VIDEO: Majte dokonalú záhradu ako Rakúšania - vďaka tomuto triku

02.06.2019
Záhrada

Nechajte sa inšpirovať vynálezom, ktorý priniesli Rakúšania, ale aj Taliani. Navyše, nie je vôbec ťažký na výrobu!

27fotiek
Autor: gettyimages

Sú štýlové a užitočné. Gabiony.

Už ste počuli výraz gabion? Možno nie a napriek tomu ste ich už zrejme videli a dokonca ste si možno o nich pomysleli, že ide o praktický systém, ktorý by ste uvítali aj na svojom pozemku. Či už pri oplotení, ale aj pri ďalších vonkajších prvkoch. Gabiony dokážu byť nielen užitočné, ale aj štýlové!

Pozrite si aj: Váš sused je šťastnejší ako vy a MY vieme prečo​

A čo to vlastne je ten gabion?

V jednoduchosti povedané ide o drôtenú konštrukciu zaplnenú kameňmi rôznych veľkostí. Nemusí ísť však len o kameň, využiť možno aj iné materiály. Už tušíte? Iste ste ich už videli v akcii.

Jednoduchý nápad

V minulosti sa systém gabionov používal na spevnenie rôznych zložitých a nebezpečných terénov, ktoré potrebovali oporu. V uplynulých rokoch sa však začínajú využívať čoraz častejšie - a s veľkým úspechom - na vytváranie oplotenia, stĺpikov, vystavať z nich môžete aj menšie vonkajšie stavby, hoci aj stoly a grily. Vašej fantázii sa medze nekladú.

Pozrite si aj: Byt v centre mesta je tento rok out: Pozrite sa na absolútny trend v bývaní​

Základom gabionu je konštrukcia z pevného drôtu, ktorú možno formovať do tvarov, aké práve potrebujete. Následne sa táto konštrukcia zaplní prírodným kameňom, pričom môže ísť o veľké okruhliaky, lomový kameň i veľké balvany.

Pozrite si aj: Stále kúpete svojho psa a on stále smrdí? Potom nepotrebuje vaňu, ale lekára​

Alebo je možné využiť dekoračné kamene a v samotnej konštrukcii vytvoriť vrstvy či iné zaujímavé vizuálne spestrenie konečnej stavby. Občas sa využívajú aj tehly či drevený odpad, pri týchto materiáloch však treba počítať s obmedzenou stabilitou, prípadne s trvácnosťou.

Náš tip:Pre dlhšiu životnosť je vhodné voliť vonkajšie pletivo ošetrené proti korózii, inak nie je žiadna ďalšia starostlivosť potrebná či už v prípade oplotenia, gabionových podstavcov, stĺpikov, či iných prvkov. Keďže vodu priebežne prepúšťajú, drenáž nie je potrebné riešiť.

Pozrite si aj: TOTO je zviera, ktoré si môžete dovoliť, ak máte malý byt: Vedeli ste o ňom?​

Zaujímavým prvkom sú gabionové kvetináče, tento systém však môžete aplikovať aj na ďalšie súčasti vášho exteriéru. A ešte dôležitá otázka na záver. Zvládne to človek aj sám alebo si musí objednať profesionálov?

Pozrite si aj: Vyskladajte si šatník snov: Stačia vám na to tieto triky!​

Samotní dodávatelia a výrobcovia ponúkajú vlastné návody (aj videá) na montáž týchto systémov, preto ak patríte k zručnejším domácim majstrom, zoberte to ako výzvu a vyskúšajte gabionovú konštrukciu sami.

Kliknite na VIDEO v článku alebo do GALÉRIE a pozrite sa, ako sa vyrába táto gabionová nádhera!

 
Autor: Agáta
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
VIDEO: Majte dokonalú záhradu ako Rakúšania - vďaka tomuto triku
Agáta