Chcete rekonštruovať kuchyňu? Najskôr si odpovedzte na TIETO otázky!

Už sa vám zunovala kuchyňa a chceli by ste ju vylepšiť? Dizajnéri spojili hlavy dokopy a vybrali otázky, ktoré by ste si mali položiť predtým, než sa do rekonštrukcie pustíte.

30fotiek
Autor: architecturaldigest.com

Aký je váš cieľ?

Toto je otázka veľmi dôležitá, pretože od odpovede bude záležať aj to, na čo sa zameriate pri rekonštrukcii. Ak chcete presvetliť, bude potrebné možno poslať preč aj obľúbené farby a staviť na svetlejšie, prípadne využiť svetlík a podobne. Chcete úsporu priestoru alebo kuchyňu opticky rozšíriť? Nie je možné mať všetko, a preto je vhodné mať jasne vytýčený cieľ a hľadať k nemu najlepšiu možnú cestu.

Prečítajte si aj: Porovnajte: Tieto domy stáli 15 miliónov, a predsa sú medzi nimi veľké rozdiely

Ako dlho budete bývať?

Ak viete, že sa chcete do piatich rokov sťahovať, tak nebudete do renovácie vyberať luxusné materiály, pretože tie pri predaji strácajú najviac na hodnote. Kuchynský dizajnér Mike Daddio preto radí vedieť dopredu, či renovujete prechodnú kuchyňu, prípadne staviate takú, kde budú variť ešte aj vaše vnúčence.

Máte alebo plánujete deti?

Deti byt obrátia naruby a kuchyňa v tomto ohľade nie je výnimkou. Navyše ide o dosť nebezpečný priestor plný horúcich a ostrých predmetov. Ak plánujete deti, je vhodné konštruovať kuchyňu s dôrazom na bezpečnosť, praktické riešenia, madlá a držiaky, ktoré nezrania. Vhodné je aj umiestnenie rúry do výšky a vytvorenie priestoru pre dieťa, kde ho budete mať pri varení na očiach.

Prečítajte si aj: Toto sú domčeky ako vystrihnuté z rozprávky, IBAŽE v nich žijú skutoční ľudia​

Aký máte rozpočet?

Stanoviť si jeho výšku je veľmi dôležité na to, aby ste konštrukciu dotiahli do zdarného konca. Je potrebné poradiť sa o nákladoch s dizajnérom, prípadne so stavbárom alebo ak ide o menšiu renováciu, vypočítať si náklady na základe cien materiálov. Keď dostanete približnú čiastku, koľko bude renovácia stáť, Daddio radí pripočítať navyše 10 - 20 %. Tak budete spokojní aj v prípade, že bude niektoré veci potrebné hasiť za pochodu.

Akú kuchyňu majú iní ľudia?

Myslíme tým, že je praktické objavovať kuchyňu v bytoch a domoch podobných tomu vášmu. Je totiž mrhaním času chodiť si po inšpiráciu do kuchýň, ktoré nemajú rovnaký pôdorys, rozmery a sú úplne inak dimenzované. No veľmi pomáha napríklad návšteva podobných domov v radovej zástavbe, alebo si obehnúť v paneláku pár susedov. Môžete nájsť zaujímavé inšpirácie a možnosti, ktoré si už len doladíte podľa vlastných predstáv.

Odporúčame našu galériu - sú v nej nádherné kuchyne PO rekonštrukcii.

 
Autor: Marcos
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Chcete rekonštruovať kuchyňu? Najskôr si odpovedzte na TIETO otázky!
Marcos