Ten správny čas na výmenu odkvapov: Ako postupovať?

Kedy ste naposledy čistili odkvapy a zvody na dome? Pravidelnej údržbe by mali podliehať aspoň raz za rok. Ak ste to ešte neurobili, myslite na to teraz.

5fotiek
Pri výmene odkvapov vyberajte bezúdržbové systémy, ktoré nepodliehajú korózii, a teda nevyžadujú natieranie, napríklad vyrobené z oceľového plechu s povrchovou úpravou. Autor: Family Handyman, MJ Gutter Cleaner, Neil Tortorella

Ak sú odkvapy už v takom stave, že sa nedajú opraviť len náterom, neváhajte vymeniť celý systém. Najlepšie je siahnuť po materiáloch, ktoré nehrdzavejú a majú dlhú životnosť. Ponuka je široká. Líšia sa cenou, spôsobom údržby a životnosťou. Najrozšírenejšia je klasika v podobe pozinkovaných žľabov a zvodov. Aby dlho vydržali, treba ich natrieť farbou.

Prvý náter naneste až po roku, keď povrch pozinkovaného plechu zoxiduje. Pri pravidelnej údržbe vydržia odkvapy z pozinkovaného plechu približne dvadsať rokov. Niektorí výrobcovia plechy pri výrobe vypaľujú alebo poťahujú plastom. Korózii sa vyhýba hliníkový plech, odkvapy z neho vydržia štyridsať rokov a ošetrené práškovou vypaľovanou farbou až sedemdesiat rokov.

Predĺžte si sezónu vďaka krytej terase: Myslieť na na detaily by ste mali už teraz

Posedenie v záhrade: V tieni pod textíliou - markíza, slnečník, pergola, plachta

Vyrábajú sa v rôznych farbách, a tak ich môžete dobre zladiť so strechou a s fasádou, sú však drahšie ako pozinkované. Rovnakú životnosť majú aj medené odkvapy bez úpravy a akejkoľvek údržby. Meď na vzduchu časom mení farbu a vytvára si vlastnú ochrannú vrstvu. Starosť nebudete mať ani s titánzinkom. Odkvapy z neho sú farebne stále a nenáročné na montáž. Ľahko sa montujú Ochrana pred mrazom Proti zimnému zamŕzaniu vody v žľaboch a vo zvodoch najlepšie fungujú vykurovacie káble.

Odporučený výkon pre termokáble je 40 W na jeden meter. Káble sa pomocou špeciálnych prvkov prichytávajú v žľabe aj vo zvode. Na vás záleží, či budete kábel zapínať ručne, alebo to necháte na automatický regulátor s vlhkostným a teplotným senzorom, čo znamená vyššiu vstupnú investíciu.

Tá však kompenzuje prevádzkové náklady, lebo regulátor uvádza systém do chodu, len ak poklesne teplota na stanovenú hodnotu a súčasne pri prítomnosti vody v akomkoľvek skupenstve. Ak sa vlhkosť zo žľabu a zvodu odstráni, systém sa automaticky vypne. Nezabudnite tiež chrániť žľaby pred náporom zosúvajúceho sa snehu, najlepšie snehovými zábranami.

Toto na vašej terase nesmie chýbať! A nemyslíme len záhradný nábytok

Nemáte v záhrade vhodnú pôdu na pestovanie dobrôt? Nevadí! Ide to aj inak!

 
Autor: Adela Motyková
Fotogaléria
Ten správny čas na výmenu odkvapov: Ako postupovať?Ten správny čas na výmenu odkvapov: Ako postupovať?Ten správny čas na výmenu odkvapov: Ako postupovať?Ten správny čas na výmenu odkvapov: Ako postupovať?
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ten správny čas na výmenu odkvapov: Ako postupovať?
Adela Motyková