Pasívny drevodom: Tie najdôležitejšie parametre, na ktoré netreba zabúdať

Máte pozitívny vzťah k drevu? Stavte na drevený dom. Jeho pozitíva určite oceníte. Musí však splniť určité parametre. Pozrite sa s nami aké.

7fotiek
Difúzne otvorené konštrukcie určené na ultranízkoenergetické a pasívne drevodomy sú bez použitia igelitovej parozábrany, preto ich domy „dýchajú“. Autor: M-House

V ponuke nájdete niekoľko konštrukčných systémov, ktorými sa stavajú domy z dreva. Všetky majú porovnateľné fyzikálne vlastnosti s konštrukciami na silikátovej báze, navyše majú oproti klasickej výstavbe oveľa lepšie izolačné vlastnosti, teda aj väčšie úspory na vykurovaní. Moderné drevostavby sa svojimi parametrami radia do kategórie nízkoenergetických domov, čo je už dnes bežný štandard a za prijateľnú cenu. Nie je však problém dostať sa aj k pasívnemu domu.

Ten už je výrazne drahší. Reálne sa dá postaviť za cenu porovnateľnú s cenou bežných kvalitných stavieb z murovaných materiálov. Investície navyše sa týkajú hlavne technológií, ktoré použijete. Vrátia sa však pri nákladoch na prevádzku rodinného domu, ktoré sa pohybujú približne od 35 eur mesačne, samozrejme, v závislosti od počtu členov rodiny, veľkosti stavby a spôsobu jej užívania.

Odborná téma: Vďaka fotovoltike vaša domácnosť môže čo-to ušetriť

Nesúď knihu podľa obalu: Surová tehla na fasáde ukrýva útulnosť interiéru

Najdôležitejšie parametre

Kvalitne postavený pasívny dom má veľmi nízku potrebu energie na prevádzku, pretože využíva rôzne pasívne zdroje tepla. Slnko je hlavným z nich. Preto je dôležitá orientácia okien na svetové strany. Podmienka, bez ktorej sa pasívny dom nedá navrhnúť, je orientácia na juh. Nepotrebuje skoro žiadne kúrenie, ale využíva slnečné žiarenie i teplo získané cez presklené plochy a taktiež teplo vyprodukované užívateľmi na vyhrievanie rodinného domu a prípravu teplej vody. Aby bol dom označený ako pasívny, posudzuje sa celková spotreba primárnej energie a to je niečo iné ako samotná spotreba domu.

Zahŕňa napríklad aj straty pri výrobe a distribúcii elektrického prúdu, preto sa v pasívnych domoch používajú technológie, ktoré znižujú energiu aj pri príprave teplej vody, energeticky úsporné spotrebiče a osvetlenie. Za pasívny dom pritom možno označiť len taký dom, ktorý všetky tieto parametre striktne dodrží. Napríklad, vyberiete si dom, ktorý má spotrebu tepla na vykurovanie do 15 kW/m2, čo je hraničná hodnota pre pasívne domy, nebude však pasívny, ak sa v ňom teplá voda ohrieva elektrickým bojlerom. Pri ňom je problém s parametrami celkovej primárnej energie. Veľa realizačných firiem označuje za pasívne domy aj také, ktoré splnia len jeden parameter. Dobre si to preto overte.

5 mýtov o drevostavbách, ktorým by ste nemali veriť

Difúzne otvorená a uzavretá

Najväčším nepriateľom každej stavby a obzvlášť drevostavby, je vlhkosť. Existujú dva prístupy, ako ochrániť konštrukcie pred vlhkosťou prichádzajúcou z interiéru. Oba vo svojej podstate bránia vstupu vlhkosti do konštrukcie. Rozdiel je v tom, v akej veľkej miere. Jedným sú difúzne uzatvorené konštrukcie s parozábranou, ktorá zadržiava vlhkosť v obytnom priestore a odvádza ju vetraním. Vďaka tomu zostáva konštrukcia drevostavby bez vlhkosti. Hlavný ukazovateľ kvality takejto konštrukcie je blowe door test, ktorý zisťuje tesnosť obvodových konštrukcií, priestupov, komínov, okien, dverí.

Opačným riešením sú difúzne otvorené konštrukcie drevostavieb, kde je difúzia dobrým pomocníkom pri zaistení dlhšej životnosti stavieb s nadštandardnými parametrami stien a zdravej vnútornej klímy. Zo strany interiéru je tu parobrzda, regulujúca množstvo vlhkosti, ktorá vnikne do konštrukcie. Treba si uvedomiť, že cez steny nedochádza k výmene vzduchu, a tým ani vlhkosti, preto je vždy nevyhnutné vetrať. Difúzne otvorená konštrukcia v žiadnom prípade nezabezpečuje výmenu vzduchu cez steny, ale umožňuje vlhkosti opustiť konštrukciu stavby na strane exteriéru.

V konštrukcii sa používajú izolácie z organických materiálov – z drevného vlákna a celulózy, ovčej vlny, technického konope a podobne. Sú však spravidla drahšie ako materiály v difúzne uzavretých systémoch. Ak si vyberiete dodávateľa s dostatočnými skúsenosťami a dlhoročnou zárukou na konštrukciu stavby, difúzne otvorený systém vám prinesie rovnaký úžitok ako difúzne uzatvorený systém.

Ing. Petra Jakubová
www.mhouse.sk


O základnej kvalite drevodomu rozhoduje nosná konštrukcia stavby a zatepľovací systém. Hlavná nosná konštrukcia sa stará o to, aby bol dom stabilný a mal potrebnú nosnosť. O energetickej náročnosti drevodomu, jeho nízkoenergetickosti či pasívnosti, priedušnosti a kvalite bývania rozhoduje v značnej miere zatepľovací systém. Drevodom určite nemá byť len kombináciou OSB dosiek a polystyrénu. Pre zdravé bývanie sú vhodné difúzne otvorené konštrukcie drevostavieb s použitím prírodných a ekologických izolantov. Vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam sa do popredia dostávajú drevovláknité a konopné izolácie, ktoré dokážu zabezpečiť nielen príjemnú pohodu v zimných mesiacoch, ale ochránia stavbu aj pred letným prehrievaním.

 
Autor: Adela Motyková
Fotogaléria
Pasívny drevodom: Tie najdôležitejšie parametre, na ktoré netreba zabúdaťPasívny drevodom: Tie najdôležitejšie parametre, na ktoré netreba zabúdaťPasívny drevodom: Tie najdôležitejšie parametre, na ktoré netreba zabúdaťPasívny drevodom: Tie najdôležitejšie parametre, na ktoré netreba zabúdať
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Pasívny drevodom: Tie najdôležitejšie parametre, na ktoré netreba zabúdať
Adela Motyková