Chcete vlastný bazén? Poradíme vám, ktorý je pre vás ušitý na mieru

22.07.2018
Záhrada

Rozhodli ste sa pre vlastný bazén? Existuje viacero možností, ako ho zrealizovať. Vyberte si s nami tú pravú.

4fotky
Sklolaminátovo-keramický bazén si rozumie aj so slanou vodou. Parametre bazéna si viete nastaviť aj diaľkovo. Autor: Compass Ceramic Pools

Prefabrikovaný bazén je ideálna voľba, ak chcete mať bazén pomerne rýchlo hotový. Je vyrobený technológiou, ktorá umožňuje, že k vám sa už len dovezie a osadí sa do vopred pripravenej jamy na základovú dosku. Veľkosť týchto bazénov je však obmedzená z dôvodu prepravy. Na výber máte rôzne materiálové vyhotovenia, od plastových až po antikorové.

Rokmi overený

Plastové bazény sú vyrobené z modifikovaného polypropylénu, ktorý je stabilizovaný k UV žiareniu a farebne stály, preto jeho vyblednutie po určitom čase je už minulosťou. Platí to i pre náchylnosť na mechanické poškodenie, ktorá je tiež eliminovaná. Zvárané spoje majú vysokú pevnosť, a tak nemôže dôjsť ani k prasknutiu bazéna. Treba si však dávať pozor na neúmerné dávkovanie bazénovej chémie, aby neovplyvnila vzhľad povrchu. Životnosť plastového bazéna je približne 20 až 25 rokov.

Všestranný

Bazén z polyesterových živíc vystužených skleneným vláknom je ešte trvácnejší, vydrží 30 až 50 rokov. No priplatíte si zaň. Jeho výhoda je povrch bez akýchkoľvek spojov, ktorý nepotrebuje žiadnu údržbu. Materiál je odolný proti UV žiareniu a chemikáliám na úpravu vody. Má vynikajúce mechanické vlastnosti a len tak ľahko sa nepoškodí. V prípade poškodenia je vrchná vytvrdená gélová vrstva opraviteľná. Vybrať sa dá z oveľa širšej palety farieb ako pri plastových bazénoch. Na trhu nájdete modely, ktoré majú do tela bazéna zakomponovanú aj tepelnú izoláciu. Tá je takto chránená počas celej životnosti bazéna.

Extra trieda

Absolútne nepriepustný je bazén s keramickým jadrom so sklolaminátovou škrupinou. Neporézny povrch zabraňuje usádzaniu nečistôt. Je odolný proti UV žiareniu, chemickým latkám a mechanickému poškodeniu. Extrémnu odolnosť keramického bazéna zvýši karbónová výstuž pridaná pri namáhaných častiach. Životnosť presahuje 50 rokov.

Ak hľadáte bazén s neobmedzenou životnosťou, stavte na antikorový model. Hladký povrch ušľachtilej ocele je ideálny z hľadiska hygieny, vyžaduje si minimum čistenia a je dokonale tesný. Tento typ bazéna si nárokuje na najvyššiu vstupnú investíciu.

Ťažký súper

Bazén sa dá zhotoviť aj ako železobetónový skelet vyložený fóliou s bežnou hrúbkou 1,5 milimetra z mäkčeného PVC s výstužnou vložkou. Fólia slúži súčasne aj ako hydroizolácia. Pri odbornej realizácii má tento typ bazéna neobmedzenú životnosť. Veľké plus fólie totiž je, že sa dá pri mechanickom poškodení opraviť, prípadne vymeniť. Siahnite však len po kvalitnej fólii stabilizovanej vzhľadom na UV žiarenie. Povrchová úprava fólie akrylátovými vrstvami zvyšuje stálofarebnosť, odolnosť proti poškrabaniu a zabraňuje zachytávaniu nečistôt, čo oceníte najmä v mieste kontaktu vodnej hladiny so stenami bazéna. Uľahčuje sa tak aj čistenie bazéna. Nosná konštrukcia bazéna, na ktorú sa kladie geotextília a následne fólia, môže byť ľubovoľného tvaru a rozmeru. Takisto môže byť zhotovená z rôznych materiálov. Počítajte však s tým, že na vás čaká časovo náročnejšia realizácia. Po vyhotovení nosnej konštrukcie musí ešte nasledovať technologická prestávka pred aplikáciou fólie.

Atraktívny vzhľad

Alternatíva je finálny povrch železobetónovej vane z obkladu v rôznych formátoch od mozaiky až po veľkoplošné. Tu však treba riešiť hydroizoláciu osobitne, slabým miestom sú takisto škáry. Na strane druhej obklad ponúka najväčšiu variabilitu, čo sa týka estetického stvárnenia. Vyberajte si však špeciálnu bazénovú keramiku so zvýšenou odolnosťou proti znečisteniu. Bazén sa nedá hneď po vyškárovaní uviesť do prevádzky. Na prvé kúpanie v závislosti od použitej stavebnej chémie môžete čakať až tri týždne.

Rýchle riešenie

Na trhu nájdete aj montované bazény s pozinkovanou oceľovou stenou. Vnútro bazéna je potiahnuté fóliou s hrúbkou 0,6 milimetra. Tá má však nižšiu životnosť, maximálne 5 rokov, a po tomto čase treba fóliu vymeniť. Navyše je náchylná na pretrhnutie a na tvorbu záhybov. Poškodzuje ju aj nesprávne dávkovaná bazénová chémia. Prednosťami tohto variantu je rýchla montáž a nižšia cena.

Rôzne hladiny

  • Pri bazénoch so skimmerom, teda s hladinovým zberačom, je hladina vody okolo 10 až 15 centimetrov od vrchnej hrany bazéna. Skimmer osadený v úrovni hladiny nasáva vodu do filtračného zariadenia. Do bazéna sa filtrovaná voda vracia cez vratné dýzy, ktoré sú bežne osadené v stene oproti skimmeru. Skimmerový bazén je menej zložitý a cenovo prístupnejší.
  • V prelivových bazénoch siaha hladina vody až po vnútorný vrchný okraj bazéna. Voda sa spolu s nečistotami odvádza cez prepadový žľab po celom obvode bazéna do vyrovnávacej nádrže. Z nej je odčerpaná a po vyčistení sa dýzami na dne vráti do bazéna. Pri tomto type bazéna oceníte, že sa na stenách nevytvára mastný pruh. No rátajte s vyššou nadobúdacou cenou. Recirkulácia vody je však efektívnejšia.

 
Autor: Pekné Bývanie/Zlatica VARGOVÁ
Fotogaléria
Chcete vlastný bazén? Poradíme vám, ktorý je pre vás ušitý na mieruChcete vlastný bazén? Poradíme vám, ktorý je pre vás ušitý na mieruChcete vlastný bazén? Poradíme vám, ktorý je pre vás ušitý na mieru
 
4fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Chcete vlastný bazén? Poradíme vám, ktorý je pre vás ušitý na mieru
Pekné Bývanie/Zlatica VARGOVÁ