Podlaha s dlhým životom

AK nechcete často meniť a prispôsobovať podlahu módnym trendom, zvoľte si podlahovú krytinu s nadčasovým dezénom. Drevo je v tomto prípade jednoznačne najvhodnejším riešením.

1fotka
Ilustračná fotografia Autor: Archív

Prírodný teplý povrch dreva odoláva treniu, nárazom či opotrebovaniu. Z týchto dôvodov, nehovoriac už o estetických kritériách, sa drevo stalo vynikajúcim materiálom aj na výrobu podláh. Jeho štruktúra je nenahraditeľná a v interiéri dokáže navodiť útulnú atmosféru.

V ponuke predajcov dnes nájdete široký sortiment podláh vyrobených z dreva. Môžu to byť tradičné masívne parkety v podobe paluboviek, vlysov, intarzovaných či mozaikových parkiet, alebo priemyselne vyrábané veľkoplošne plávajúce podlahy. Drevo je obľúbené hlavne vďaka svojim termoregulačným vlastnostiam. Má dobrý izolačný efekt. Podlahy z dreva sú preto teplé a príjemne sa po nich chodí.

Ak zvažujete investíciu do drevených podláh, mali by ste vedieť, že drevo citlivo reaguje na teplotné zmeny. Preto nie pre všetky druhy je vhodná kombinácia s podlahovým vykurovaním. Nehodí sa buk, breza, a čiastočne ani javor. Pre drevenú podlahu je potrebné zabezpečiť vlhkosť okolo 45 až 60 percent a teplotu 15 až 24 °C. Dávajte pozor na nárazové teplotné zmeny a vodu či zvýšenú vlhkosť. Drevu to neprospieva.

Mimochodom, vedeli ste, že existuje tvrdé a mäkké drevo? Parkety z tvrdého dreva, ako buk a dub, použite v namáhanejších miestnostiach, tie z mäkkého – smrek, borovica, javor či jasan, sa uplatnia v menej namáhaných priestoroch.

Prirodzené vlastnosti dreva, ktoré sa považujú za priaznivé, sa môžu v niektorých podmienkach prejaviť aj ako nevýhody. Nízka tepelná vodivosť dreva, spôsobujúca príjemne „teplý“ povrch drevenej podlahy, sa stáva nevýhodou v okamžiku, keď chceme použiť podlahové kúrenie. Problém môže byť niekedy aj horľavosť. V neprospech drevených podláh môže niekedy hovoriť ekonomické hľadisko. Niektoré druhy drevín sú jednoducho veľmi drahé.

 
Autor: INEZ BÚCI
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Podlaha s dlhým životom
INEZ BÚCI