Vaša záhrada môže hýriť farbami aj v zime: Dajte si poradiť!

06.02.2019
Záhrada

Hoci vaša záhrada v zime odpočíva, vy ju aj napriek tomuto režimu môžete prebudiť k životu. Ako?

27fotiek
Záhrada v zime pod snehom Autor: čitateľ Peter

Ozdoby a krásy

Aj v zime môže byť záhrada skúseného záhradkára nielen zelená, ale aj pestrofarebná, a to aj v našich zemepisných šírkach, kde je mráz každoročným návštevníkom. Vďaka rôznym kultivarom sa už aj u nás dokážu udržať rastliny, ktoré pútajú farbami aj spod snehu.

Prečítajte si aj: Cestári radia: 5 najúčinnejších trikov ako sa zbaviť snehu na chodníku

Príkladom je cezmína ostrolistá, ktorej zelené listy sú krásnej plnej farby a púta aj červenými zimnými plodmi. Zaujímavými sú aj skimmia japonica, brečtan a samozrejme aj slovenské dreviny ako smrek, borovica, borievka či jedla a mnohé ďalšie. No ani tie počas zimy netreba nechať napospas prírode.

Prečítajte si aj: Čínske umenie radí: Pritiahnete si do bytu peniaze, ak si ho zariadite takto​

Po výsadbe je potrebné chrániť korene

Ak ste si zimné stromčeky zasadili len v tomto roku, budú potrebovať zimnú údržbu. Dôvodom je, že koreňová sústava týchto stromov sa ešte nestihla tak rozšíriť do hĺbky, kde sa mráz už nedostane a po krutej zime by vás preto mohlo čakať nemilé prekvapenie v podobe vymrznutého stromčeka.

Nové a menšie stromy je nutné okolo kmeňa a na zemi ochrániť pred mrazom vrstvou juty alebo netkanej textílie. Tá bude vhodnou izoláciou pred plazivým mrazom v kombinácii s námrazou.

Prečítajte si aj: Elton John prekvapil: Nemám teplošský byt, je to umenie a nadčasovosť!

Pozor na vysychanie

Častou príčinou prečo sa zelené rastlinky v zime prestanú zelenať, nie je ani tak mráz ako vysychanie. Pretože ak vonku voda mrzne, to ešte neznamená, že rastliny sa zaobídu úplne bez nej. Pokiaľ je zima daždivá, s polievaním si starosti robiť netreba. Rastliny cez zimu pijú menej a daždivá zima im dá dostatok vlahy.

Prečítajte si aj: Najchudobnejší dom spomedzi všetkých celebrít?​

Problémové sú suché a mrazivé zimy. Ideálne je vtedy zalievať popoludní, počas slnečných dní, kedy povrch zeme jemne rozmrzne. Teplota vody by však nemala byť teplejšia ako 15 °C. Najlepšia je bežná studená voda z kuchyne. Polievajte nie príliš často a v malých dávkach. To platí ako o stromoch, tak aj o rastlinkách, ako napríklad brečtan.

Pozor na sneh

Ani opadané listnáče počas tuhej zimy neobchádzajte len tak naprázdno. Najmä, ak je snehová nádielka príliš bohatá. Riziko nastáva v období, keď sneží a teplota je nad nulou. Sneh sa stáva ťažký a napitý vodou. To môže ohrozovať skrehnuté drevo listnatých stromov, ale aj zelených ihličnanov a hrozí polámanie.

Prečítajte si aj: Je mŕtvy, ale jeho dom stojí aj tak 32 miliónov dolárov. O koho ide?

To sa dokonca môže stať aj úžitkovým ovocným stromom. Takáto nádielka ťažkého snehu dokáže niektorým drevinám polámať vetvy alebo deformovať koruny. V takom prípade sa oplatí palicou sneh z konárov postriasať.

 
Autor: Marcos
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vaša záhrada môže hýriť farbami aj v zime: Dajte si poradiť!
Marcos