Zväčšite si dom vďaka prístavbe. Takto vás nebude stáť veľa peňazí ani nervov

Prístavba je super nápad, ako si zväčšiť súčasný dom. Akých pravidiel sa ale máte držať, aby dopadla rovnako dobre, ako ste si vysnívali?

13fotiek
Autor: masqarchitecture.com

Je niekoľko základných vecí, na ktoré nesmiete pred takýmto projektom zabúdať, inak budete nemilo prekvapení počas realizácie, navyše sa vám zrejme celý „špás" poriadne predraží. Ak nie ste odborníkom na dizajn, legislatívu, statiku, stavbárčinu a plánovanie, nepodceňujte pomoc odborníkov, aj keď to navýši počiatočné výdavky.

Pozrite si aj: Ako vyzerá newyorská kancelária módnej ikony? Takto!​

Než začnete, zvážte nakoľko zasiahne stavba do vášho života

Ostanete počas prác v dome alebo sa presuniete inam? Bývať na stavbe nie je príjemné, hlavne ak ide o dlhšiu dobu. Projekt to navyše môže spomaliť.

Informujte sa

Dizajn, to nie je len o tom, ako veci vyzerajú, keď sú hotové. K dobrému projektu má čo povedať architekt, statik, dizajnér a na samotnú realizáciu je potrebné si sadnúť aj s firmou či s osobou, ktorá ju bude robiť. Odborníci majú mnoho skúseností - vedia čo funguje a čo nie, poradia, čo je realizovateľné alebo vám ukážu riešenia, o ktorých ste nemali ani tušenia.

Zvážte možnosti stavby, orientáciu a obmedzenia. Nezabúdajte, že vaše plány môžu naraziť na námietky dotknutých susedov. Vaša stavba môže vizuálne, ale i funkčne zasiahnuť výrazne a trvalo aj do kvality ich života.

Náš tip: Preverte si svoju poistku. Po stavebných úpravách ju možno budete musieť zmeniť, doplniť či navýšiť. Je vhodné mať krytie aj počas samotných prác.

Zvládne to váš kotol?

Nezabudnite, že prístavba bude súčasťou staršej stavby, mali by byť spolu v harmónii nielen po vizuálnej stránke, ale aj po tej technickej. Je nepríjemným prekvapením, ak zistíte, že na staré inštalácie nové nebudete môcť pripojiť alebo že budete potrebovať výkonnejšie zariadenia.

Pozrite si aj: FOTKY PRED A PO: Takto sa zmenili obyčajné detské izby na super detské - keď to uvidíte, budete chcieť byť opäť dieťaťom!​

Náš tip: Nie vždy je prístavba vhodným riešením. Je možné, že vo vašom prípade bude vhodnejšia prestavba a iné rozvrhnutie vnútorných priestorov. V každom prípade nekonajte skôr, než budete mať všetky potrebné úradné povolenia, a pozor, ak nie ste výlučným majiteľom, musíte mať povolenie od všetkých vlastníkov. Opatrní buďte aj v prípade, ak vašej stavbe stoja v ceste stromy, bude nutné povolenie na ich výrub.

Počítajte, že to bude drahšie

Predbežný rozpočet je skutočne len predbežný. Počítajte s minimálne 10-percentným navýšením, aj keď seriózny a skúsený stavebník sa vždy snaží dohodnuté ceny i časové plány čo najviac dodržať. Zdržanie nemusí byť spôsobené jeho vinou a nie vždy je možné ho predvídať - tiež nezabudnite na stavebný dozor, kontrolu môžete robiť aj osobne, opäť však platí, že laik nemusí spoznať nekvalitnú prácu či potenciálny problém.

 
Autor: Agáta
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zväčšite si dom vďaka prístavbe. Takto vás nebude stáť veľa peňazí ani nervov
Agáta