Ešte nesnežilo? Super, lebo dovtedy musíte v záhrade stihnúť tieto úkony

11.11.2018
Záhrada

Kým nás zimná prikrývka poteší svojou návštevou, spravte v záhrade všetko, čo je potrebné. A je toho veru dosť.

19fotiek
Autor: gettyimages

Aj keď je jeseň už v plnom prúde, neznamená to, že je príliš neskoro, aby ste mohli v svojej záhrade alebo na balkóne sadiť. Predĺžte si záhradkársku sezónu a vysaďte si niektoré rastliny už teraz, na jar sa potom potešíte čerstvej záhrade.

Je najvyšší čas

Pre mnohých koniec októbra znamená, že babie leto skončilo, ale pre záhradkárov to znamená novú príležitosť na výsadbu. Čas, kedy hodiny otáčame späť, je jedným z najlepších časov roka na pestovanie jarných kvitnúcich trvaliek, zeleniny, mnoho stromov a kríkov. Chladnejšie teploty a upršané počasie pomôže vašim rastlinám vytvoriť silnejšie koreňové systémy pred ich zimným spánkom.

Prečítajte si aj: Správna izba pre školáka musí spĺňať týchto 5 kritérií. Ako ste na tom vy?​

Z týchto sa potešíte najskôr

Kvetinový záhon môže byť atraktívny aj počas najchladnejších dní, preto pri jeho plánovaní nezabudnite na trvalky a cibuľoviny, ktoré kvitnú ako prvé - už začiatkom roka. K nim patria najmä čemerice. Kvitnú od začiatku roka, čiže už v zime až do jari bielymi alebo fialovoružovými kvetmi, pričom najbohatšie zakvitnú staršie rastliny.

Dôležitou súčasťou všetkých kvetinových záhonov by mali byť na jar kvitnúce tulipány, narcisy, hyacinty, modrice  či korunky. Cibuľoviny môžete kombinovať s nádherne kvitnúcimi, hoci nižšími dvojročnými rastlinami (sirôtky, nezábudky, cheiranty a sedmokrásky). Pokiaľ ide o kvitnúce jarné trvalky, najkrajšie sú kamzičníky so žltými kvetmi, iberky, prvosienky alebo rôzne druhy hluchaviek.

Čerstvá zelenina už na jar

Na zimu sa najčastejšie sadí cesnak, no okrem neho je mnoho iných, ktoré môžete nasadiť na jeseň, zimu prečkajú vo vegetatívnom pokoji a na jar budú mať náskok pred rastlinami zasadenými až na jar. Väčšina druhov ozimnej zeleniny je plne odolná proti chladu a zimu prežije bez problémov.

Prečítajte si aj: Len pre silné žalúdky: Toto si spravili Halloween šialenci doma​

Problém môže nastať v prípade, že udrú silné mrazy a na záhonoch ešte nie je snehová pokrývka, ktorá ich izoluje. Vtedy je vhodné prekryť záhon izolačným materiálom. Vysádzanie jesenného cesnaku je u nás najrozšírenejšie. Jeho pestovanie nemôže byť jednoduchšie a na výber je veľké množstvo jesenných variácií. Okrem cesnaku môžete zasadiť aj cibuľu a šalotku, jarnú cibuľku, mrkvu a petržlen, špenát, listový šalát, tiež rukolu a napríklad aj hrach.

Čas vysadiť ovocné stromy

Jeseň je vhodná aj na výsadbu najrozličnejších ovocných stromov či na zastrihávanie a starostlivosť o staršie a o mohutnejšie stromčeky. Okrem tradičných jabloniek, čerešní a sliviek môžete vyskúšať aj marhule či vinič. Mladé stromčeky na výsadbu berte radšej z ovocnej škôlky ako z hypermarketov.

Po výsadbe sa odporúča nabielenie kmeňa a nejaká ochrana, ideálne vo forme pletiva. Listnaté stromy sa spravidla sadia po opadaní listov, t. j. od 15. októbra až do zamrznutia pôdy.Ak si teda chcete vo svojej záhrade ešte niečo zasadiť, určite sa poponáhľajte, lebo nikdy neviete, kedy prídu prvé mrazy.

Všetky nádhery spomenuté v článku si môžete pozrieť aj v našej galérii.

 
Autor: Ľudmila
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ešte nesnežilo? Super, lebo dovtedy musíte v záhrade stihnúť tieto úkony
Ľudmila