Pred tým, než pozemok oplotíte: Za čo vás čaká pokuta a kedy zvážiť priepustnú verziu?

Výber oplotenia je oproti stavbe domu často podceňovanou záležitosťou. A neraz sa stane, že nešťastne zvolený plot pokazí celkový dojem aj z peknej architektúry.

5fotiek
Optimálna kombinácia menších úsekov plného plota s obložením umelým kameňom a priehľadnej kovovej bránky a brány z jedného plotového systému. Autor: Robo Hubač

Najlepšie je použiť rovnaký materiál, štruktúru, farebnosť či určitý prvok ako na fasáde. Ak si nie ste úplne istí voľbou materiálu, typu a veľkosti plota, poraďte sa s architektom, ktorý vám projektoval dom. Voľbou oplotenia sa totiž riešenie hranice pozemku nekončí, jeho vzhľad výrazne ovplyvnia aj funkčné prvky, ktoré sa na hranici pozemku budú nachádzať. Ideálne je preto začať rovno s ich rozvrhnutím. Je to vstupná bránka, vjazdová brána a doplnky ako skrine plynomera a elektromera, poštová schránka, videovrátnik a esteticky zvládnuté miesto na nádobu na smeti. Najjednoduchším riešením je plotový systém, ktorý ponúka už hotové riešenia integrovania týchto prvkov do plota.

Skôr ako začnete

Informujte sa na miestnom stavebnom úrade, či je nutné povolenie na výstavbu plota, či hranica pozemku nezasahuje na inžinierske siete a podobne. Ak sa rozhodnete pre betónové oplotenie na pozemku, kde nestojí stavba, jeho realizácia vyžaduje stavebné povolenie. V opačnom prípade, keď na pozemku už stavba stojí, plot sa považuje za doplnkovú stavbu a vystačíte si s ohlásením drobnej stavby. Pokuta za nesplnenie ohlasovacej povinnosti je 648 eur.

Miesto pre auto: Prístrešok na mieru má niekoľko výhod

Pasívny drevodom: Tie najdôležitejšie parametre, na ktoré netreba zabúdať

Čo treba vedieť

Neexistuje jeden všeobecný návod na najlepší plot k rodinnému domu. Výber oplotenia podriaďte danej situácii na pozemku: Kde sa pozemok nachádza? V pokojnej štvrti alebo pri hlučnej komunikácii? Každá z nich si vyžaduje iný prístup. Poznáte smer a intenzitu prevládajúcich vetrov? Aj keby sa zdalo, že riešením pri veternom stanovisku môže byť pevný plný plot, ktorý pozemok ochráni, opak je pravda.

Keď vietor narazí na pevnú bariéru, vytvorí vír a jeho účinok sa znásobí. Preto je v takom prípade lepším riešením priepustný plot, prípadne jeho kombinácia s odolnejším živým. Zaujímavý je aj fakt, že príliš veľké nepriepustné oplotenie okolo záhrady môže negatívne ovplyvniť jej mikroklímu. V záhrade, ktorá má nepriepustné oplotenie, horšie cirkuluje vzduch, preto sa záhrada po nízkych nočných teplotách pomalšie vyhreje.

Čaká nás maľovanie: Prečo sa natrieť telovým mliekom a pred prácou si zamaškrtiť?

 
Autor: Iné Búci
Fotogaléria
Pred tým, než pozemok oplotíte: Za čo vás čaká pokuta a kedy zvážiť priepustnú verziu?Pred tým, než pozemok oplotíte: Za čo vás čaká pokuta a kedy zvážiť priepustnú verziu?Pred tým, než pozemok oplotíte: Za čo vás čaká pokuta a kedy zvážiť priepustnú verziu?Pred tým, než pozemok oplotíte: Za čo vás čaká pokuta a kedy zvážiť priepustnú verziu?
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Pred tým, než pozemok oplotíte: Za čo vás čaká pokuta a kedy zvážiť priepustnú verziu?
Iné Búci