Ak nestihnete v jeseni tieto veci, zhnije vám živý plot aj kríky

07.11.2018
Záhrada

Pokiaľ chcete mať na jar krásnu záhradu, je potrebné spraviť v jeseni nejedno opatrenie. Ak ich zabudnete, hrozí vám dokonca, že vám kríky zhnijú!

23fotiek
Autor: unsplash.com

Zoberte nožnice a prestrihajte kríky

Jeseň je presne čas, kedy si majú podstrihávať vlasy po náročnom lete nielen ženy, ale je potrebné, prestrihať aj kríky. Práve vtedy, keď zožltnú, uvidíte, ako sa stonky postupne ohýňajú k zemi. Deje sa to z dôvodu, že sa plnia semienkami, ktoré ich ťažia smerom nadol. Keď tento jav spozorujete, je čas ich ostrihať.

Ostatní práve čítajú: Ekologické hlinené domy = skvelá tepelná aj zvuková izolácia​

¼ veľkosti

Síce platí, že každý typ kríka si vyžaduje inú starostlivosť, a teda aj inú výšku ostrihania, vo všeobecnosti platí aj pravidlo, že kríky sa môžu skracovať na ¼ ich veľkosti. A ešte jedna vec je dôležitá pri strihaní kríkov, a tou sú nožnice. Nestrihajte ich hocičím, čo doma nájdete. Choďte do záhradníctva a vypýtajte si presne také, aké potrebujete, pretože na každý účel sa hodia iné nožnice. Len pre príklad existujú motorové, nákovkové, jednoručné, ručné, dvojbrité, ale aj pákové nožnice. Hotová veda!

V jeseni mi vždy živý plot zhnije!

Pamätajte, že sa skracujú iba LISTNATÉ živé ploty, a to tak, že nebudete vytvárať holé miesta. Dôvod je síce iba estetická stránka, ale nechcete predsa, aby plot vyzeral celú zimu holo a neupravene. Tieto miesta totiž zarastú až opäť na jar.

Ostatní práve čítajú: Môžem v slamenom dome škrtnúť zápalkou?​

Faktom zostáva, že všetky listy zo živého plota máte odstrániť, aby mohol absolútne nerušene dýchať. Ak chcete predísť hnilobnému procesu, práve jeseň je ročné obdobie, v ktorom by ste mali svoje živé ploty prerezať naposledy.

Pozrite si v našej galérii, ako nádherne môžu vyzerať živé ploty, ktorým sa darí.

 
Autor: Zuzana
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ak nestihnete v jeseni tieto veci, zhnije vám živý plot aj kríky
Zuzana