Otestujte sa: Postarali ste sa o svoju záhradu v zime dostatočne?

19.03.2019
Záhrada

V roky, v ktorých je netypické zimné počasie, napríklad bez dostatočne nízkych teplôt, vaša záhrada trpí. Keď však už udrú tie správne teploty, čaká vás mnoho práce. Tušíte, čo všetko ste mali mať hotové? Poučte sa do budúcna!

7fotiek
Autor: unsplash.com

Zima v záhrade je rovnako dôležitým ročným obdobím ako jar, leto a jeseň. Veď sa len pozrite na celý zoznam vecí, ktoré je potrebné počas zimy stihnúť.

Prečítajte si aj: Chystáte sa maľovať či tapetovať? Pod maľovku alebo tapety dajte sadru!

Zima môže byť romantická a dokonca vizuálne veľmi príťažlivá aj v zimnom období. Hlavne ak je vaša záhrada pokrytá snehom. Avšak nemali by ste zabúdať na rastlinky ani po zvyšné obdobie, počas ktorého sa v nej nachádzajú. Hovoríme hlavne o ihličnanoch a celoročne zelených kríkoch.

Prečítajte si aj: Ktorej dáte prednosť: Keramickej, porcelánovej či silikónovej forme na zapekanie?​

Ktorým prácam je potrebné sa venovať aj počas zimy?

Pokiaľ nemrzne, odstraňujte zo svojho trávnika lístie, aby na ňom nehnilo. Živé ploty potrebujú v tomto čase prestrihanie, hlavne v tých častiach, ktoré už prestarli. Nezabudnite, že naopak mladé stromy a rastliny vysadené v záhrade, musíte chrániť pred mrazmi, napríklad obalením kmeňov. Spravte opäť kontrolu všetkých rastlín, cibúľ a hlúz, ktoré ste zazimovali. Zimoviská pravidelne vetrajte v hodinách, keď nemrzne.

Keď nasneží, ochráňte svoje stromy pred ťažkým vlhkým snehom strasením zo všetkých konárov, ku ktorým sa dostanete. Ak chcete uchrániť svoje ihličnaté stromy pred snehom a ľadom, na zimu ich zviažte, zmenšíte tak zasneženú plochu.

Náš tip: Polievate v zime? Aj v zime treba polievať, a to rastliny v črepníkoch a tie, ktoré sú nedávno vysadené. Pozor, vždy skontrolujte teplomer, polievať sa musí pri plusových teplotách.

Prečítajte si aj: 5 tipov, ako znížiť vaše účty za plyn​

Strihať či nestrihať, to je otázka!

Treba v zime strihať stromy? Odpoveď je áno! Striháme hlavne stromy, ktoré majú poškodenie, ohrozujú okolie alebo sú choré. Pri výbere vhodného obdobia na rez je smerodajný čas kvitnutia. Na konci zimy orezávame dreviny, ktoré kvitnú v lete, naopak dreviny kvitnúce na jar orezávajte až po odkvitnutí.

Osobitnú pozornosť si v zime vyžadujú skalky a jazierka na záhrade. Skalku je potrebné chrániť, nemala by byť vystavená tečúcej studenej vode. Kontrolu bude vyžadovať aj jazierko - jeho obyvatelia by nemali zmrznúť, hlavne zazimované ryby.

Prečítajte si aj: Urobte týchto 5 zmien a vaša nehnuteľnosť pôjde na dračku!

Tip na dlhé zimné večery: Spravte si plán na jar. Naplánujte si zmeny, ktoré by ste chceli spraviť vo svojej záhrade i to, v akom období by boli vhodné. Načasujte nákup nových rastlín i drevín a ich správnu výsadbu.

Väčšie zmeny v záhrade možno budete potrebovať konzultovať s odborníkom, počítajte tiež, že niektoré práce (napríklad s väčšou technikou či od odbornej firmy) treba objednať aj pár týždňov vopred.

To, aká nádherná môže byť záhrada v zime, si pozrite v našej galérii.

 
Autor: Agáta
Fotogaléria
Otestujte sa: Postarali ste sa o svoju záhradu v zime dostatočne?Otestujte sa: Postarali ste sa o svoju záhradu v zime dostatočne?Otestujte sa: Postarali ste sa o svoju záhradu v zime dostatočne?Otestujte sa: Postarali ste sa o svoju záhradu v zime dostatočne?
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Otestujte sa: Postarali ste sa o svoju záhradu v zime dostatočne?
Agáta