Jazierkové minimum: Plánujete v záhrade vodnú plochu? Na TOTO nesmiete zabudnúť! (2. časť)

01.07.2018
Záhrada

Voda bez chémie, prírodný ráz záhrady, dokonca možnosť zakorčuľovať si v zime, to všetko získate s kúpacím alebo aj čisto okrasným jazierkom.

5fotiek
Náročnosť údržby jazierka súvisí s rozmermi vodnej plochy, použitou technológiou a mierou automatizácie. Autor: The Latest Home Decor Ideas

>>> 1. časť seriálu nájdete priamo TU <<<

Technológie a údržba

Okrem stavebných príprav pre vodnú plochu naplánujte vybudovanie  šachty. Tá je potrebná na uloženie technológie vrátane biologických filtrov, prípadne UV lampy určenej na dezinfekciu vody. Do budúcna počítajte s čistením filtrov, výmenou lampy a nákupom udržiavacej dávky jazierkových baktérií. Voda v jazierku totiž na rozdiel od bazéna nie je sterilná, naopak, je plná čistiacich baktérií. Spomínané filtre pracujú na biologickom princípe práve pomocou baktérií. Na začiatok sa použije takzvaná štartovacia dávka, neskôr sa do vody dodávajú udržiavacie dávky. Čisteniu pomáhajú aj rastliny. Na svoj rast potrebujú živiny a tie čerpajú z vody, čím ju vlastne čistia.

Aby baktérie i rastliny dobre prosperovali, v jazierku by nemal chýbať ani okysličovací prvok – buď vo forme malého vodopádu, alebo samostatného okysličovača. K bežnej údržbe vodnej plochy patrí zber nečistôt z hladiny buď osobne pomocou sieťky, alebo použitím takzvaného skimeru, ktorý hladinové nečistoty pozbiera za vás.

Rozdielne povrchy podláh na vašej terase vyžadujú rozdielne čistenie

Nádherná v každom detaile: Navštívte s nami slovenskú záhradu, ktorá vám vyrazí dych!

Finančne náročnejší stenový model je pevne zabudovaný v stene jazierka a smerom k nemu by mali viať prevládajúce vetry. Bežný hladinový skimer sa dá preložiť na rôzne miesta. Nazbierané nečistoty treba raz za čas, podľa potreby, vybrať a skimer opláchnuť. Starostlivosť o dno a steny uľahčí vodný vysávač určený špeciálne pre jazierko.

Umiestnenie

A kam na pozemku situovať jazierko? Na rozdiel od klasického bazéna, pre ktorý sa hľadá čo najslnečnejšie miesto, ktoré pomáha ohrevu vody, jazierku svedčí iba okolo 6 hodín plného svitu denne. Dôvodom je vyhnúť sa prehriatiu vody, pretože by to mohlo viesť k jej „pokazeniu“.

Z rovnakého dôvodu väčšina odborníkov neodporúča vodu v jazierku ani ohrievať. Skôr ako sa rozhodnete pre jazierko, dôkladne sa dopredu informujte nielen o investičných nákladoch, ale aj o tom, čo vás čaká pri jeho prevádzke. Vodnému prvku je nevyhnutné venovať sa, pozorovať a poznávať ho. To vyžaduje čas a tiež získanie nových návykov i vedomostí.

FOTO: Navštívte s nami záhradu, v ktorej si zamilujete každý kút

VIDEO: Afričania prišli so záhradou v tvare kľúčovej dierky. Tá sa vďaka kompostu postará o seba sama!

 
Autor: Monika Králová
Fotogaléria
Jazierkové minimum: Plánujete v záhrade vodnú plochu? Na TOTO nesmiete zabudnúť! (2. časť)Jazierkové minimum: Plánujete v záhrade vodnú plochu? Na TOTO nesmiete zabudnúť! (2. časť)Jazierkové minimum: Plánujete v záhrade vodnú plochu? Na TOTO nesmiete zabudnúť! (2. časť)Jazierkové minimum: Plánujete v záhrade vodnú plochu? Na TOTO nesmiete zabudnúť! (2. časť)
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Jazierkové minimum: Plánujete v záhrade vodnú plochu? Na TOTO nesmiete zabudnúť! (2. časť)
Monika Králová