Chystáte sa prerábať? Držte sa týchto tipov a ušetríte veľa peňazí

Skôr než chytíte do ruky demolačné nástroje, premyslite si tieto základné veci...

66fotiek
Autor: unsplash.com

Ak je aktuálne témou vo vašej domácnosti upgrade kúpeľne, je na mieste vziať si k srdcu rady, ktoré vám ustrážia rodinný rozpočet, vynaložený čas a v konečnom dôsledku aj nervy.

Pozrite si aj: Otestujte sa: Postarali ste sa o svoju záhradu v zime dostatočne?​

Mantinely

Skôr než sa pustíte do obíjania starých obkladačiek je vhodné vedieť, ako by mala vaša nová kúpeľňa vyzerať. Už sú preč časy, keď ste mali na výber dva alebo tri typy obkladačiek. Stačí krátka návšteva v kúpeľňovom štúdiu a zistíte, že sa zrazu vraciate domov znechutení z obrovského výberu.

Je preto vhodné dať si navrhnúť tvary, farby aj štruktúru predtým, ako vojdete do obchodu. Ušetríte si tým mesiace návštev štúdií. Vždy je dobré, ak je výsledok mixom moderných prvkov, dizajnérskeho nadšenia a vášho osobitého vkusu.

Pozrite si aj: Sex a kvetiny: Bytové rastliny môžu ovplyvniť sexuálny život​

Naplánujte si rozpočet

Mali by ste ho dodržať za každú cenu. Avšak malé tajomstvo ľudí, ktorí rekonštruujú bez príliš hlbokých vrások na čele, je naplánovanie rozpočtu vyššieho zhruba o 10 % nad očakávania. To sú presne tie výdavky, keď narastie z mesiaca na mesiac cena dlažby alebo potrebujete realizovať niečo mimo pôvodného plánu.

Pozrite si aj: Harmonický a zdravý domov? Dosiahnete ho, len si nasaďte týchto 5 rastlín​

Ak máte rozpočet pevne stanovený, 10 % navyše je správna miera, ktorá zabráni, aby ste bez rozpočtu výdavky nafukovali do mamutích rozmerov, ale aby ste sa zároveň nestresovali kvôli pár eurám.

Plán realizácie

Ak do renovácie idete svojpomocne, je dobré mať presný rozvrh toho, čo sa kedy bude robiť a kedy budete potrebovať akých majstrov. Tých je dobré si objednať v dostatočnom predstihu, pretože sa vám nakoniec môže stať, že vodára, elektrikára či dláždiča budete hľadať mesiace a kúpeľňa bude v žalostnom stave roky. Riešením je aj zazmluvnenie realizácie stavebnou firmou, od ktorej môžete v prípade nedodržania termínu žiadať kompenzácie.

Pozrite si aj: VIDEO: Majte dokonalú záhradu ako Rakúšania - vďaka tomuto triku​

Doplnky

Počítajte s tým, že doplnky a svietidlá budú stáť polovicu rozpočtu celej rekonštrukcie. A preto je vhodné dopredu preveriť ich cenové hladiny a dostupnosť, aby ste sa práve od nich vedeli odraziť pri plánovaní rozpočtu.

Pozrite si aj: S ohľadom na životné prostredie: Upracte si domácnosť ekologicky

A keďže nejde o lacnú záležitosť a nestaviate si kúpeľu do katalógu roku 2019, je lepšie doplnky a svietidlá voliť nadčasové. Ušetríte tak do budúcnosti veľa peňazí za inovácie doplnkov s krátkou dobou štýlovosti.

Inšpirujte sa vydarenými rekonštrukciami v našej GALÉRII. Vo VIDEU vás čakajú ďalšie rady pre komplexnú rekonštrukciu.

 
Autor: Marcos
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Chystáte sa prerábať? Držte sa týchto tipov a ušetríte veľa peňazí
Marcos