Máte plné zuby kosenia trávnika? Vysejte namiesto neho trvalky a neoľutujete!

18.04.2018
Záhrada

Každý túži po dokonalej záhrade. Pre niekoho to môže znamenať krásny zelený trávnik zostrihaný manikúrovými nožničkami, pre niekoho bujný koberec z lúčnych kvetov.

13fotiek
Machovnička šindľovitá Autor: The Spruce

Aj napriek tomu, že trávnik často tvorí najväčšiu časť našej záhrady a mnohí si myslia, že obyčajná tráva predsa nepotrebuje špeciálnu starostlivosť, nie je to úplne tak. Tí, ktorí v intervale jar až jeseň trávia svoje dni pravidelným kosením, hnojením, zalievaním či dosievaním vedia, že je to snáď tá najproblematickejšia časť záhrady. Dnes máme pre vás tip, ako sa zbytočnej starostlivosti vyhnúť a predsa mať zelený koberec naozaj krásny.

Prečítajte si aj o nádhernej záhrade pri Buckinghamskom paláci, ktorá je vytvorená na počesť princeznej Diany

5 TOP výhod trvaliek

Skúste namiesto trávnika vysadiť trvalky. Ich veľkou výhodou je najmä to, že si nevyžadujú kosenie, pretože samé dorastajú len do výšky niekoľkých centimetrov. To už je pádny argument, všakže? Nevyžadujú si prihnojovanie, pravidelnú zálievku a tiež zabraňujú korózii pôdy. Ak túžite po zelenej streche či terase, taktiež po nich môžete siahnuť a vďaka rozličným druhom môžete zazelenať a stanoviská, kde by klasický trávnik nikdy nevydržal.

Ktoré sú to?

Miesta, kam slniečko cez deň zasvieti len veľmi skromne nie sú vhodné na výsadbu trávy. Nedarilo by sa jej pod košatou korunou stromu či na severnej strane domu. Vysaďte tu namiesto neho zimozeleň menšiu, ktorá kvitne krásnymi modrými, drobnými kvietkami od apríla do mája, machovničku šindlovitú, čerkáč peniažtekový alebo pupkovec s taktiež modrými kvietkami.

Na slnečné stanovištia, ktoré často trpia aj suchom a pôda tu nie je až taká bohatá na živiny, je vhodné zvoliť odrody tráv s vlastnosťou dobre zvládať sucho a tiež plazivé skalničky. Ideálne sa tu bude dariť rozchodníku skalnému, piesočnici horskej, taričke hybridnej s fialovými kvetmi alebo kostrave ovčej s modrozelenými, tenučkými listami.

Tak čo? Vybrali ste si? Všetky spomínané trvaky nájdete v našej FOTOGALÉRII!

 
Autor: Mária Ambrozová
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Máte plné zuby kosenia trávnika? Vysejte namiesto neho trvalky a neoľutujete!
Mária Ambrozová