Univerzálny korok: Dokáže všeličo

Nájdete ho na trendových plávajúcich podlahách, vo forme dosiek tepelnej a zvukovej izolácie alebo ako súčasť drevo-korkového domu. Predstavíme vám i jeho netradičnú podobu, ktorou je takzvaný striekaný korok.

14fotiek
S korkom na podlahe od nôh nenachladnete, je teplý na dotyk. Autor: Korok Jelínek

VYLEPŠENÉ PODLAHY

Korok sa do korkových podláh lisuje pod podstatne vyšším tlakom ako kedysi, čím sa zvýšila ich mechanická odolnosť a už sa nezošliapavajú. Aj povrchová úprava získala na kvalite, niekoľko vrstiev keramického laku hovorí samo za seba. Posun zaznamenal aj spôsob pokládky, od tradičného lepenia k jednoduchej pokládke pomocou klik systému plávajúcej podlahy.
Najviac však korok prekvapil novými dekormi. Vďaka netradičným farebným odtieňom, ako napríklad trendová biela alebo sivá, a netradičným mozaikovým vzorom sa nezľaknú ani moderného interiéru.

UNIKÁTNE KOMBINÁCIE

Korok sa pre svoje dobré vlastnosti, predovšetkým tepelno a zvukovo izolačné, používa čoraz častejšie ako jedna z vrstiev v plávajúcich podlahách. Kombinuje sa s rôznymi materiálmi. Na povrchu sa pritom môžete stretnúť s linoleom, PVC, drevom ale aj kožou. Hovorí sa im lino-korok, drevo-korok alebo koža-korok.

BRÁNI ÚNIKU TEPLA

Tepelnoizolačné korkové platne sa na izoláciu budov používajú už dlhšie. Patria k paropriepustným materiálom a sú teda vhodné aj do difúzne otvorených konštrukčných systémov. Sú dostupné v rôznych veľkostiach. Na ne sa môže použiť omietka alebo prevetrávaná fasáda z dreva alebo iných materiálov.

KORKOVÝ DOM

Korok ako taký nemá nosnú schopnosť, ale v kombinácii s drevom vytvorí zdravý a celkom prírodný drevo dom. Uplatní sa vo forme platní ako dotyková izolácia na fasáde a zároveň vo forme drte, ktorá sa sype do vopred pripravených stenových konštrukcií.

STRIEKANÝ KOROK

Je výsledkom sedem ročného testovania v Španielsku, kde sa okrem iných krajín tiež pestuje. Je to drobná korková drť zložená zo zŕn s veľkosťou 0,5 až 3,4 cm. Vyrába sa z odpadového korku. Hotová zmes obsahuje aj prírodnú akrylovú živicu, ktorá po nastriekaní zatvrdne a drží vrstvu pokope. Podľa želania sa do zmesi pridávajú i farebné pigmenty. Medzi prednosti nastriekanej a zatvrdnutej vrstvy patria predovšetkým paropriepustnosť a zároveň vodotesnosť.

PRE EXTERIÉR AJ INTERIÉR

Použitie striekaného korku sa odvíja práve od spomínaných vlastností. Hodí sa na miesta, kde je potrebné dosiahnuť súvislú paropriepustnú a vodotesnú vrstvu zároveň. Slúži ako konečná úprava. Preto je vhodný na fasády ale aj vnútorné omietky, dokonca sa uplatní aj vo vlhkých priestoroch. Pomáha tiež eliminovať lokálne tepelné mosty smerom z interiéru, kde dochádza k tvorbe rosného bodu a následnej kondenzácii. Pri sanácii vlhkých stien eliminuje tvorbu plesní, netvoria sa “mapy”, no stena zároveň stále dýcha. Perličkou je i použitie nástreku na sanáciu starších betónových bazénov.

 
Autor: Monika KRÁLOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Univerzálny korok: Dokáže všeličo
Monika KRÁLOVÁ