosti ich možno lepiť na tenučkú vrstvu malty alebo na špeciálnu murovaciu penu.

MÝTUS 5: Tehlové murivo ťažko omieta

Na stavbách už roky prevláda trend obvodových stien s kontaktným tepelnoizolačným systémom. Pravým dôvodom často nie sú ani lepšie tepelnoizolačné vlastnosti obvodovej steny, ale neochota alebo neschopnosť firiem realizovať klasickú viacvrstvovú vonkajšiu omietku. Navonok deklarovaným dôvodom je, že sa tehlové murivo ťažko omieta. Zaujímavé pritom je, že aj všetky vnútorné omietky sa realizujú priamo na tehlový podklad. Z hľadiska prídržnosti, je tehlové murivo najlepším podkladom pod omietku a omietacie drážky, ktoré túto prídržnosť ešte zlepšujú. Tým skutočným dôvodom je čoraz väčšia absencia odborne spôsobilých murárov-omietačov, schopných realizovať klasické viacvrstvové vonkajšie omietky.

Kupujete starý dom? Na toto si dajte pozor! 

MÝTUS 6: Tehlové domy musíte zatepľovať

Ako každý materiál, aj tehla prešla za posledné roky výrazným vývojom, ktorý bol diktovaný neustále sa sprísňujúcimi požiadavkami. Najdramatickejšie sa sprísnili požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti obvodových konštrukcií budov. Výrobcovia tehál sa s týmito požiadavkami snažia vysporiadať rôznymi spôsobmi. Jednou z možností je zvyšovanie počtu vzduchových dutín v tehle oddelených od sebe čo najtenšími keramickými rebrami. Tento spôsob má však svoje limity. Ďalšie zlepšovanie tepelnoizolačných vlastností tehál sa dosahuje tým, že dutiny tehál sa už v procese výroby vypĺňajú rôznymi tepelnoizolačnými materiálmi. Takéto tehly sú vhodné na výstavbu tzv. ultranízkoenergetických domov, a niektoré aj na výstavbu pasívnych domov.

Chystáte sa zatepľovať ? Ide to aj textilnou izoláciou

MÝTUS 7: Na tehlách vznikajú plesne

Plesne na povrchu stien v obytných priestoroch sú podmienené „vhodnou“ kombináciou podmienok pre ich vznik. Sú to nadmerná vlhkosť, nedostatočná teplota na vnútornom povrchu steny a nedostatočné prúdenie vzduchu, resp. nedostatočné vetranie. Z tohto hľadiska sú najrizikovejšie rohy a kúty miestností. Aby sme predišli vzniku plesní musí mať stena vrátane detailov dostatočné tepelnoizolačné vlastnosti a miestnosť musí byť dostatočne vykurovaná a vetraná. Moderné tehlové bloky pre obvodové steny majú nadštandardné tepelnoizolačné vlastnosti a pomocou premyslených doplnkových tehál zároveň umožňujú vytvárať detaily s dostatočnou vnútornou povrchovou teplotou. Ostatné je už vecou užívateľských návykov majiteľa domu.

 
Autor: jv, odborná spolupráca Ing. Gabriel Szöllösi, Wienerberger
Fotogaléria
7 mýtov o tehlách: Odborník vám prezradí, čomu netreba veriť!7 mýtov o tehlách: Odborník vám prezradí, čomu netreba veriť!7 mýtov o tehlách: Odborník vám prezradí, čomu netreba veriť!7 mýtov o tehlách: Odborník vám prezradí, čomu netreba veriť!
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
7 mýtov o tehlách: Odborník vám prezradí, čomu netreba veriť!
jv
odborná spolupráca Ing. Gabriel Szöllösi
Wienerberger