Obložte sa machom: Zamatový porast môžete využiť v záhrade aj v interiéri

11.12.2015
Záhrada

Mach nerastie len v lese. Zamatový porast môžete využiť v záhrade, na vianočné dekorácie alebo si ním obložiť stenu v kúpeľni či v obývačke.

6fotiek
Stačí trochu cmaru a kamenný múrik sa zazelená. Autor: Profimedia.sk

Práve teraz, za vlhkej zimy, je mach najkrajší. Kým ostatné rastliny zhnedli, on je stále smaragdovo zelený. Ak naň natrafíte, naberte si do košíka. Môžete ním krásne vyzdobiť byt - uložiť doň betlehem, naaranžovať ho do kvetináča s vianočnou hviezdou, spraviť z neho veniec, svietnik…

Jogurtové pomazanie

Mach, azda s výnimkou trávnika, je krásny aj v záhrade. Tienistým zákutiam dodá historický look. Ak nový kamenný múrik potriete jogurtom alebo cmarom s troškou cukru, zakrátko bude vyzerať, akoby tam stál stáročia. Môžete spraviť aj falošné kamene alebo starobylé sochy. Zalejte drobný stavebný odpad betónom, vytvarujte, a keď stuhne, spravte jogurtové pomazanie.

Steny z machu

Vo svete sú hitom machové steny. Používajú sa najmä v kúpeľni, pretože mach nepotrebuje denné svetlo, iba vysokú vlhkosť vzduchu. Inštalujú sa však aj v kuchyni alebo v obývačke. Machové obklady sú vyrobené z plechu a ošetrené prostriedkom proti parazitom, plesniam a hubám. Na to, aby rástli, ich netreba polievať, stačí im vzdušná vlhkosť alebo ak v blízkosti steny použijete rozprašovač vody. Machové steny navyše byt nielen zútulnia, ale aj ozdravia. Prirodzene totiž zvlhčia vzduch, pohltia nadbytočnú vlhkosť a bránia rastu plesní.

Viac foto si pozrite v galérii

 
Autor: ŠARM/BR
Fotogaléria
Obložte sa machom: Zamatový porast môžete využiť v záhrade aj v interiériObložte sa machom: Zamatový porast môžete využiť v záhrade aj v interiériObložte sa machom: Zamatový porast môžete využiť v záhrade aj v interiériObložte sa machom: Zamatový porast môžete využiť v záhrade aj v interiéri
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Obložte sa machom: Zamatový porast môžete využiť v záhrade aj v interiéri
ŠARM/BR