Domov, ktorý sám pomôže: Ako bývať bez bariér?

Ak zvažujete výstavbu alebo rekonštrukciu svojho bývania a máte pohybové obmedzenia či je niektorý člen rodiny pripútaný na invalidný vozík, musíte pamätať na každý detail. Čo by mal takýto dom spĺňať?

7fotiek
Vozíčkár je veľmi nízko, takže obyčajný stôl mu nevyhovuje. Je lepší mať stôl s nastaviteľnými nohami a prispôsobiť ho konkrétnemu vozíku. Autor: jap

Nie je to len o nájazdovej rampe a veľkej toalete s madlom. Vozíčkár potrebuje oveľa viac aby mohol pohodlne sa pohybovať a žiť vo svojom domove.

Vozíky majú rôzne veľkosti, elektrické sú mohutnejšie a ťažšie, ale zasa môžu byť užšie, pretože nepotrebujú veľké kolesa s obručou. Pri výpočte všetkých priestorov radšej rátajte pri klasickom vozíku so šírkou 90 cm a dĺžkou 135 cm. Výška sedu je 51 cm, kolien 67 cm a podrúčky 72 cm. Tieto rozmery budete potrebovať pri plánovaní prakticky všetkého. Napríklad cez štandardné okná sa môže vozíčkár pozerať len na oblohu, lepšie pre neho budú francúzske. To však zďaleka nie je všetko.

Prečítajte si, aké by mali byť kvalitné vchodové dvere

Vstupné dvere

Nájazdová rampa je samozrejmosťou, ak sú pri vstupe schody. Kameňom úrazu sú však často vstupné dvere. Väčšinou majú šírku 90 cm, čo by malo stačiť, ale len ak sa dá ich krídlo dostatočne otvoriť. Chodba by mala mať šírku aspoň 120 cm, lepšia je 150 cm. Treba si totiž uvedomiť, že priestor na základné manévrovanie s invalidným vozíkom je väčšinou 120 x 150 cm alebo kruh s priemerom 150 cm. Na takýto manévrovací priestor treba pamätať aj pri výťahoch, pri schránkach či pri rampách.

Vo vnútri

Najlepšie je mať podlahu v celom dome bez prahov. Môžu byť, ak nepresiahnu výšku 2 cm, to dokáže vozík prekonať. Lepšie sú prechodové lišty s pozvoľným nástupom.

Ak má vozíčkár dobre vidieť z okna, parapet musí byť vo výške 70 cm a ovládanie okien presunuté tiež do tejto výšky.  Aby mal vozíčkár aj dobrý prístup k oknu, priestor pred ním by mal byť voľný, najlepšie bez radiátorov. Vzhľadom na to sa javí najlepšie podlahové vykurovanie. Problém je vyjsť vozičkárovi z bytu na balkón či terasu, pretože je málo bezpätkových okenných profilov. Riešením sú zdvižno posuné dvere, ktoré bezbariérovo oddeľujú terasu s obytným priestorom. Na balkóne a terase je dôležitý protišmykový povrch, aby sa vozík za mokra nešmýkal. 

 
Autor: am
Fotogaléria
Domov, ktorý sám pomôže: Ako bývať bez bariér?Domov, ktorý sám pomôže: Ako bývať bez bariér?Domov, ktorý sám pomôže: Ako bývať bez bariér?Domov, ktorý sám pomôže: Ako bývať bez bariér?
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Domov, ktorý sám pomôže: Ako bývať bez bariér?
am