Parkovanie na pevnom: Stojisko pre auto

Riešenie pevnej parkovacej plochy pod autom je minimálne také dôležité ako spevnené plochy v okolí domu. Dôležitý je vhodný materiál, ale aj podložie.

6fotiek
Betónová dlažba dokáže dokonale imitovať prírodný kameň. Bez problémov vytvoríte rovný povrch. Premac Autor: archív redakcie

Výber materiálu na spevnené plochy v okolí domu podlieha účelu, na ktorý má slúžiť. Podľa toho, či chcete spevniť stojisko na auto, priedomie, či terasu, volíte materiál podložia, jeho zhutnenie a hrúbku vrchnej estetickej vrstvy. Podmienka kvalitného stojiska pod autom je vyspádovanie terénu, respektíve prirodzene nasiakavý povrch, protišmykovosť a mrazuvzdornosť.

Obľúbený betón

Výrobky z betónu, či už vo forme dlažby, alebo platne, sú trváci a bezpečný materiál. Vyznačujú sa vysokou pevnosťou, odolnosťou proti obrusu, poveternostným vplyvom a posypovým soliam.

Podmienka kladenia pod odstavnú plochu je betónový podklad. Pokládka je jednoduchá a rýchla. Pre dokonalú vizáž a dlhodobú spokojnosť je dôležitá kvalitná pokládka dlažby a kladenie dlažby do lôžka. Predchádza sa tak deformácii povrchu.

Existujú aj dlažobné systémy, ktoré odolávajú najvyšším zaťaženiam a posunom v horizontálnom aj vertikálnom smere. Pri zámkovej dlažbe sa cení aj možnosť rozobratia v prípade rozkopávok inžinierskych a optických sietí. Impregnácia niektorých výrobcov zaručuje ochranu pred silným znečistením a ľahkú údržbu.

Prírodný kameň láka

Dlažba z prírodného kameňa patrí medzi materiály s najdlhšou životnosťou. Obľube sa u nás teší dlažba z tvrdšieho andezitu, žuly alebo mäkšieho travertínu. Formát aj hrúbka platní závisí od stupňa zaťaženia, najčastejšia je 4 až 6 cm. Materiál lôžka, do ktorého sa ukladá, záleží od zvolenej hrúbky kameňa. Do 5 cm sa kamenná dlažba ukladá do betónu, nad 5 cm do štrkového lôžka.

Finančná náročnosť je už dnes porovnateľná s betónom. Narastať môže pri kalkulácii dopravy, preto je dobré poobzerať sa po lome vyskytujúcom sa v najbližšom okolí. Kameň ako prírodný materiál časom mení farbu aj lesk spôsobené zvetrávaním.

Miera závisí od nasiakavosti kameňa. Ak chcete zachovať pri dlažbe bezchybný vzhľad, nevyhnete sa mechanickému čisteniu cirokovou kefou a použitiu špeciálnych chemických prostriedkov určených na kameň podľa typu škvŕn. Aj tak však nepredídete mastným škvrnám napríklad od motorového oleja. Špeciálne prostriedky nájdete aj na výskyt machu a rias.

Kamienkový koberec

Prírodný vzhľad a celistvý bezškárový povrch ponúka zmes prírodných kamienkov, živice a tvrdidla. Je mrazuvzdorný, vodopriepustný a nešmykľavý. V ústrety vychádza majiteľom aj nenáročnou údržbou. Pestrosť dlažby oživí nielen terasu, ale aj chodník. Tento materiál je vhodný aj pri renovácii povrchu z ľubovoľného materiálu: betónu, keramickej dlažby, asfaltu alebo zámkovej dlažby.

Čo sa týka použitia, neexistujú takmer žiadne obmedzenia, ani pri prevýšení terénu či sklone. Podmienka je iba spevnený podklad. Podľa návodu si ho dokážete zhotoviť aj sami. Pri nedodržaní technologického postupu však môže prísť k uvoľneniu kameniva. Poškodenie opravíte doplnením zmesi a použitím regeneračného náteru. Tento materiál môžete nájsť v niekoľkých variantoch v závislosti od použitia kamienkov.

Väčšinou sa nanáša vo výške 1,5 cm pri záťaži do 3,5 t. Podklad nemusíte penetrovať, materiál je samopenetračný.

Penetráciou si však starší podklad kvalitatívne poistíte. Povrch je odolný proti soliam a chemikáliám, a tak si na jar vystačíte iba s vysokotlakovým čističom. Zmes môžete nanášať aj na novovytvorený betón už po piatich dňoch (bežne betón zrie až 21 dní). Pochôdzny je už po 24 hodinách.

Odporučené skladby spevnených plôch pre osobné autá

1. V štrkovom lôžku

■ prvá spodná vrstva bude zo štrkodrviny frakcie 0 – 32 mm v hrúbke 250 mm, dôkladne zhutnená
■ druhá vrstva jemnejšej štrkodrviny frakcie 4 – 8 mm, ktorá sa zarovná
■ betónová dlažba

2. V suchom betóne
■ podkladové lôžko zo štrkodrviny frakcie 0 – 32 mm, v hrúbke 150 mm, dobre zhutnené
■ zhutnená vrstva suchého betónu, zmes bez vody v hrúbke 100 až 120 mm
■ lôžko pod dlažbou zo štrkodrviny frakcie 4 – 8 mm, hrúbky 30 – 50 mm
■ betónová dlažba

3. V mokrom betóne
■ podkladová vrstva zo štrkodrviny, frakcie 0 – 32 mm, v hrúbke 150 mm, dobre zhutnená
■ betónová doska hrubá 100 mm
■ lôžko pod dlažbou zo štrkodrviny frakcie 4 – 8 mm, hrúbky 30 – 50 mm
■ betónové dlaždice Nevýhoda tohto spôsobu je prerušenie postupu prác na 5 – 7 dní, kým betón stvrdne.


Dlažba sa ukladá po celej šírke plochy proti spádu dláždenej plochy. Ukladá sa z už položenej plochy ručným alebo strojovým spôsobom. Dodržiava sa šírka škár 3 – 5 mm. Dlaždice sa odoberajú striedavo z niekoľkých paliet, aby sa dosiahla farebná jednoliatosť.


Po položení niekoľkých radov sa vykonáva kontrola priameho smeru vedenia škár v priečnom aj pozdĺžnom smere. Dlažba sa vyrovnáva pomocou gumového kladiva a oceľového klinu.


Škáry sa vypĺňajú kremičitým pieskom frakcie 0 – 2 , 0 – 1 mm. Pred zhutnením je potrebné dlažbu očistiť od prebytočného piesku.


Povrch sa zhutňuje vibračnou doskou s plastovou podložkou. Hutnením sa vyrovnávajú prípustné rozmerové tolerancie jednotlivých dlaždíc. Celá plocha sa zníži o 8 – 10 mm, s čím treba rátať hneď na začiatku kladenia.


Škáry sa na záver dopĺňajú kremičitým pieskom. Tento postup sa odporúča po určitom čase zopakovať, aby nedochádzalo k uvoľňovaniu jednotlivých dlaždíc. Výška piesku v škárach by mala dosahovať 2/3 výšky dlaždice. K finálnej úprave patrí aj očistenie povrchu. Zdroj: Semmelrock

 
Autor: Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
Parkovanie na pevnom: Stojisko pre autoParkovanie na pevnom: Stojisko pre autoParkovanie na pevnom: Stojisko pre autoParkovanie na pevnom: Stojisko pre auto
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Parkovanie na pevnom: Stojisko pre auto
Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ