Ako ošetriť drevo? Máme niekoľko tipov

Väčšina odborníkov sa zhoduje, že najväčšími nepriateľmi dreva sú slnko a vlhkosť. Na efekte starnutia má svoj podiel aj kyslík, agresívne plyny, prach, piesok.

2fotky
Ako sa ošetruje drevo? Autor: Vlado VAVREK

Už pri projektovaní zrubu by sa malo myslieť na pasívnu ochranu dreva. To znamená zabezpečiť dostatočný presah strechy, ktorý ako dáždnik ochráni pred priamym slnkom a dažďom. Takto sa predĺži trvanlivosť náterov a zníži sa intenzita ich obnovy. Povrch dreva vystavený slnečnému žiareniu postupne mení svoj vzhľad a ak je súčasne vystavený aj zrážkami, získava sivú farbu. Slnko je schopné za 100 rokov rozložiť asi 1 cm z celkovej hrúbky dreva. Tejto degradácii zabránia nátery. Čím viac je povrch vystavený UV žiareniu, tým častejšie treba náter obnovovať.

Dlhšia živ otnosť alebo ekológia?

V Škandinávii používajú na exteriér drevených stavieb krycie farby, ktoré vydržia oveľa viac ako vodná lazúra, vosk alebo olej. Bez akejkoľvek údržby aj 20 rokov. U nás sa preferuje viditeľná štruktúra dreva, používajú sa priehľadné a priesvitné nátery. Ich životnosť je však nižšia. Musíte sa teda rozhodnúť, či preferovať ekológiou a zvoliť si oleje a vosky, alebo dlhšiu životnosť a použiť syntetiku. Ak sú drevené stavby trvalo suché, teda nezatekajú a nevytvára sa v nich vodný kondenzát, nemali by ich napadnúť huby a plesne. Ak sa však začne zvyšovať v interiéri drevenej konštrukcie vlhkosť dreva, zvyšuje sa jej náchylnosť na takéto poškodenie. Proti drevokazným škodcom treba bojovať najskôr preventívne zabezpečením dostatočného prúdenia vzduchu, suchom a šerom. Drevo však treba aj ošetriť ochrannými prostriedkami. Osvedčili sa tie na prírodnej báze. Takýto fungicíd a biocíd je napríklad boritá soľ.


Foto: Vlado VAVREK

Znútra len na prírodno

V interiéri treba jednoznačne použiť ekologické alebo tradičné prírodné nátery na báze drevitých olejov a včelích voskov. Okrem príjemnej vône je tu dôležitá predovšetkým zdravotná neškodnosť. Ako prvý by sa aj tu, najmä vo vlhších priestoroch, mal použiť náter boritou soľou. Potom možno aplikovať olej s voskom, včelí vosk, olej s UV filtrom, ktorý zachová prirodzený vzhľad a zabráni zožltnutiu povrchu. K najprirodzenejším vlastnostiam dreva patrí schopnosť prijímať a vylučovať vlhkosť, čím sa zlepšuje klíma miestnosti a tiež kontaktné teplo. Pre zachovanie týchto vlastností je veľmi dôležité, aby funkčnosť náteru bola čo najdlhšia, preto ho treba čistiť a ošetrovať. Čističe bez tuku povrch odmastňujú, odstraňujú olejovú alebo voskovú vrstvu. Vhodné je marseillské mydlo a carnaubová vosková emulzia.

Aby sa zachovala čo najdlhšia úžitková vlastnosť samotného náteru, je dôležité drevostavbu dôkladne vyčistiť a povrch zjednotiť. Potom urobiť fungicídny a biocídny náter, na to náter Základným olejom a napokon jeden až dva nátery farebnou lazúrou. Časový odstup medzi nátermi je 24 hodín. Životnosť náteru v závislosti od klimatických podmienok sa pohybuje 4 až 6 rokov.

Prírodné mat eriály na ochranu dreva:

  • Boritá soľ ochráni drevo pred napadnutím hmyzom a hubami. Aby sa z dreva nezmyla, je potrebné napustiť náter základným olejom a vonkajšou pigmentovou lazúrou.
  • Základný olej má schopnosť vsiaknuť hlboko do dreva a chráni ho pred nepriaznivým vplyvom vlhkosti, húb, modrania a hniloby. Používa sa pod pigmentové lazúry a pod nátery zo včelieho vosku.
  • Lazúra na drevo – vnútorná a vonkajšia, nanáša sa na drevo štetcom a asi po 15 minútach treba odstrániť suchým štetcom prebytočný náter .
  • Vosk sa vyrába z voľného zvyšku včelieho vosku. Včelí vosk sa roztaví a vyčistí. Zmiešaním s ľanovým olejom vznikne absolútne nerozpustný vosk. Použiť ho možno ako základný náter do vnútorného prostredia, v tenkej vrstve je vhodný na ošetrenie lakovaných a lazúrovaných povrchov.
  • Carnaubová vosková emulzia je určená na údržbu naolejovaných plôch. Povrchovú odolnosť zabezpečuje prísada carnaubového palmového oleja, ktorý sa získava z listov brazílskej palmy.
  • Marseillské mydlo je čisté prírodné mydlo s prídavkom olivového oleja, používa sa ako čistiaci prostriedok na drevené povrchy.
  • Portugalský balzamový terpentínový olej, terpentínová silica je číry tekutý olej, používa sa ako riedidlo náterových hmôt.
  • Saflorový vosk na nežltnúci náter interiéru je olej zo svetlice barviarskej, ktorá sa podobá bodliaku. Saflorový vosk vyvinuli špeciálne na záverečné ošetrenie interiérových plôch, ktoré už potom nezožltnú, čo je typické pre výrobky obsahujúce ľanový olej.

 
Autor: Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
Ako ošetriť drevo? Máme niekoľko tipov
 
2fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ako ošetriť drevo? Máme niekoľko tipov
Adela MOTYKOVÁ